Autografy

FAQ: Jak zdobyć autografy skoczków narciarskich?

Zastanawiasz się jak zdobyć autograf skoczka? W jakim języku napisać list, czy dodać kopertę zwrotną, gdzie szukać adresów? A może nie wiesz czym jest kupon IRC?  Przedstawiamy FAQ, czyli pytania i odpowiedzi dotyczące zbierania autografów skoczków narciarskich. 

1. Co potrzeba aby wysłać prośbę o autograf?

Musisz mieć dwie koperty o różnych rozmiarach, np. A4 i A5, znaczek (w przypadku polskich skoczków) lub kupon IRC (jeśli chodzi o zawodnika z innego kraju). Do koperty dołączamy oczywiście list.

2. Czym jest kupon IRC?

IRC to międzynarodowy kupon, który należy włożyć do koperty, jeśli wysyłamy prośbę za granicę. Zawodnik wymienia kupon na znaczek, nie ponosząc przy tym żadnych dodatkowych kosztów. Można go kupić na poczcie.

3. Czy można wysłać list do innego kraju bez IRC?

Można, ale nie każdy zawodnik może zdecydować się odpisać, bo bez kuponu jest zobowiązany sam zapłacić za list, który odeśle. Kupon zwiększa szansę na odpowiedź.

4. Czy można zastąpić kupon IRC znaczkiem pocztowym?

Tak, ale musi to być znaczek danego kraju, np. jeśli wysyłamy list do austriackiego skoczka to trzeba włożyć do koperty austriackie znaczki.

5. Co to jest koperta zwrotna?

To koperta, którą wkładamy do koperty, którą wysyłamy. Należy zamieścić na niej swój adres. Jeśli wysyłamy prośbę do skoczka z innego kraju to trzeba dopisać do adresu także kraj. Najlepiej, aby koperta miała rozmiar C6 lub jeśli nie jesteśmy pewni jakiego rozmiaru karty z autografem ma dany zawodnik, wówczas najlepiej włożyć do środka kopertę A5.

6. Co to SAE i SASE?

Kolekcjonerzy z innych krajów często używają różnych skrótów, które dla nas są niezrozumiałe. SAE to koperta zwrotna bez naklejonego znaczka pocztowego, z kolei SASE to koperta zwrotna ze znaczkiem.

7. Co napisać w prośbie o autograf?

List to forma kontaktu ze znanym na cały świat skoczkiem narciarskim. Każdy list jest inny, jednak warto w pierwszej części prócz zwrotu do adresata, przedstawić się. Wszystko co chcemy przekazać zależy od nas samych. List nie musi być długi i tak naprawdę wszystko zależy od nas – może zająć pół strony A5, bądź dla ambitniejszych osób – 3 strony. Warto też nawiązać do niedawnych osiągnięć zawodnika, napisać mu coś miłego, wyrazić podziw dla jego talentu. W końcowej części wypadałoby wspomnieć o tym, że jest się kolekcjonerem, że akurat autografu skoczka, do którego piszemy jeszcze nie mamy w swojej kolekcji. Zakończenie nie musi być długie, można wykorzystać okazję i życzyć powodzenia w kolejnym sezonie. Pamiętaj jednak o tym, aby nie używać ciągle tego samego schematu, bądź kreatywny. 

8. Czy list lepiej napisać ręcznie czy na komputerze?

Zawodnikowi zawsze robi się cieplej na sercu jeśli widzi, że ktoś poświęcił swój czas na to, aby napisać coś na kartce papieru. Choć oczywiście nie ma niczego złego w pisaniu na komputerze, liczy się przekaz.

9. Czy list musi mieć odpowiednią długość?

Nie, wszystko zależy od Ciebie. Niezależnie od tego ile napiszesz, jeśli twój list zostanie przeczytany to i tak możesz otrzymać odpowiedź w postaci autografu.

10. Czy można wysłać kopertę bez prośby o autograf?

Można. Skoczkowie są już przyzwyczajeni do odbioru listów od kibiców i z pewnością widząc kopertę zwrotną bez zamieszczonego listu – domyślą się, że chodzi o autograf.

11. Gdzie znaleźć adresy do skoczków narciarskich?

Spis wybranych adresów do skoczków i związków narciarskich znajdziesz TUTAJ.

12. Czym wysłać list do skoczka by mieć pewność że dotrze?

Najlepiej wysłać list priorytetowy.

13. Czy do polskich skoczków też trzeba kupić kupon IRC?

Nie, do zawodników z Polski należy nakleić znaczek pocztowy na kopertę zwrotną, którą wkładamy do koperty, którą wysyłamy.

14. Czy można wysłać list do Polskiego Związku Narciarskiego?

Tak. W dodatku list do związków różni się od takiego, który wysyłamy do skoczków narciarskich. Można też prosić o kilka kart, jedynie w przypadku Norwegii trzeba pisać osobno, bo z własnego doświadczenia wiem, że nie uwzględniają próśb zbiorowych.

15. Czy to prawda, że do Norwegii nie trzeba dołączać IRC?

Tak, najczęściej Norwegowie odsyłają listy nawet bez kuponu. 

16. W jakim języku pisać listy do skoczków z innych krajów?

Najlepiej w języku angielskim (lub niemieckim – jeśli są to zawodnicy z Niemiec czy Austrii). 

17. Czy można prosić o autografy przez maila?

Tak. 

18. Czy trzeba dołączyć do listu zdjęcie skoczka, aby dostać autograf?

Nie trzeba. Skoczkowie z reguły mają oryginalne karty od swoich sponsorów, a nawet jeśli ich nie mają to posiadają zdjęcia, np. Andreas Schuler. Jeśli jednak dołączysz zdjęcie to z pewnością zostanie podpisane. 

19. Czy można poprosić zawodnika o plastron lub akredytację?

Można. Pisząc list można poprosić o co się chce, ale to od skoczka zależy czy prośbę spełni.

20. Czy można wymienić autografy?

Pewnie, że tak. Jeśli masz w swojej kolekcji autograf, który się powtarza, warto go wymienić na coś czego nie masz. W tym celu wypełnij formularz znajdujący się <<<TUTAJ>>>, a następnie przejrzyj ogłoszenia w celu sprawdzenia tego, co oferują inni kolekcjonerzy.


  • Źródło: informacja własna
  • Foto: Kacper Kolenda

O autorze

Wymiana Autografów