Sezon letni zdominowany przez Polaków

To było historyczne lato w wykonaniu polskich skoczków narciarskich. Wygrana w Letniej Grand Prix oraz Letnim Pucharze Kontynentalnym to tylko jedne z kilku sukcesów reprezentacji Polski.

Dawid Kubacki królem lata – LGP

Stało się, Dawid Kubacki dołączył do Macieja Kota oraz Adama Małysza, którzy także mają na swym koncie wygraną w Letniej Grand Prix. Reprezentant Polski od pierwszego konkursu prezentował wyjątkowo wysoką formę, jednak ostatnie zawody w Hinzenbach oraz Klingenthal udowodniły, że Polak na ten moment skacze w zupełnie innej lidze niż jego rywale.

Podopieczny Stefana Horngachera konkurs w Klingenthal wygrał skacząc 140 oraz 130 m. Zarówno Anze Lanisek jak i Junshiro Kobayashi nie zdołali przeszkodzić Dawidowi Kubackiemu w wygranej ze względu na brak awansu do serii finałowej.

Czwarte miejsce w LGP 2017 zajął triumfator zeszłej edycji Maciej Kot, który o 62 pkt. okazał się być gorszy od reprezentanta Japonii.

Dawid Kubacki powtórzył historyczny wyczyn Takanobu Okabe, który w 1994 roku wygrał wszystkie konkursy Letniej Grand Prix w których startował. Polak pierwsze zwycięstwo odniósł podczas inauguracyjnych zawodów w Wiśle. Dzień wcześniej stanął na najwyższym stopniu podium wraz z drużyną. Kolejnym przystankiem był niemiecki Hinterzarten, tam skoczek z Nowego Targu wygrał ze Stephanem Leyhe oraz kolegą z reprezentacji Piotrem Żyłą.

W Courchevel o 8,2 pkt. pokonał Macieja Kota. Kolejne dwa zwycięstwa Dawid Kubacki odniósł w Hinzenbach oraz we wspomnianym wcześniej Klingenthal.

W karierze 27-letniego skoczka jest to jeden z największych sukcesów tuż obok złotego medalu mistrzostw świata, który wywalczył z drużyną w Lahti 2017. To dobry prognostyk przed zbliżającym się sezonem zimowym 2017/2018, który zainaugurowany zostanie 18 listopada w Wiśle.

Triumf Klemensa Murańki w LPK

Polak rywalizację w ramach Letniego Pucharu Kontynentalnego rozpoczął od dwóch wygranych w słoweńskim Kranju. W pierwszym dniu pokonał obu reprezentantów gospodarzy Mirana Zupancica i Bora Pavlovcica. Dzień później dwa pozostałe miejsca na podium zajęli Rok Justin oraz Kevin Bickner.

Polsko-czeskie konkursy odbyły się w ramach Pucharu Beskidów. W Szczyrku Klemens Murańka uległ koledze z reprezentacji Aleksandrowi Zniszczołowi, z kolei w Wiśle pokonał go Miran Zupancic.

Czeski konkurs we Frenstacie padł łupem austriackiego skoczka Maximiliana Steinera. Reprezentant Polski zajął wtedy 3. miejsce.

Polski skoczek w pozostałych ośmiu konkursach nie uplasował się na podium, mimo to zdołał przewagą punktową zagwarantować sobie triumf w tym cyklu zawodów. Drugie miejsce zajął Tilen Bartol ze Słowenii a trzeci był Niemiec Pius Paschke. Ostatnim polskim zwycięzcą był Jakub Wolny, który stanął na najwyższym stopniu podium w 2014 roku.

Puchar Beskidów 2017

Impreza została reaktywowana po 28 latach przerwy w ramach Letniego Pucharu Kontynentalnego. Wcześniej turniej był rozgrywany od 1958 do 1989 roku. Zasady oceniania są podobne do tych z Turnieju Czterech Skoczni, wygrywa zawodnik, który uzyska najwyższą notę za wszystkie oddane skoki.

Do grona zwycięzców tego turnieju dołączył Klemens Murańka, który pokonał słoweńskiego skoczka Mirana Zupancica o 3,8 pkt. Trzecie miejsce zajął Žiga Jelar ze Słowenii.

Historyczny sukces polskiej skoczkini

Największe sukcesy w skokach narciarskich kobiet odniosła Sara Takanashi z Japonii. Skoczkini ma na koncie już cztery kryształowe kule za wygranie Pucharu Świata. Polskie skoczkinie stoją w cieniu zawodniczek z innych krajów, jednak w ostatnim czasie uległo to zmianie.

Reprezentantka Polski Kamila Karpiel odniosła największy sukces w historii polskich kobiecych skoków narciarskich. Polka wygrała klasyfikację generalną Letniego Pucharu Kontynentalnego i okazała się być lepsza od Ramony Straub oraz Juliane Seyfarth – obie zawodniczki pochodzą z Niemiec.

Niepokonany Tymek Cienciała

Tymoteusz Cienciała to młody zawodnik, który skacze na nartach od czwartego roku życia i ma już na swym koncie kilkanaście pucharów. Dziewięcioletni skoczek z Wisły to wielka nadzieja polskich skoków narciarskich.

Pod koniec września br. Tymek Cienciała trzeci raz z rzędu zwyciężył w Turnieju Czterech Skoczni dla Dzieci. Triumfator imprezy zdobył komplet 400 pkt. Identycznie potoczyło się rok i dwa lata temu, kiedy to również wygrał wszystkie konkursy.

• Źródło: informacja własna