Aktualności

Raw Air: Triumf Kamila Stocha w norweskim turnieju!

W czwartek, z powodu rozprzestrzeniającego się na świecie koronawirusa, podjęto decyzję o zakończeniu zmagań w tegorocznej edycji turnieju Raw Air. Do skutku nie doszły konkursy na skoczniach w Trondheim i Vikersund. Zapraszamy na krótkie podsumowanie tej norweskiej imprezy.

Najlepsza trójka turnieju

Zwycięzcą cyklu Raw Air został Kamil Stoch, który po raz drugi został końcowym triumfatorem tego norweskiego turnieju. Polak zgromadził 1161,9 punktu i wyprzedził drugiego Ryōyū Kobayashiego o 7,4 punktu. Na trzecim miejscu uplasował się zawodnik z Norwegii – Marius Lindvik, z dorobkiem 1154,3 punktu. Norweg do drugiego miejsca stracił zaledwie 0,2 punktu!

Kto znalazł się w czołowej dziesiątce Raw Air?

Na czwartym miejscu niespodziewanie uplasował się młody zawodnik ze Słowenii: Žiga Jelar, który był dużym zaskoczeniem tegorocznego turnieju. Słoweniec zgromadził 1151,9 punktu. O dużym pechu może mówić piąty zawodnik cyklu – Stephan Leyhe, który po weekendzie w Lillehammer był na drugim miejscu w klasyfikacji generalnej. Niemiec zaliczył poważnie wyglądający upadek podczas kwalifikacji w Trondheim, tracąc tym samym szanse na turniejowe podium. Zawodnik Stefana Horngachera przeszedł dziś pomyślnie operację kolana, jednak czeka go długa rehabilitacja przed powrotem na skocznię. Szóste miejsce zajął kolejny z zawodników gospodarzy, Robert Johansson, który zgromadził 1140,6 punktu. Na siódmym miejscu uplasował się Słoweniec Peter Prevc, który w ostatnim czasie prezentował bardzo dobrą formę. Ósme miejsce w klasyfikacji generalnej zajął Stefan Kraft z dorobkiem 1131,8 punktu. Dziewiąte miejsce zajął kolejny ze Słoweńców, Timi Zajc (1109,8 pkt.), a na dziesiątym miejscu uplasował się Japończyk – Yukiya Satō (1098,6 pkt.).

Jak poradzili sobie pozostali Polacy?

Tegoroczna edycja Raw Air z pewnością była rozczarowująca dla świetnie prezentującego się w tym sezonie Dawida Kubackiego, który zajął szesnaste miejsce z dorobkiem 1077,4 punktu. Tuż za nim, na siedemnastej pozycji, sklasyfikowany został Piotr Żyła, który zgromadził 1072,5 punktu. Maciej Kot zakończył Raw Air na 28. miejscu (857,4 pkt.), a Jakub Wolny na 39. miejscu (518,7 pkt.). Aleksander Zniszczoł z dorobkiem 268,3 punktu został sklasyfikowany na 59. pozycji, a Paweł Wąsek, który dołączył do kadry biało-czerwonych w Lillehammer, zajął 61. miejsce (242,2 pkt.).

O tych zawodnikach warto wspomnieć

Na trzynastym miejscu klasyfikacji generalnej Raw Air sklasyfikowany został Jewgienij Klimow (1086,7 pkt.). Rosjanin w sezonie 2019/2020 nie prezentował dobrej formy, a najlepsze miejsce zajął w Lillehammer, gdzie był siódmy, więc z pewnością rosyjski zawodnik może być zadowolony ze swojego wyniku. Zawodnikiem, który także powinien być zadowolony ze swojej postawy w norweskim turnieju, jest Austriak Gregor Schlierenzauer, który z dorobkiem 1097 punktów został sklasyfikowany na jedenastym miejscu w generalce turnieju – i jedynie 1,6 punktu dzieliło go od zajęcia miejsca w czołowej dziesiątce.