PŚ Oslo: Kamil Stoch dominuje na treningu!

Kamil Stoch okazał się najlepszy w seriach treningowych przed piątkowym prologiem turnieju Raw Air w Oslo. Polak w swoich próbach uzyskał odległości 132 m i 130 m.

Polak deklasuje rywali

Kamil Stoch okazał się być najlepszym zawodnikiem w pierwszej serii treningowej. Polak poszybował na odległość 132 m.

Drugie miejsce, ze stratą 5,3 pkt., zajął reprezentant gospodarzy – Halvor Egner Granerud (128 m). Kolejny z Norwegów, Robert Johansson, był trzeci (128 m).

Na czwartej pozycji sklasyfikowany został Anders Fannemel (124 m), piąty był Simon Ammann (123 m), szósty Mackenzie Boyd-Clowes (130 m), siódmy Johann Andre Forfang (124 m), a ósme miejsce zajął Dawid Kubacki (124,5 m) ex aequo z Peterem Prevcem (122 m).

Daniel Andre Tande był dziesiąty (123 m).

Kamil Stoch zajął pierwsze miejsce również w drugiej serii treningowej. Polak wylądował na 130. metrze i wyprzedził drugiego Roberta Johanssona (131 m), trzeciego Petera Prevca (127 m) oraz czwartego Andreasa Wellingera (128,5 m). Pierwszą piątkę uzupełnił Halvor Egner Granerud (125 m).

Na kolejnych pozycjach sklasyfikowani zostali Johann Andre Forfang (124,5 m), Andreas Stjernen (125 m), Simon Ammann (124,5 m) oraz Gregor Schlierenzauer (124,5 m). Dziesiąte miejsce zajął Stephan Leyhe (123 m) ex aequo z Richardem Freitagiem (125,5 m).

Biało-czerwoni

Trener kadry Stefan Horngacher postawił na sprawdzony skład. W norweskim turnieju zmierzą się Jakub Wolny (nr 39), Maciej Kot (nr 53), Piotr Żyła (nr 59), Stefan Hula (nr 61), Dawid Kubacki (nr 64) i Kamil Stoch (nr 73).

To debiut Jakuba Wolnego w Oslo, jak i w całym turnieju Raw Air. Mistrz świata juniorów z Val di Fiemme w treningach skoczył kolejno 116 m (38. miejsce) i 117 m (36. miejsce).

Pierwsza próba Macieja Kota zmierzona została na odległość 119 m, zaś druga na 120 m. Zakopiańczyk był odpowiednio dwudziesty i osiemnasty.

Skoki Piotra Żyły to 117 m i 115,5 m. Polak w pierwszym treningu zajął 24. miejsce, a kilkanaście minut później był trzydziesty dziewiąty.

Trzynasty zawodnik Pucharu Świata, Stefan Hula, po skoku na odległość 116,5 m uplasował się na 26. pozycji. W kolejnym treningu był czternasty (123 m) ex aequo z Jernejem Damjanem.

W drugiej próbie Dawid Kubacki skoczył 121 m, co dało mu 30. miejsce.

Kilka słów o skoczni

Pierwszym przystankiem w drugiej edycji norweskiego turnieju Raw Air jest Oslo. Zawodnicy rywalizować będą na obiekcie Holmenkollen, którego punkt konstrukcyjny usytuowany jest na 120. metrze. Rozmiar skoczni to 134 m.

Rekordzistą od 2011 roku jest Andreas Kofler, który poszybował tu 141 m.