Aktualności

Janne Happonen zakończył karierę

Kolejny skoczek narciarski kończy karierę! Trapiony licznymi kontuzjami Fin,  zdecydował o odłożeniu nart w kąt, o czym poinformował swoich fanów na jednym z portali internetowych. Tym samym, skok w Zakopanem w 2014 roku był ostatnim, który zawodnik oddał w rywalizacji o Puchar Świata.

Wygrała kontuzja

31-letni skoczek z Kuopio, ogłosił w środę, że nadeszła pora, aby zakończyć karierę zawodowego sportowca. Happonen od dawna borykał się z kontuzjami, co było głównym powodem jego decyzji.

Jesienią 2014 roku przeszedł poważną operację kolana i od tego czasu nie był w stanie powrócić do pełni swojej dyspozycji. „Kontuzja była zbyt poważna, nie mogłem powrócić do formy” – powiedział Fin.

Kariera na medal

Być może Janne Happonen nie został zapamiętany ze spektakularnych zwycięstw, ale z pewnością w jego karierze było kilka znaczących sukcesów.

Fin może pochwalić się między innymi srebrnym medalem w konkursie drużynowym zdobytym na Igrzyskach Olimpijskich w Turynie w 2002 roku, trzema medalami przywiezionymi z mistrzostw świata w lotach narciarskich, a także dwoma złotymi krążkami zdobytymi razem z drużyną na mistrzostwach świata juniorów i wreszcie – tytułem Mistrza Świata Juniorów ze Schonach w 2002 roku.

W lutym 2011 roku podczas konkursu lotów narciarskich w Vikersund, Happonen wylądował na 240. metrze, ustanawiając swój rekord życiowy oraz nieoficjalny rekord Finlandii w długości lotu.

W czasie całej jego sportowej kariery, skandynawski skoczek musiał borykać się z kontuzjami. Najpierw złamanie kości udowej, potem spore problemy ze stawem kolanowym, które w końcu wygrały ze sportowymi ambicjami zawodnika i uniemożliwiły powrót do pełni sportowej dyspozycji.


O autorze

Aleksandra Bazułka