Aktualności

Składy zagranicznych kadr, nowy dyrektor PŚ w skokach, IO 2026 we Włoszech

W ostatnim czasie, pomimo przerwy, w świecie skoków narciarskich miało miejsce sporo zmian. Wśród nich są m.in.: powołanie składów zagranicznych kadr na przyszły sezon, nowy dyrektor PŚ w skokach oraz ogłoszenie gospodarza Zimowych IO w 2026 roku.

Składy kadr – zagranica

W kadrze narodowej Szwajcarii są: Simon Ammann i Kilian Peier. Z kolei jedynym skoczkiem w kadrze A jest Gregor Deschwanden. Kadrę B zasilili: Sandro Hauswirth, Gabriel Karlen, Dominik Peter i Andreas Schuler. W kadrze C jest Lars Kindlimann. Trenerem pozostał Ronny Hornschuh.

Z kolei skład Austrii jest podzielony na kadrę narodową oraz kadry A, B i C. W kadrze narodowej są: Stefan Kraft, Clemens Aigner, Philipp Aschenwald, Michael Hayböck i Daniel Huber. W kadrze A znaleźli się: Gregor Schlierenzauer, Manuel Fettner, Jan Hörl, Stefan Huber, Markus Schiffner i Ulrich Wohlgenannt. Trenerem jest Andreas Felder, jego nowi asystenci to Harald Diess i Robert Treitinger (za Floriana Liegla i Floriana Schabereitera). Pod koniec maja Austriacy przebywali na obozie treningowym we Włoszech.

W norweskiej kadrze A pod przewodnictwem Alexandra Stöckla znaleźli się: Marius Lindvik, Thomas Aasen Markeng, Robin Pedersen, Daniel-André Tande, Anders Fannemel, Robert Johansson, Johann André Forfang i Halvor Egner Granerud. Warto wspomnieć, że Tande wrócił w ostatnim czasie na skocznię po urazie kolana odniesionym w Lahti.

We Włoszech nastąpiła zmiana trenera: zamiast Łukasza Kruczka, skoczków poprowadzi były reprezentant Włoch – Andrea Morassi. Jedynym skoczkiem w kadrze A jest Alex Insam. W kadrze B znaleźli się: Federico Cecon i Daniele Varesco; w kadrze B juniorskiej są: Giovanni Bresadola, Francesco Cecon, Mattia Galiani i Daniel Moroder.

Amerykańska ekipa składa się z kadr A, B, C oraz juniorów. W kadrze A jest Kevin Bickner, w kadrze B – Casey Larson – a w kadrze C: Andrew Urlaub, Patrick Gasienica i Decker Dean. Juniorami są Greyson Scharffs, Canden Wilkinson, Erik Belshaw, Hunter Gibson i Landon Lee.

W Niemczech są następujące kadry: Ia, Ib, IIa i IIb. W najwyższej kadrze są: Markus Eisenbichler, Richard Freitag, Karl Geiger, Stephan Leyhe, Constantin Schmid, Severin Freund, David Siegel i obecnie kontuzjowany Andreas Wellinger (opuści kolejny sezon).

Kadrę A w Słowenii stanowią: Peter i Domen Prevcowie, Jernej Damjan, Anže Semenič, Anže Lanišek i Timi Zajc. Z kolei w juniorskiej kadrze A znalazło się miejsce dla Tilena Bartola, Žigi Jelara, Bora Pavlovčiča i Žaka Mogela.

Nowy dyrektor PŚ w skokach

Na początku czerwca ogłoszono, kto zostanie nowym dyrektorem PŚ w skokach. Dotychczasowy – Walter Hofer – odejdzie z tej funkcji po przyszłym sezonie PŚ (2019/20). Zastąpi go Włoch Sandro Pertile. Włoch uczestniczył w zawodach skoków narciarskich i kombinacji norweskiej do 1986 roku. Od 1997 do 2003 był szefem zawodów międzynarodowych FIS odbywających się we Włoszech. Od 2002 roku jest delegatem technicznym w zawodach PŚ, pełnił tę funkcję już ponad sto razy. Obecnie mieszka w Predazzo razem ze swoją żoną i dwiema córkami. W swoim mieście był odpowiedzialny za TV i marketing jako dyrektor marketingu komitetu organizującego PŚ i MŚ w latach 2008-2013. Poniżej zdjęcie Sandro Pertile.

Jak sam powiedział, to wielki zaszczyt, że zdecydowano się na jego nominację na wyżej wspomnianą funkcję i chciał im podziękować za zaufanie. Dodał, że to będzie duże wyzwanie, kiedy Walter Hofer przejdzie na emeryturę. Według niego, Hofer wykonywał doskonałą pracę przez wiele lat i dzięki niemu wiele się nauczył przez ponad 20 lat. Sam zrobi wszystko, żeby skoki narciarskie pozostały na najwyższym możliwym poziomie.

Mediolan i Cortina d’Ampezzo gospodarzami IO 2026

W ubiegły poniedziałek ogłoszono, że Włochy (dokładniej Mediolan i Cortina d’Ampezzo) będą gospodarzami Zimowych IO w 2026 roku. Kandydatura ta zdobyła więcej głosów od szwedzkiej (Sztokholm, Are). Dzięki temu zawody w skokach narciarskich odbędą się na skoczniach w Predazzo. Na tych obiektach odbyły się m.in. MŚ w 2003 (dwukrotne zwycięstwo A. Małysza) i 2013 roku (wygrana Kamila Stocha na dużej skoczni). Z kolei ostatnie IO we Włoszech miały miejsce w 2006 roku. Wówczas na normalnej skoczni wygrał Lars Bystøl, a na dużej – Thomas Morgenstern.


  • Źródło: informacja własna / berkutschi.com
  • Foto: Maja Gara

O autorze

Radosław Matyjakowski