Aktualności

Czas na finałowe konkursy LGP, LPK i FIS Cup [program]

Wielkimi krokami zbliża się długo oczekiwana przez fanów skoków narciarskich ostateczna rywalizacja w Letniej Grand Prix oraz Letnim Pucharze Kontynentalnym. Podczas tego weekendu rozegrane zostaną także ostatnie tego lata zawody z cyklu FIS Cup.

Program zawodów

Oba konkursy LPK zostaną rozegrane w niemieckim Klingenthal. Fanom skoków powinno to miejsce od razu skojarzyć się z odbywającym się tam co roku zimowym Pucharem Świata, który startuje pod koniec listopada. Natomiast zawodnicy LGP mają trudniejsze zadanie do wykonania, ponieważ pierwsze skoki odbędą się w Hinzenbach w Austrii, by dzień później przyjechać do Klingenthal na finałową rozgrywkę. Skoczkowie startujący w zawodach FIS Cup muszą dotrzeć do rumuńskiego Rasnova.

LGP w Hinzenbach

Piątek, 30.09

17:00 – trening oficjalny

19:00 – kwalifikacje

Sobota, 01.10

11:30 – seria próbna

12:30 – pierwsza seria konkursowa

FIS Grand Prix w Klingenthal

Niedziela, 02.10

9:30 – trening oficjalny

14:30 – kwalifikacje

16:10 – pierwsza seria konkursowa

Letni Puchar Kontynentalny

Piątek, 30.09

14:30 – oficjalny trening

16:30 – pierwsza seria konkursowa

Sobota, 01.10

9:00 – seria próbna

10:00 – pierwsza seria konkursowa

FIS Cup

Sobota, 01.10

12:00 – oficjalny trening

13:30 – seria próbna

14:30 – pierwsza seria konkursowa

Niedziela, 02.10

12:00 – seria próbna

13:00 – pierwsza seria konkursowa

Sytuacja w klasyfikacji generalnej

Po ośmiu indywidualnych konkursach LGP liderem cyklu cały czas jest Maciej Kot, który startował czterokrotnie i zgromadził na swoim koncie 380 punktów. Polak ma dużą szansę na wygranie całego cyklu. Drugie miejsce zajmuje Niemiec Andreas Wellinger (285  punktów), a trzeci jest Japończyk Taku Takeuchi (266 punktów). W czołowej dziesiątce plasuje się również Kamil Stoch, który aktualnie jest na siódmej pozycji z 215 punktami.

W LPK sytuacja prezentuje się również zadowalająco, ponieważ na trzeciej pozycji plasuje się Jan Ziobro (318 punktów). Wyprzedza go drugi Słoweniec Rok Justin (411 punktów) oraz pierwszy Niemiec Markus Eisenbichler (518 puntków). W dziesiątce znajduje się też Aleksander Zniszczoł (szósta pozycja – 291 punktów).

W FIS Cup prowadzi Słoweniec Aljaz Osterc (386 punktów), drugi jest Włoch Davide Bresadola (365 punktów), który trenuje pod okiem Łukasza Kruczka, a trzeci Japończyk Yuken Iwasa (312 punktów). Najlepszym Polakiem w klasyfikacji jest siódmy Dominik Kastelik (222 punktów), a tuż za pierwszą dziesiątka uplasował się Paweł Wąsek (jedenasta pozycja – 186 punktów).

Składy Polaków

Trener kadry A Stefan Horgnacher postawił na siedmiu naszych zawodników: Macieja Kota, Kamila Stocha, Klemensa Murańkę, Dawida Kubackiego, Stefana Hulę, Jakuba Wolnego i Piotra Żyłę.

Natomiast Robert Mateja zdecydował że do Klingenthal pojadą: Przemysław Kantyka, Bartłomiej Kłusek, Aleksander Zniszczoł, Jan Ziobro, Krzysztof Miętus, Andrzej Stękała i Stanisław Biela.

Trener kadry C, czyli Maciej Maciusiak powołał na zawody: Dominika Kastelika, Pawła Wąska, Bartosza Czyża Tomasza Pilcha, Łukasza Bukowskiego oraz Dawida Jarząbka. Do szóstki naszych juniorów dołączył również Krzysztofa Leja.


  • Źródło: informacja własna / PZN
  • Foto: Kacper Kolenda

O autorze

Natalia Furman