Aktualności

Krzysztof Biegun i Andrzej Stękała odsunięci od kadry narodowej

Sezon letni dobiegł końca, dokonywane są obecnie ostatnie zmiany w składach kadr narodowych na sezon olimpijski. Decyzją Polskiego Związku Narciarskiego dwóch zawodników musiało pożegnać się z miejscem w kadrze B z uwagi na zbyt liczną grupę. Wybór padł na Krzysztofa Bieguna i Andrzeja Stękałę.

Biegun i Stękała poza kadrą narodową

Krzysztof Biegun 24 listopada 2013 roku wygrał po raz pierwszy w karierze konkurs Pucharu Świata w Klingenthal. Zawody były pierwszymi w sezonie skąd też polski skoczek otrzymał plastron lidera. 

Dalsze starty wspomnianego zawodnika nie były już tak udane. Krzysztof Biegun borykał się z wieloma problemami, nie był w stanie nawet punktować w zawodach niższej rangi. 

W sezonie 2015/2016 kiedy polska kadra przeżywała kryzys, Andrzej Stękała przez pewien czas był najmocniejszym punktem reprezentacji Polski. Zakopiańczyk dostał szansę na wzięcie udziału w konkursie z cyklu PŚ i już na starcie zyskał punkty. Skoczek 14 lutego 2016 roku na Vikersundbakken w Vikersund ustanowił swój rekord życiowy, który wynosi 235 metrów. 

Andrzej Stękała w klasyfikacji generalnej wspomnianego sezonu zajął 34. miejsce, następnie znalazł sponsora, którym został „Szubryt” i na tym sukcesy dobrze zapowiadającego się skoczka dobiegły końca. 

Decyzją Polskiego Związku Narciarskiego obaj zawodnicy zostali odsunięci od kadry narodowej w zbliżającym się sezonie skoków narciarskich. 

„Wiosną wszystkich poinformowaliśmy, że w kadrze B jest za dużo zawodników i o ile teraz mogą trenować, przed zimą dwóch odpadnie. Krzysiek i Andrzej okazali się najsłabsi” – powiedział Adam Małysz w rozmowie z Przeglądem Sportowym. 

Skoki narciarskie to ciężki sport wymagający determinacji i woli walki. 

„Wypadli ze szkolenia centralnego, ale nadal mogą trenować i będą dostawać jakieś wsparcie ze związku. Ale mieli wypełnić latem pewne zadania i nie dali rady. To ciężka decyzja, bo obaj uchodzą za wielkie talenty. Muszą jednak wiedzieć, że nie ma innej drogi niż ciężka praca i poświęcenia” – dodał dyrektor-koordynator ds. skoków PZN Adam Małysz.

Kadra A

To jeden z najważniejszych sezonów w historii polskich skoków narciarskich. Kamil Stoch bronić będzie złotych medali wywalczonych na olimpiadzie w Soczi, a polska kadra ponownie spróbuje zasięgnąć bardzo ważnego trofeum jakim jest Puchar Narodów.

Trener Stefan Horngacher po sezonie letnim dokonał jednej zmiany w składzie kadry narodowej. Krzysztof Miętus nie sprostał oczekiwaniom austriackiego szkoleniowca i w efekcie został zdegradowany do kadry B. 

Zawodnicy, którzy walczyć będą o punkty PŚ to: Stefan Hula, Maciej Kot, Dawid Kubacki, Kamil Stoch, Jakub Wolny i Piotr Żyła. 

Kadra B

O powiększenie kwot startowych w sezonie 2017/2018 walczyć będą Stanisław Biela, Przemysław Kantyka, Bartłomiej Kłusek, Krzysztof Miętus, Klemens Murańka, Jan Ziobro oraz Aleksander Zniszczoł. 

Trenerem kadry będzie Radek Žídek.

Kadra C

W młodzieżowej kadrze C znalazło się miejsce dla siedmiu reprezentantów Polski.

Pod okiem Macieja Maciusiaka trenować będzie: Łukasz Bukowski, Bartosz Czyż, Kacper Juroszek, Karol Niemczyk, Tomasz Pilch, Damian Skupień i Paweł Wąsek.


  • Źródło: przegladsportowy.pl / informacja własna 
  • Foto: Anna Cis

O autorze

Paulina Kukurenda