Aktualności

LPK: Analiza klasyfikacji generalnej kobiet i mężczyzn

Zawody Letniego Pucharu Kontynentalnego w Oslo były ostatnim punktem w rywalizacji kobiet, która zakończyła się bardzo niespodziewanym wynikiem. Dla mężczyzn natomiast były to przedostatnie konkursy w ramach tego cyklu.

Cztery triumfatorki cyklu

Po zawodach LPK Pań w Oberwiesenthal na prowadzeniu w klasyfikacji cyklu znajdowały się ex aequo 17-letnia Słowenka – Ema Klinec oraz 19-letnia Japonka – Sara Takanashi. Obie zawodniczki na swoim koncie miały po 180 punktów. Rywalizacja w Oslo przyniosła jednak niespodziewaną sytuację w klasyfikacji generalnej zawodów. Pod nieobecność Słowenki i Japonki, na dwóch czołowych miejscach plasowały się reprezentantki gospodarzy – Maren Lundby (1. i 2.) oraz Line Jahr (2. i 1.), które nie startowały w niemieckich konkursach. Tym samym triumfatorkami cyklu LPK Pań 2015 zostały aż cztery zawodniczki – Ema Klinec, Sara Takanashi, Maren Lundby i Line Jahr, które łącznie zdobyły 180 punktów. Czołową szóstkę uzupełniły Włoszka – Elena Runggaldier (144 pkt.) oraz Rumunka – Daniela Haralambie (134 pkt.). Pełny ranking do pobrania znajdziecie TUTAJ.

Tande nowym liderem

Na dwa konkursy przed zakończeniem tegorocznej edycji LPK mężczyzn, na czele klasyfikacji mamy nowego lidera. Dzięki udanym występom w Stams i Oslo, na prowadzenie wysunął się 21-letni Norweg – Daniel Andre Tande, który na swoim koncie ma 405 punktów. Drugą pozycję utrzymał nasz reprezentant – Dawid Kubacki, który dotychczas uzbierał 360 punktów. Czołową trójkę zamyka natomiast Słoweniec – Anze Lanisek (335 pkt.). Wśród najlepszych ’10’ zawodników, znajduje się jeszcze czterech Polaków: 4. Klemens Murańka (312 pkt.), 5. Maciej Kot (294 pkt.), 6. Przemysław Kantyka (283 pkt.) oraz 8. Stefan Hula (281 pkt.). Pełny ranking znajdziecie TUTAJ.

Finałowe zawody LPK 2015 mężczyzn odbędą się w dniach 3-4 października na skoczni HS-140 w Klingenthal. To właśnie niemieckie zawody wyłonią ostatecznie zwycięzcę cyklu.


  • Źródło: FIS
  • Foto: Katarzyna Służewska

O autorze

Katarzyna Służewska