Aktualności

Puchar Świata w Wiśle za 3, 2, 1..

Już tylko tydzień dzieli nas od rozpoczęcia 39. sezonu Pucharu Świata mężczyzn w skokach narciarskich. Tegoroczna inauguracja odbędzie się na skoczni im. Adama Małysza w Wiśle-Malince. Sprawdźcie co nas czeka.

Kilka słów o obiekcie 

Skocznia im. Adama Małysza zlokalizowana w Wiśle-Malince, zbudowana została w 2008 roku w miejsce starego obiektu, który zburzony został po mistrzostwach Polski, które odbyły się siedem lat wcześniej. 

Punkt konstrukcyjny zlokalizowany jest na 120 metrze, z kolei rozmiar skoczni to 134 m. Rekordzistą Malinki jest Stefan Kraft, który w 2013 roku wylądował pięć metrów dalej niż HS.

Historyczna inauguracja 

Wisła zainauguruje zawody Pucharu Świata jako jedenaste miasto w historii tej dyscypliny. Do tej pory zaszczyt organizacji pierwszych konkursów przypadł kolejno miastom: Cortina d’Ampezzo (Włochy), Oberstdorf (Niemcy), Thunder Bay (Kanada), Lake Placid (Stany Zjednoczone), Falun (Szwecja), Planica (Słowenia), Lillehammer (Norwegia), Kuopio (Finlandia), Kuusamo (Finlandia) i Klingenthal (Niemcy).

Składy ekip 

Dotychczas tylko kilka krajów podało składy na zawody w Wiśle. W inauguracji sezonu olimpijskiego nie weźmie udział m.in. Kenneth Gangnes, Domen Prevc czy Gregor Schlierenzauer. Dwunastu polskich skoczków weźmie udział w kwalifikacjach do niedzielnego konkursu na skoczni im. Adama Małysza.  

Polska: Kamil Stoch, Maciej Kot, Piotr Żyła, Dawid Kubacki, Jan Ziobro, Stefan Hula, Aleksander Zniszczoł, Klemens Murańka, Bartosz Czyż, Przemysław Kantyka, Paweł Wąsek i Jakub Wolny. 

Austria: Stefan Kraft, Michael Hayboeck, Manuel Fettner, Markus Schiffner, Clemens Aigner, Daniel Huber i Manuel Poppinger.

Słowenia: Peter Prevc, Jurij Tepes, Anze Lanisek, Anze Semenic, Tilen Bartol, Robert Kranjec i Timi Zajc.

Japonia: Noriaki Kasai, Taku Takeuchi, Daiki Ito, Junshiro i Ryoyu Kobayashi. 

Pożegnanie Jandy

Po ponad 20 latach startów w Pucharze Świata Jakub Janda żegna się ze skokami narciarskimi. Jakiś czas temu czeski skoczek zmienił karierę sportową na polityczną. 

Czech ostatnie skoki odda na skoczni w Wiśle, z którą jest bardzo związany. Szef komitetu organizacyjnego Andrzej Wąsowicz zdradził, że grono licznie zebranych kibiców pożegna zawodnika w wyjątkowy sposób, przygotowywana jest dla niego niespodzianka.

Program zawodów 

To będzie wielkie wydarzenie w historii polskiego sportu oraz skoków narciarskich w naszym kraju. Najlepsi skoczkowie ze świata przyjadą do Polski w trzeci weekend listopada, aby wziąć udział w pierwszych konkursach sezonu zimowego.

Piątek, 17.11.2017

  • 11:00 – odprawa techniczna
  • 16:00 – oficjalny trening 
  • 18:00 – kwalifikacje

Sobota, 18.11.2017

  • 15:00 – seria próbna
  • 16:00 – konkurs drużynowy

Niedziela, 19.11.2017

  • 14:00 – seria próbna
  • 15:00 – konkurs indywidualny 

Skoki w TV

Transmisję z kwalifikacji i konkursów przeprowadzą trzy stacje: Eurosport 1,  TVP 1, i TVP SPORT. Ostatnia z wymienionych pokaże także piątkowe treningi i obie serie próbne.


  • Źródło: informacja własna
  • Foto: PZN

O autorze

Paulina Kukurenda