Aktualności

PŚ Niżny Tagił: Daniel Andre Tande najlepszy w kwalifikacjach

Czas na niedzielny konkurs w Niżnym Tagile. Pięćdziesięciu skoczków narciarskich stanęło na starcie kwalifikacji, które wygrał Daniel Andre Tande. Norweg skoczył 134,5 m. Sześciu Polaków z awansem.

Daniel Andre Tande nie do powstrzymania

Rekordzista Tramplin Stork jako jedyny przekroczył rozmiar obiektu, Norweg skoczył 134,5 m. Daniel Andre Tande wygrał z przewagą 8,8 pkt. nad Andreasem Wellingerem, który poszybował 127,5 m.

Czterokrotny mistrz olimpijski Simon Ammann zameldował się na wysokim trzecim miejscu. Szwajcar przegrał z niemieckim skoczkiem o 0,2 pkt. 

Przypominamy, że skoczkowie będą skakać w konkursie z tymi samymi numerami startowymi co w kwalifikacjach.

Polacy bez błysku ale z awansem

Wbrew oczekiwaniom polscy skoczkowie nie błyszczą na rosyjskim obiekcie, w sobotnim konkursie tylko Piotr Żyła zameldował się w najlepszej „10”. Kolejną szansę na wywalczenie cennych pucharowych punktów dostało sześciu Polaków.

W miarę dobrych warunkach przyszło skakać Jakubowi Wolnemu (nr 35). Polak wylądował na 113. metrze przy wietrze pod narty 0,63 m/s. Skok siedem metrów przed punktem konstrukcyjnym pozwolił skoczkowi awansować do konkursu – 34. lokata.

Maciej Kot (nr 51) skoczył 118 m i zajął w kwalifikacjach 18. miejsce.

Kolejny z biało-czerwonych Stefan Hula (nr 55) poszybował 125 m (107,3 pkt.). Reprezentant Polski sklasyfikowany został na 15. pozycji ex aequo z Michaelem Hayboeckiem.

Skok Dawida Kubackiego (nr 62) zmierzony został na odległość 122,5 m (108,3 pkt.). Polak zajął 13. lokatę.

Jako ostatni z polskich skoczków swoje skoki oddawali Piotr Żyła (nr 63) i Kamil Stoch (nr 64). Pierwszy z nich skoczył jedynie 109 m, mimo wszystko zobaczymy Piotra Żyłę w zawodach (37. miejsce). Dwukrotny mistrz olimpijski z Soczi także nie błysnął, jego skok to 121,5 m (12. miejsce). 

Zmiany w generalce

Po wczorajszym triumfie Richarda Freitaga, zajmuje on obecnie miejsce lidera z dorobkiem 190 pkt. Za plecami Niemca znajduje się Daniel Andre Tande (175 pkt.) i Johann Andre Forfang (153 pkt.). To czy podopieczny Wernera Schustera zachowa żółty plastron do kolejnego weekendu ze skokami narciarskimi, okaże się już dziś. Start konkursu zaplanowany jest na godzinę 16:00 czasu polskiego.

Mocny wiatr

O ile piątkowe treningi i kwalifikacje przebiegły bez większych problemów, to dziś nie wiadomo czy uda się przeprowadzić konkurs w sprawiedliwych dla zawodników warunkach. Średnia prędkość wiatru na czas zawodów ma wynosić 5 m/s.

Kwalifikacje przeprowadzone zostały z 4. belki startowej.

Transmisja TV

Relację na żywo przeprowadzą TVP 1 (15:30) i Eurosport 1 (16:00). 

Pełne wyniki kwalifikacji znajdziecie TUTAJ


  • Źródło: informacja własna / FIS
  • Foto: Maja Gara

O autorze

Paulina Kukurenda