Aktualności

Zakończenie karier po sezonie 2018/19 w skokach narciarskich

Już wkrótce upłyną cztery miesiące od zakończenia sezonu 2018/19 w skokach narciarskich. Co się z tym wiąże – łącznie kilkunastu skoczków i jedna skoczkini postanowili zakończyć także swoją karierę. Zobaczcie, kto odłożył narty na półkę w czasie minionego sezonu i tuż po nim.

Rezygnacje – mężczyźni

 • W trakcie sezonu karierę postanowili zakończyć trzej reprezentanci Norwegii: Kenneth Gangnes (w grudniu), Joachim Hauer (w styczniu) i Andreas Stjernen (po zawodach w Trondheim). Tuż po sezonie karierę zakończył czwarty Norweg – Sigurd Nymoen Søberg, występujący głównie w Pucharze Kontynentalnym.

Gangnes zajął trzecie miejsce w klasyfikacji PŚ w sezonie 2015/16. Ponadto zdobył złoto (w drużynie) i srebro (indywidualnie) na MŚ w lotach na Kulm w 2016 i był drugi w LGP 2015. Z kolei Hauer uplasował się raz na podium PŚ – w Niżnym Tagile w grudniu 2015, kiedy był trzeci. Był też dwukrotnie trzeci w Czajkowskim (LGP 2015) i raz drugi, w Hakubie (LGP 2016). Trzeci z Norwegów – Stjernen – ma na swoim koncie mistrzostwo świata (drużynowe) na IO w Pjongczangu i MŚ w lotach w Oberstdorfie. Zdobył też srebro w drużynie na MŚ w Lahti oraz brąz w konkursie mieszanym na MŚ w Seefeld.

 • Po sezonie narty na półkę postanowiło odwiesić czterech SłoweńcówRobert KranjecTomaž Naglič, Andraž Pograjc i Nejc Dezman.

Największym osiągnięciem Kranjca jest mistrzostwo świata w lotach z Vikersund w 2012 roku. Do tego dwukrotnie zwyciężył w klasyfikacji generalnej PŚ w lotach. Zaś Naglič i Pograjc największe sukcesy odnosili w zawodach Pucharu Kontynentalnego. Dezman jest indywidualnym mistrzem świata juniorów z Erzurum w 2012. W sezonie 2013/14 zajął 2. miejsce w klasyfikacji PK, z kolei w sezonie 2016/17 był 3. w klasyfikacji generalnej cyklu. W lipcu 2013 wygrał zawody LPK w Kranju. Na tej samej skoczni pożegnał się ze skokami 5 lipca.

 • Z kolei wśród Polaków zrezygnowali: Przemysław Kantyka i Damian Skupień.

Największymi osiągnięciami Kantyki są: trzecie miejsce w klasyfikacji FIS Cup (sezon 2014/15) i brązowy medal drużynowo na Uniwersjadzie w Ałmatach w 2017 roku. Zaś Skupień występował głównie w zawodach Pucharu Kontynentalnego i FIS Cup.

 • Karierę zakończyło czterech Japończyków, wśród których najbardziej znanym był Kento Sakuyama. Oprócz niego, narty odwiesili: Yuto Kinoshita, Kosuke Osanai i Kenta Takehana.

Sakuyama jest triumfatorem cyklu Letniego Grand Prix w sezonie 2015. Po zakończeniu kariery wstąpił do sztabu szkoleniowego Kitano Construction Ski Club.

 • Zakończenie kariery ogłosił Austriak – Andreas Kofler.

35-letni skoczek w ostatnim czasie zmagał się z chorobą autoimmunologiczną. Jego największymi indywidualnymi sukcesami były: zdobycie srebrnego medalu na dużej skoczni na IO w Turynie w 2006 i srebra na normalnej skoczni podczas MŚ w Oslo w 2011. Ponadto w sezonie 2009/10 wygrał Turniej Czterech Skoczni.

 • Taką samą decyzję podjęło dwóch byłych podopiecznych Łukasza Kruczka – Włosi Sebastian Colloredo i Davide Bresadola.

Najlepszy występ w PŚ Colloredo odniósł w Lillehammer w sezonie 2006/07, zajmując 8. miejsce. Występował także w PK, gdzie dwukrotnie zajął trzecie miejsce (sezon 2016/17). Trzykrotnie wygrał zawody FIS Cup. Z kolei Bresadola najlepsze miejsce w PŚ osiągnął w Lillehammer, w sezonie 2014/15 (był dziewiąty). Poza tym dwukrotnie zwyciężył w konkursach FIS Cup (sezon 2016/17) w Szczyrku. Brał również udział w zawodach PK.

 • Ze skokami pożegnali się także: Czech Lukáš Hlava, Szwajcar Luca Egloff i Francuz Thomas Roch Dupland.

Czeski skoczek zajął drugie miejsce w klasyfikacji PK w sezonie 2008/09, a w sezonie 2011/12 zajął trzecie miejsce w zawodach PŚ w Lahti. Był drugi w klasyfikacji Pucharu Beskidów 2018 (organizowanego w ramach LPK). Największym osiągnięciem Egloffa była druga pozycja w klasyfikacji generalnej FIS Cup w sezonie 2018/19. Ostatni ze skoczków – Roch Dupland – brał udział w zawodach PK i FIS Cup, a w 2018 został indywidualnie wicemistrzem Francji na skoczni normalnej (z Ronanem Lamy Chappuis).

 • Karierę na początku lipca zakończył Rosjanin Alexey Romashov.
 • Nieco później taką samą decyzję podjął Niemiec Andreas Wank, indywidualny mistrz świata juniorów z Zakopanego w 2008 i triumfator LGP 2012. Ostatni skok odda podczas LGP w Hinterzarten 27 lipca. Po zakończeniu kariery Wank dołączy do sztabu szkoleniowego, w którym trenerem głównym jest były szkoleniowiec polskiej kadry A – Stefan Horngacher.

Rezygnacje – panie

Jedyną skoczkinią, która zakończyła karierę po ostatnim sezonie, była Włoszka Evelyn Insam. Siostra Alexa Insama zdobyła srebrny medal indywidualnie na MŚ Juniorów w Libercu w 2013. Dwukrotnie stanęła na podium w zawodach Pucharu Świata pań. Jak sama napisała na Facebooku, jest dumna z chwil, które miała szansę przeżyć, oraz zdobytego doświadczenia. Swoją karierę podsumowała w dwóch słowach – jako szczęśliwą i zabawną.

Tymczasem już za miesiąc (20-21 lipca) w Wiśle rozpocznie się sezon Letniego Grand Prix 2019 (będzie to 26. sezon w historii). Już wkrótce na naszej stronie najnowsze wiadomości ze świata skoków narciarskich oraz harmonogramy LGP, Letniego PK i FIS Cup. Zapraszamy do lektury!


 • Źródło: informacja własna / fis-ski.com / facebook.com
 • Foto: Maja Gara
 • Aktualizacja: 14.07.2019 (godz. 13:00)

O autorze

Radosław Matyjakowski