Aktualności

Krótka lekcja geografii, czyli gdzie leży Ruka?

Finlandia, piękna kraina, w której od dawna rozgrywane są liczne konkursy w dyscyplinach zimowych. A jednocześnie to miejsce, w którym mieszka legenda dziecięcych lat – Święty Mikołaj i jego elfy. W tym kraju, kilka kilometrów na północ od Kuusamo, znajduje się małe miasteczko o nazwie Ruka. W kontekście Pucharu Świata w skokach narciarskich często używa się tych nazw zamiennie, ale gdzie naprawdę leży skocznia narciarska?

26 kilometrów różnicy

Wiele osób mylnie określa lokalizację popularnej fińskiej skoczni narciarskiej. Wzmianki o „obiekcie w Kuusamo” pojawiają się bardzo często w rozmowach fanów skoków. Tak naprawdę Rukatunturi, część kompleksu skoczni Ruka International Ski Stadium, znajduje się na zboczu pasma Ruka w miejscowości o tej samej nazwie, w rejonie Kuusamo. Leży ona około 26 kilometrów na północ od powszechnie znanego Kuusamo.

ruka-kuusamo-odleglosc

Magiczna Laponia

Pomimo tego, iż skocznia narciarska znana z konkursów Pucharu Świata oraz innych pomniejszych znajduje się 26 kilometrów od Kuusamo, sam region ma wiele do zaoferowania zarówno dla fanów niskich jak i wysokich temperatur.

  • Park Narodowy Oulanka (Oulanka National Park) oferuje wiele szlaków turystycznych, między innymi Karhunkierros nominowany do nagrody Szlaku Turystycznego roku 2014, a także Könkään keino i Kanjonin kurkkaus. Wędrując tymi szlakami można podziwiać naturalne piękno oraz rzadkie odmiany fauny i flory. Park odwiedza około 175 tysięcy turystów rocznie i posiada on swój bliźniaczy twór po rosyjskiej stronie granicy.
  • Obszar Ruka – składa się z czterech szczytów, od nazw których pochodzą nazwy stoków narciarskich; Pessari, Saarua, Ruka (Przednie stoki i Vuosseli) oraz Masto. W zimie na górę można wjechać wyciągiem jedynie posiadając ważny karnet narciarski lub ski-pass.
  • Letnie szlaki turystyczne – Rukatunturi, Salmilamminkylä, Valkeisenvaara, Kalliolampi oraz Kivilampi pozwalają na podziwianie cudów natury, których w Finlandii zdecydowanie nie brakuje. Na szczyt Ruki można wjechać wyciągiem, a zejść na piechotę lub zjechać specjalnymi letnimi sankami po uprzednio przygotowany torze prowadzącym prosto do miasteczka Ruka.
  • Julma Ölkky – kanion w którym rozciąga się długie na 3 kilometry i osiągające szerokość od 20 do 100 metrów jezioro. Osiąga głębokość do 42 metrów. Otoczone klifami i niepowtarzalnymi skupiskami drzew robi podwójne wrażenie. Strumyki wpadające do jeziora jedynie dodają miejscu uroku.

O autorze

Angelika Uchacz