Aktualności

Zmiany na stanowiskach trenerów po sezonie olimpijskim

Po zakończeniu Pucharu Świata 2017/2018 zmiany w gnieździe trenerskim dotyczą 6 reprezentacji narodowych. Nowych trenerów będą mieć Austriacy, Słoweńcy, Japończycy, Finowie, Czesi i Francuzi.

Nowy trener Austriaków

Na początku kwietnia z funkcji szkoleniowca reprezentacji Austrii w skokach zrezygnował Heinz Kuttin. Na stanowisku, które przejął po Alexandrze Pointnerze, pracował przez 4 lata (od kwietnia 2014). Głównym powodem podjęcia takiej decyzji była krytyka, którą obarczono Kuttina za brak zwycięstwa jego reprezentantów w Pucharze Świata oraz na żadnej z imprez minionego sezonu (66. Turniej Czterech Skoczni, MŚ w lotach narciarskich w Oberstdorfie, Zimowe IO w Pjongczangu).

20 kwietnia ogłoszono, że nowym trenerem zostanie Andreas Felder. Jego asystentami zostali Florian Schabereiter i Florian Liegl. Felder pełnił już tę funkcję w latach 1995-1997, trenował także kadrę kobiet. Były skoczek ma na swoim koncie 8 medali zdobytych na Mistrzostwach Świata i Igrzyskach Olimpijskich. Wśród nich jest złoty medal wywalczony na normalnej skoczni na MŚ w Oberstdorfie w 1987 oraz złoto (indywidualnie) z Mistrzostw Świata w lotach w 1986. Zwyciężył także w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w sezonie 1990/91.

Trenowanie pań powierzono Haraldowi Rodlauerowi, będącemu przez ostatnie 4 lata asystentem Kuttina oraz trenerem żeńskiej kadry w latach 2011-2014.

Heinz Kuttin nie jest już trenerem Austriaków

Heinz Kuttin nie jest już trenerem Austriaków, fot. Katarzyna Służewska

Zmiana u Słoweńców

Po siedmiu latach ze stanowiska trenera zwolniono Gorana Janusa. Jednakże będzie on teraz dyrektorem sportowym do spraw skoków narciarskich i kombinacji norweskiej w Słoweńskim Związku Narciarskim. Największe sukcesy odniósł w sezonie 2015/16, doprowadzając do triumfu Petera Prevca w 64. Turnieju Czterech Skoczni, Mistrzostwach Świata w lotach na Kulm, w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata i PŚ w lotach narciarskich.

Następcą Janusa został Gorazd Bertoncelj. Poprzednio było on szkoleniowcem kadry juniorów Słowenii. Pod jego wodzą byli wówczas m.in.: Bor Pavlovčič, Timi Zajc, Domen Prevc, Tilen Bartol i Žiga Jelar.

Japońska zmiana warty

Po 8 latach z funkcji szkoleniowca reprezentacji Japonii zrezygnował Tomoharu Yokokawa. Będzie on teraz pełnił funkcję asystenta Chiharu Saito, który został nowym dyrektorem sportowym do spraw narciarstwa klasycznego w Japońskim Związku Narciarskim.

Schedę po Yokokawie przejął jego asystent i były utytułowany skoczek, Hideharu Miyahira. W swojej karierze zawodniczej odniósł jedno zwycięstwo w PŚ (w Planicy, było to 20 marca 1999), zajął 5. miejsce w klasyfikacji generalnej PŚ sezonu 1998/99. W swoim dorobku ma także trzy medale (dwa zdobyte indywidualnie i jeden w drużynie) podczas MŚ w Ramsau w 1999. W zawodach PŚ w Willingen w 2003 dołączył do elitarnej grupy skoczków, którzy otrzymali maksymalną notę 5 x 20 pkt. za skok.

Rezygnacja po fińsku

Andreas Mitter, który trenował Finów przez ostatnie 2 lata, nie przedłużył ostatecznie kontraktu. Według jego wypowiedzi głównym powodem był brak pieniędzy. Co za tym idzie, przy ograniczonym budżecie nie są możliwe dalsze inwestycje i rozwój fińskiej drużyny w najbliższej przyszłości.

Obecnie jedynym kandydatem do objęcia tego stanowiska jest jego asystent, Lauri Hakola. Jako skoczek narciarski wystąpił 10 razy w PŚ, zaś najlepsze miejsce zajął w Kuusamo na początku sezonu 2006/07 w dniu 24 listopada 2006 (uplasował się na 10. pozycji).

Czeska zmiana

Zmiana trenera nastąpiła także u naszych południowych sąsiadów. Dotychczasowego szkoleniowca, Richarda Schallerta, zastąpił David Jiroutek. Największym osiągnięciem Jiroutka jako skoczka było złoto zdobyte w drużynie na MŚ Juniorów w Reit im Winkl w 1991.

Jakub Janda, który zakończył karierę na początku minionego sezonu w Wiśle, został przewodniczącym rady doradczej do spraw skoków narciarskich w Czeskim Związku Narciarskim.

Dwuosobowa rezygnacja we Francji

Po 4 latach pracy z francuską kadrą współpracę zakończyli trener Gerard Colin i jego asystent Robert Treitinger. Dzięki Colinowi bardzo dobre rezultaty osiągnęli tacy zawodnicy jak Vincent Descombes Sevoie (najlepsza lokata to 5. miejsce w Ruce w 2016) i Jonathan Learoyd. Na razie nie wiadomo, kto zastąpi wspomnianą wcześniej dwójkę.


  • Źródła: informacja własna / berkutschi.com / fis-ski.com
  • Foto: Maja Gara

O autorze

Radosław Matyjakowski