Aktualności

Anja Tepes kończy karierę

Kolejna skoczkini dołączyła do grupy byłych już zawodniczek. Najpierw Anette Sagen, później Gyda Enger, a teraz Anja Tepes postanowiła zakończyć swą karierę. Powodem tej decyzji są powtarzające się kontuzję.

Ciężka decyzja

Słowenka ogłosiła swoją decyzję na Facebooku. Nie brakowało jej motywacji do kolejnego powrotu, jednak z przyczyn zdrowotnych musi odstawić narty na bok.  „Po trzech latach ciężkiej rehabilitacji i trzech operacjach dowiedziałam się, że czeka mnie jeszcze jeden zabieg, który sprawi, iż moje kolano już nie będzie takie same” – napisała. Anja podziękowała najbliższym za wsparcie, a także trenerom, zespołowi i sponsorom za bardzo miłe wspomnienia.

Historia kontuzji

Córka Mirana Tepesa zapoczątkowała serię urazów w 2013 roku, kiedy to podczas zawodów w Oslo zerwała więzadła w kolanie i uszkodziła łąkotkę. Wykluczyło ją to ze startów na kilka dobrych miesięcy. Gdy wszystko ponownie zaczynało się układać, a występ w oficjalnych zawodach był kwestią czasu, 24-latka musiała przedłużyć swoją przerwę. W lipcu 2014 roku więzadło znowu uległo uszkodzeniu, co zaowocowało kolejnymi miesiącami rehabilitacji. Okazały się one na tyle udane, iż Anja kilkakrotnie prezentowała się nam na skoczni w ostatnim czasie. Mimo zajmowania słabych lokat z pewnością chciała ona kontynuować karierę, lecz zdrowie jej na to nie pozwoliło.

Przebieg kariery

Tepes w młodzieńczych latach nie okupowała wysokich pozycji. Jej debiut w Pucharze Świata przypadł na 3 grudnia 2011 roku. Siostra Jurija zdobyła pierwsze punkty dopiero rok później w Lillehammer zajmując 25 miejsce.  W sezonie 2012/2013, którego końcówka rozpoczęła jej koniec kariery, Anja punktowała prawie w każdym konkursie. Ta sztuka nie udała się jej tylko w Soczi, gdzie uplasowała się na 39. lokacie. Przeważnie znajdowała się ona w drugiej i trzeciej dziesiątce, jednak trzykrotnie udawało jej się wskoczyć do czołowej 10. Ostatecznie zakończyła sezon na 17 miejscu w „generalce” i więcej szans na poprawę tego rezultatu już nie dostała.

Dalsze plany

24-latka nie zamierza całkowicie odchodzić od świata skoków. Teraz chce skupić się na szkoleniu młodzieży i przekazywać im cenne rady. Słowenka ma zamiar w najbliższym czasie wrócić na uczelnię, by kształcić się właśnie w trenerskim kierunku.


  • Źródło: fis-ski.com
  • Foto: Przemysław Krawiec

O autorze

Michał Kardynał