Aktualności

PŚ: Jernej Damjan zwycięża na Rukatunturi

Sensacyjny powrót Jerneja Damjana do Pucharu Świata. Słoweniec odniósł drugie zwycięstwo w karierze, pokonując Johanna Andre Forfanga i Andreasa Wellingera. 

Zwycięstwo Jerneja Damjana

Słoweniec nie miał sobie dziś równych i odniósł drugie zwycięstwo w karierze, ostatni raz triumfował na Ōkurayamie w 2014 roku. Jernej Damjan skoczył kolejno 140 i 142 m, dzięki czemu zdołał wyprzedzić drugiego Johann Andre Forfanga (136,5 m, 142 m / 298,6 pkt.) o 2,8 pkt.

Podium zamknął reprezentant Niemiec Andreas Wellinger, który dwukrotnie wylądował na 140. metrze. 

Na czwartym miejscu uplasował się Daniel Andre Tande (138,5 m, 138,5 m / 292,7 pkt.), piąty był zaś Markus Eisenbichler (133,5 m, 139,5 m / 284,3 pkt.). 

W najlepszej „10” konkursu znaleźli się także 6. Richard Freitag, 7. Robert Johansson, 8. Dawid Kubacki, 9. Stephan Leyhe i 10. Junshiro Kobayashi.

O tym, że warunki w śnieżnobiałej Ruce nie do końca były sprawiedliwe, przekonał się m.in. Stefan Kraft. Austriak od wczoraj jest nowym rekordzistą skoczni, w pierwszej serii skoczył jedynie 126 m, a w finale poleciał na 145. metr.

Dobre skoki Polaków

Drugi raz w karierze punktował dziś Jakub Wolny. Polak nie dał rady powtórzyć skoku z pierwszej serii ale po zajęciu 30. miejsca, do jego konta dodany zostanie jeden punkt.

Stefan Hula zakończył zawody na 21. miejscu. Reprezentant Polski skoczył aż 137,5 m.

Ku zaskoczeniu jako jeden z pierwszych skoczków w finale skok oddać musiał Kamil Stoch. Zawodnik z Zębu wylądował pół metra dalej niż Stefan Hula, dzięki czemu mógł poprawić swoją lokatę na koniec konkursu. Polak zajął ostatecznie 20. lokatę.

Maciej Kot poszybował 135 m i sklasyfikowany został na 16. pozycji.

Zajmujący siódme miejsce Piotr Żyła nie zdołał utrzymać swojej lokaty, skoczek w drugiej próbie skoczył 134 m. Polak kończy zawody w Ruce na 11. miejscu.

Kolejny przystanek – Niżny Tagił 

Już za tydzień karuzela Pucharu Świata przeniesie się na wschód do Rosji, gdzie rozegrane zostaną dwa konkursy indywidualne. Zawodnicy rywalizować będą na obiekcie o HS-134.

Pełne wyniki konkursu znajdziecie TUTAJ.


  • Źródło: informacja własna / FIS
  • Foto: Justyna Gorzkowska

O autorze

Paulina Kukurenda