Aktualności

PŚ Ruka: Johann Andre Forfang wygrywa serię próbną

Karuzela Pucharu Świata zawitała do Ruki, gdzie dziś rozegrany zostanie konkurs drużynowy z udziałem dwunastu nacji. Przed momentem zakończyła się seria próbna, którą wygrał Johann Andre Forfang. Norweg poleciał 142 metry. 

Mocny Norweg

Skoki oddawano według kolejności krajów w Pucharze Narodów – Kazachstan, Włochy, Czechy, Finlandia, Rosja, Szwajcaria, Słowenia, Japonia, Niemcy, Austria, Norwegia i Polska.

Johann Andre Forfang nie miał sobie równych w serii próbnej poprzedzającej konkurs. Reprezentant Norwegii wylądował na 142. metrze, dzieliło go wówczas pięć metrów od rekordu skoczni. 

Wysokie drugie miejsce zajął Stefan Kraft, który wczoraj wygrał kwalifikacje do niedzielnego konkursu indywidualnego. Austriak skoczył 135 m. Trzeci był zaś Anders Fannemel (134,5 m). 

Tuż za plecami Norwega znalazł się Kamil Stoch, który swoją próbę oddawał z 9. belki startowej. Skok Polaka zmierzono na odległość 131 m. 

Dobre skoki Polaków

Trener Stefan Horngacher ponownie zgłosił do zawodów złoty skład z mistrzostw świata w Lahti. Czy biało-czerwoni dadzą radę przełamać czarę goryczy i po raz pierwszy staną na podium w konkursie drużynowym w Ruce?

Pierwszą grupę zamykać będzie Piotr Żyła, który w serii próbnej okazał się być lepszy od rywali. Polak poszybował 131,5 m, dzięki czemu mógł zająć wysoką piątą lokatę.

Półtorej metra przed punktem konstrukcyjnym wylądował Dawid Kubacki. Reprezentant Polski z dorobkiem 50,9 pkt. zajął 25. miejsce.

W niemal bezwietrznych warunkach przyszło skakać Maciejowi Kotowi, który skoczył 131,5 m. Zakopiańczyk zajął dopiero 17. miejsce, ponieważ skakał z podwyższonego rozbiegu, gdzie na starcie odjęto mu 16,1 pkt. 

Warunki na Rukatunturi

Dziś rano na skoczni w Ruce skoki oddawali kombinatorzy norwescy. Wielu z nich pokonało granicę 130 metrów, stąd też jeśli pogoda się utrzyma, wyniki w konkursie drużynowym nie powinny być wypaczone przez wiatr.

W serii próbnej skoczkowie oddawali próby z 9., 10. oraz 11. belki startowej. Podmuchy wiatru oscylowały w granicy 0,5 m/s.

Skoki w TV

Start konkursu zaplanowany jest na godzinę 16:15. Transmisję przeprowadzi stacja TVP 1 oraz Eurosport 1.

Pełne wyniki serii próbnej znajdziecie TUTAJ.


  • Źródło: informacja własna / FIS
  • Foto: Maja Gara

O autorze

Paulina Kukurenda