Aktualności

LOTOS Cup 2020: Inauguracja sezonu!

W piątek 10 stycznia 2020 roku odbyły się pierwsze tej zimy zawody Narodowego Programu Rozwoju Skoków Narciarskich i Kombinacji Norweskiej, „LOTOS: Szukamy Następców Mistrza”. Inauguracja XVI edycji LOTOS Cup 2020 odbyła się na kompleksie Skalite im. Beskidzkich Olimpijczyków w Szczyrku. Tego dnia rywalizację zdominowali reprezentanci Wiślańskiego Stowarzyszenia Sportowego, którzy trzykrotnie stawali na najwyższym stopniu podium.

Ponad 130 zawodników wystartowało w pierwszych tej zimy zawodach LOTOS Cup 2020. Podczas inaugurującej sezon edycji w Szczyrku, uczestnicy rywalizowali na dwóch obiektach (HS-77 i HS-104) w siedmiu kategoriach wiekowych: Chłopiec Starszy, Młodzik, Młodziczka, Kobiety, Junior Młodszy, Junior oraz Senior. Tym razem na starcie zabrakło najmłodszych skoczków narciarskich, którzy od tego sezonu będą walczyli w zawodach LOTOS Cup dla dzieci, które będą rozgrywane na skoczniach mniejszych w Beskidach, Chochołowie czy Zagórzu.

Wśród Chłopców Starszych zwycięstwo odniósł Kacper Jarząbek. Reprezentant TS Wisły Zakopane w pierwszym skoku uzyskał 74 metry, a w finale wylądował metr dalej i tym samym mógł cieszyć się z pierwszej wygranej na obiekcie HS-77.

„Moja wygrana nie jest dla mnie zaskoczeniem. Spodziewałem się, że mogę osiągnąć tutaj dobry wyniki, bo w czwartek na treningach skakałem naprawdę dobrze, a w samych zawodach moje skoki były jeszcze lepsze — mówi z uśmiech na twarzy Jarząbek. — Wszystkie tutaj skoki były bardzo dobre. Zacząłem dobrze w serii próbnej i skończyłem na coraz lepszym skoku w serii finałowej — ocenia swoje próby 14-latek. — Skocznia była bardzo dobrze przygotowana do zawodów. Tory lodowe również były super, więc skakało mi się bardzo fajnie. Może wiatr troszkę kręcił, ale według mnie warunki były w miarę równe dla wszystkich — zaznacza Jarząbek.

Na drugim stopniu podium stanął Kacper Tomasiak z LKS Klimczok Bystra (74,5 oraz 73,5 m), a brązowym medalistą został Klemens Staszel, który reprezentuje barwy klubu KS Eve-nement Zakopane (dwukrotnie 72 metry).

Pewny triumf w kategorii Młodzik odniósł Klemens Joniak. Zawodnik klubu LKS Poroniec Poronin oddał skoki na odległość 74 oraz 76,5 metra i tym samym o ponad 10 punktów pokonał Jana Rzadkosza z TS Wisły Zakopane (73 i 71 m).

„Nie liczyłem tutaj na zwycięstwo, ponieważ na treningach nie miałem jeszcze tak dobrych skoków, dlatego ta wygrana jest dla mnie miłym zaskoczeniem — podkreśla podopieczny Andrzej Gąsienicy. — Na treningach zdarzały się tylko przebłyski skoków na dobrym poziomie, ale teraz widzę, że moja dyspozycja powoli zaczyna się stabilizować. Głównie miałem problemy z pozycją najazdową w przejściu i to mi przeszkadzało w osiągnięciu dobrej dyspozycji — dodaje Klemens Joniak. — Z wyniku jestem naprawdę zadowolony, jednak mogę czuć lekki niedosyt z pierwszego konkursowego skoku, gdyż nie był on bardzo dobry pod względem technicznym. Tutaj to były moje pierwsze tej zimy skoki na śniegu. Nie miałem problemów z przyzwyczajeniem się do skakania w zimowych warunkach, ponieważ zostało mi to czucie z zeszłego sezonu — wyjaśnia Joniak. — Moim zdaniem wszystko było bardzo dobrze przygotowane i nie było żadnych problemów na skoczni. A jeśli chodzi o warunki, to myślę, że miałem dzisiaj do nich szczęście, bo nie były one najgorsze” — podsumowuje 15-latek.

Podium uzupełnił Marcin Wróbel z zakopiańskiego AZS-u, który uzyskał po równe 67 oraz 68,5 m.

Wśród Kobiet złoty medal wywalczyła Nicole Konderla – zawodniczka Wiślańskiego Stowarzyszenia Sportowego. 18-latka po skokach na odległość 65 oraz 62,5 metra o 0,4 punktu była lepsza od Magdaleny Pałasz z klubu AZS Zakopane (64 i 65 m).

„Skakało mi się całkiem fajnie. Chociaż nie są to jeszcze takie skoki, jakie oddawałam w październiku. Cały czas próbuję wrócić do tego czucia, które miałam pod koniec okresu letniego. Cieszy to, że udało wrócić się na właściwe tory i powolutku jest coraz lepiej. Chociaż przede mną jest jeszcze sporo pracy — ocenia swoją dyspozycję podopieczna Łukasza Kruczka. — Miałam spory problem z pozycją najazdową, jednak udało nam się znaleźć rozwiązanie w tym elemencie skoku i teraz muszę przełożyć to na dalszą fazę lotu — dodaje. — To prawda, że długo nie skakałyśmy już na skoczni HS-77, ale nie miałam problemów z przestawieniem się na mniejszy obiekt. Mimo to zdecydowanie lepiej czuję się na skoczni normalnej w Szczyrku, dlatego żałuję, że zawody nie odbyły się jednak na tym większym obiekcie. Skocznia HS-77 tutaj w Szczyrku jest dosyć specyficzna, dlatego osobiście wolę skakać na tym obiekcie obok — podkreśla Nicole Konderla. — Skocznia była naprawdę bardzo fajnie przygotowana, a wiatr nie był jakoś bardzo odczuwalny podczas naszych zawodów i myślę, że warunki były dosyć sprawiedliwe” — podsumowuje 18-latka.

Brązowy medal w kategorii Kobiety zdobyła Róża Pawlikowska, która dwukrotnie uzyskała 48,5 metra.

Medaliści i medalistki piątkowych zawodów:

Chłopiec Starszy

 1. Kacper Jarząbek – TS Wisła Zakopane
 2. Kacper Tomasiak – LKS Klimczok Bystra
 3. Klemens Staszel – KS Eve-nement Zakopane

Młodzik

 1. Klemens Joniak – LKS Poroniec Poronin
 2. Jan Rzadkosz – TS Wisła Zakopane
 3. Marcin Wróbel – AZS Zakopane

Młodziczka

 1. Tamara Mesikova – SKI Club Selce
 2. Sara Tajner – SSR LZS Sokół Szczyrk
 3. Wiktoria Przybyła – SSR LZS Sokół Szczyrk

Kobiety

 1. Nicole Konderla – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
 2. Magdalena Pałasz – AZS Zakopane
 3. Róża Pawlikowska – AZS Zakopane

Junior Młodszy

 1. Arkadiusz Jojko – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
 2. Stanisław Majerczyk – TS Wisła Zakopane
 3. Jan Habdas – LKS Klimczok Bystra

Junior

 1. Kacper Juroszek – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
 2. Jarosław Krzak – PKS Olimpijczyk Gilowice
 3. Szymon Jojko – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe

Senior

 1. Krzysztof Leja – AZS Zakopane
 2. Dušan Doležel – TJ Dukla Frenštát
 3. Dawid Jarząbek – TS Wisła Zakopane
 4. Paweł Twardosz – PKS Olimpijczyk Gilowice
 5. Wiktor Pękala – SSR LZS Sokół Szczyrk

Dzisiaj rozegrany zostanie drugi konkurs skoków narciarskich oraz seria skoków do kombinacji norweskiej. O godzinie 9:00 zaplanowano początek zawodów na obiekcie HS-77, natomiast o godzinie 12:00 rywalizacja przeniesie się skocznię normalną.


 • Źródło: PZN.pl
 • Foto: Anna Karczewska

O autorze

Komunikat prasowy