Aktualności

FIS Cup: 10 Polaków i 4 Polki w Rasnovie

W dniach od 26 do 27 września na skoczni Trambulină Valea Cărbunării (HS-100 / K90) w Rasnovie, odbędą się ostatnie zawody FIS Cup w sezonie letnim. Na belce startowej zobaczymy cztery nasze zawodniczki, a także dziesięciu zawodników.

Polski skład

W najbliższy weekend w Rasnovie odbędą się po dwa konkursy kobiet i mężczyzn w ramach letniej odsłony FIS Cup. Podczas żeńskiej rywalizacji będziemy mogli śledzić poczynania czterech naszych zawodniczek. Do Rumunii pojechały bowiem Magdalena Pałasz, Kinga Rajda, Joanna Szwab, a także 13-letnia Paulina Cieślar. Pod bacznym okiem trenera – Roberta Matei, do Rasnova udało się też dziesięciu biało-czerwonych. Oprócz kompletu zawodników z kadry juniorskiej: Dawid Jarząbek, Przemysław Kantyka, Dominik Kastelik, Krzysztof Leja, Krzysztof Miętus, Łukasz Podżorski, Adam Ruda, na starcie pojawi się również członek kadry B – Andrzej Stękała, a także dwóch zawodników spoza kadr – Stanisław Biela i Andrzej Zapotoczny.

Program zawodów

Sobota, 26 września 2015
13:00 – oficjalny trening
14:30 – seria próbna
15:30 – konkurs indywidualny

Niedziela, 27 września 2015
13:00 – seria próbna
14:00 – konkurs indywidualny

Co powinniśmy wiedzieć o arenie zmagań?

Skocznia HS-100 w Rasnovie, jest największym obiektem wchodzącym w skład kompleksu czterech skoczni Trambulină Valea Cărbunării. Obiekt ten został wzniesiony w 2010 roku. Rekord obiektu wśród mężczyzn należy do Anze Laniska, który podczas Europejskiego Festiwalu Młodzieży w 2013 roku osiągnął odległość 100,5 metra. Rezultat ten został wyrównany w 2013 przez Vladimira Zografskiego i to on jest oficjalnym letnim rekordzistą skoczni. Wśród zawodniczek, które rywalizowały na tym obiekcie, najdalej poleciała Austriaczka – Eva Pinkelnig, która podczas PŚ w 2015 roku oddała skok na 101. metr.

Klasyfikacja FIS Cup

Na czele klasyfikacji generalnej FIS Cup mężczyzn znajduje się Niemiec – Danny Queck, który na swoim koncie ma 361 punkty. W czołowej trójce plasują się również Słoweniec – Andraz Pograjc (273 pkt.) oraz Austriak – Florian Altenburger (259 pkt.). Najwyżej sklasyfikowanym Polakiem jest Adam Ruda, który z dorobkiem 189 punktów, zajmuje 7. pozycję. W czołowej ’10’ sklasyfikowanych jest jeszcze dwóch biało-czerwonych, a są nimi: 8. Przemysław Kantyka (180 pkt.) i 9. Krzysztof Leja (169 pkt.).

Po czterech konkursach pań, na prowadzeniu znajduje się Austriaczka – Jacqueline Seifriedsberger z 200 punktami. Tuż za nią sklasyfikowana jest Kinga Randa, która do tej pory uzbierała 184 punkty. Czołową trójkę zamyka natomiast Niemka – Arantxa Lancho z dorobkiem 160 punktów. Wśród 10 najlepszych zawodniczek cyklu, znajdują się jeszcze trzy nasze zawodniczki: 7. Magdalena Pałasz (105 pkt.), 9. Paulina Cieślar (86 pkt.) i 10. Joanna Szwab (77 pkt.).


  • Źródło: PZN / FIS / skisprungschanzen.com
  • Foto: Katarzyna Służewska

O autorze

Katarzyna Służewska