Aktualności

Sara Takanashi – dominatorka z Japonii

Sara Takanashi dzięki swoim osiągnięciom na stałe zapisze się na kartach kobiecych skoków narciarskich. Jakie trofea zdobyła już w swojej krótkiej karierze? Jak przedstawia się bilans jej zwycięstw podczas trwającego jeszcze sezonu?

O Sarze
Sara Takanashi urodziła się 8 października 1996 roku w Kamikawie. Swoje pierwsze punkty Pucharu Świata zdobyła 3 grudnia 2011 roku w Lillehemer, zajmując 5. miejsce. Po raz pierwszy na podium stanęła nieco miesiąc później, czyli 8 stycznia 2012 roku w Hinterzarten, gdzie zajęła drugie miejsce, natomiast swoją pierwszą wygraną odnotowała podczas Pucharu Świata w Zao – 3 marca 2012 roku.

Wielkie sukcesy
Skoczniki z kraju kwitnącej wiśni to drużynowa mistrzyni świara w konkursie mieszanym z Val die Fiemme. Na tym samym czempionacie zdobyła srebrny medal indywidualny. Sara Takanashi to także dwukrotna triumfatorka generalnej klasyfikacji Pucharu Świata. Dokonała tego w sezonach 2012/2013 i 2013/2014, a w sezonie 2014/2015 w końcowej klasyfikacji była druga. Na najwyższym stopniu podium w Pucharze Świata stała 41 razy!

Kolejny sezon marzeń
W trwającym sezonie 2015/2016 nie ma mocnych na Japonkę. Takanashi pewnym krokiem zmierza po kolejna Kryształową Kulę. Zawodniczka z Japonii wygrała w tym sezonie 11 konkursów. Hymn Japonii usłyszała w Lillehamer, Niżnym Tagile, Sapporo, Zao, Oberstdorfie, Oslo i Hinzenbach i wcale nie powiedziała ostatniego słowa. Podczas minionego weekendu w Ljubnie nie udało jej się zwyciężyć, ale jej pucharowa przewaga jest na tyle duża, że raczej nikt nie powinien jej zagrozić w triumfie w klasyfikacji generalnej.

Sara Takanashi ma dopiero 19 lat… Ciekawe jaki rekord w ilości wygranych uda jej się ustanowić. Jedno jest pewne – obecnie to najlepsza skoczkini narciarska na świecie.


O autorze

Justyna Gorzkowska