Aktualności

Fiński skład na sezon 2015/2016, Koivuranta zawiesza karierę

W czwartek, 7 maja, Fiński Związek Narciarski ogłosił składy kadr na nadchodzący sezon 2015/2016. Zawodnicy zostali podzieleni na trzy grupy szkoleniowe, z których dwie będą prowadzone przez duet – Jani Klinga i Kari Ylianttila. Na okres roku Anssi Koivuranta zawiesił swoją sportową karierę.

W czwartek, 7 maja, Fiński Związek Narciarski ogłosił składy kadr na nadchodzący sezon 2015/2016. Zawodnicy zostali podzieleni na trzy grupy szkoleniowe, z których dwie będą prowadzone przez duet – Jani Klinga i Kari Ylianttila. Na okres roku Anssi Koivuranta zawiesił swoją sportową karierę.

Klinga oraz Ylianttila i ich podopieczni

Od najbliższego sezonu fińską kadrę narodową oraz kadrę A poprowadzą Jani Klinga oraz jego asystent Kari Ylianttila. Główną grupę będzie stanowiło trzech zawodników – Janne Ahonen, Jarkko Maeaettae oraz Lauri Asikainen. Ich bezpośrednim zapleczem będzie pięcioosobowa kadra A, w której znaleźli się: Antti Aalto, Sebastian Klinga, Niko Kytoesaho, Juho Ojala, a także Harri Olli.

Kadra „Lidl 2017”

Trzecia grupa, którą będą stanowili fińscy juniorzy, prowadzona będzie przez Jarkko Saapunki oraz Jukko Ylipullę. W tej kadrze znalazło się aż 13 zawodników: Andreas Alamommo, Janne Korhonen, Ville Korhonen, Aapo Lehtinen, Wili Loukasmaeki, Niko Loeytaeinen, Joni Markkanen, Eetu Merilaeinen, Eetu Nousiainen, Pyry Ruikka, Markus Virrantalo, Elias Vaenskae oraz Santeri Ylitapio.

Niemi i Larinto poza kadrą – co na to Klinga?

Miejsca w kadrze nie znalazł Sami Niemi czy Ville Larinto. Obaj zawodnicy najprawdopodobniej będą kontynuować karierę sportową. „Nie zakończyli kariery, ale kwestia ich przyszłości jest otwarta. Kadra narodowa rządzi się swoimi prawami, a także dodatkowymi kryteriami, przez co tworzą ją tylko trzej nasi najlepsi zawodnicy. Mamy jednak sporą grupę zmienników i juniorów, z której mogą wyłonić się kolejni skoczkowie, tacy jak np. Niko Kytoesaho. Kadry A będą zazwyczaj trenował razem. Kadra narodowa pierwsze testy przejdzie 21 maja w Jyvaeskylae. Pierwszy obóz na skoczni odbędzie się w dniach 1-4 czerwca w Kuopio„.

Koivuranta zawiesza sportową karierę

Wraz ze składami poszczególnych kadr, do mediów dotarła smutna informacja, że Anssi Koivuranta postanowił na najbliższy rok odłożyć narty w kąt. Głównym powodem takiej decyzji był brak motywacji do dalszych treningów. Ponadto 27-latek chciałby wyleczyć kręgosłup oraz kolana, które w ostatnim czasie uniemożliwiały mu prawidłowe funkcjonowanie na skoczni. „Ta decyzja jest rozsądna. Teraz, kiedy należy wziąć się do pracy przed kolejnym sezonem, nie miałem w sobie odpowiedniej ilości motywacji i chęci do podjęcia treningów. Z tego powodu postanowiłem wziąć rok wolnego. Nie wiem czy po tym okresie wznowię karierę. Wciąż myślę o Mistrzostwach Świata 2017, które odbędą się w Lahti. Priorytet na najbliższy czas to dbanie o kolana i plecy, które od dłuższego czasu uniemożliwiały mi prawidłowy trening. Po 11 latach w zawodowym sporcie przyda mi się przerwa”.

Foto: Kacper Kolenda

Źródło: hiihtoliitto.fi

O autorze

Katarzyna Służewska