Aktualności

PŚ Zakopane: 57 zawodników na starcie kwalifikacji (lista startowa)

Puchar Świata ponownie zawitał do Polski! Już dzisiaj w Zakopanem odbędą się dwie serie treningowe i kwalifikacje do niedzielnego konkursu indywidualnego. Na liście startowej widnieje 57 nazwisk zawodników z dwunastu państw. W kwalifikacjach wystąpi dziesięciu Polaków z Kamilem Stochem na czele, który walczyć będzie o piąte zwycięstwo na Wielkiej Krokwi.

 

Kamil Stoch i spółka

Zakopane to przedostatni przystanek przed Igrzyskami Olimpijskimi w Pjongczang. Ostatnie konkursy z tego cyklu rozegrane zostały w ramach 66. Turnieju Czterech Skoczni, gdzie czterokrotnie triumfował Kamil Stoch. Polak wymieniany jest jako jeden z faworytów do wygrania na Wielkiej Krokwi, zagrozić może mu Richard Freitag, który traci do niego 22 „oczka”, a na lotach w Oberstdorfie był trzeci.

Oprócz lidera Pucharu Świata na skoczni w Zakopanem wystąpi jeszcze dziewięciu biało-czerwonych. Będą to: Bartosz Czyż (nr 1), Paweł Wąsek (nr 2), Aleksander Zniszczoł (nr 3), Tomasz Pilch (nr 4), Jakub Wolny (nr 25), Maciej Kot (nr 40), Stefan Hula (nr 44), Piotr Żyła (nr 45) i Dawid Kubacki (nr 47).

Wspomnienia z 2017 roku

Podczas ubiegłorocznej edycji PŚ w Zakopanem mogliśmy się cieszyć ze zwycięstwa Kamila Stocha, który w niedzielę okazał się być lepszy od Daniela Andre Tande i Domena Prevca. Dzień wcześniej reprezentacja Polski zajęła drugie miejsce w konkursie drużynowym, ulegając Niemcom.

Zmodernizowana Wielka Krokiew

W latach 2016-2017 skocznia przeszła gruntowną modernizację. Zamontowane zostały tory lodowe, zmienił się kąt nachylenia progu skoczni z 10,5 na 11 stopni, a także przebudowany został najazd. 

W drugim etapie prace skupiły się głównie na zeskoku. Obniżona została bula, wymieniono igelit, a także bandy oraz schody zyskały nowy wygląd. 

Po przebudowie skocznia im. Stanisława Marusarza ma rozmiar 140 m, a punkt konstrukcyjny przesunięty został ze 120 na 125 m. 

Osłabiona Norwegia

Do Zakopanego nie przyjechał nowy mistrz świata w lotach narciarskich Daniel Andre Tande. Norweg z powodów zdrowotnych pozostał w domu, aby w pełni dojść do siebie na zbliżające się wielkimi krokami Igrzyska Olimpijskie w Korei Południowej. 

Podopieczni Alexandra Stoeckla mają 160 pkt. przewagi nad reprezentacją Niemiec w kontekście Pucharu Narodów. Daniel Andre Tande od początku sezonu wspomagał kolegów w konkursach drużynowych, o tym kto zastąpi nieobecnego Norwega dowiemy się po kwalifikacjach.

Skoki w TV

Już o godzinie 16:00 przeprowadzone zostaną dwie serie treningowe, a relację przeprowadzi stacja TVP Sport. Kwalifikacje, które zaplanowane są na 18:00 pokazane zostaną dodatkowo przez TVP 1 oraz Eurosport 1.

Szczegółowy program zawodów na weekend w Zakopanem znajdziecie TUTAJ.

Lista startowa kwalifikacji


  • Źródło: informacja własna / FIS
  • Foto: Aleksandra Bazułka

O autorze

Paulina Kukurenda