Aktualności

Przed nami MŚJ w Rasnovie [program]

W tym tygodniu rozpoczną się 48. Mistrzostwa Świata Juniorów w Narciarskie Klasycznym w Rasnovie. Na skoczni zawodnicy pojawią się już w ten wtorek.

Obiekt, na którym odbędą się konkursy, ma punkt konstrukcyjny wyznaczony na 90. metrze. Punkt HS skoczni usytuowany jest 10 m dalej, a rekord od 2013 roku należy do Anze Laniska, który uzyskał tu 100,5 m. Najdłuższy skok na tym obiekcie trzykrotnie należał do Polaków, lecz został on już pobity przez kilku innych zawodników. 18 stycznia 2013 roku Przemysław Kantyka skoczył 80,5 m i to on był rekordzistą. Wynik ten o półtora metra po chwili poprawili Adam Ruda i Łukasz Podżorski. Do końca tego pamiętnego konkursu jeszcze czterech skoczków zdołało lądować dalej. Jeśli chodzi o kobiecy rekord, to wynosi on 101 metrów i został ustanowiony przez Evę Pinkelnig.

Do Rumunii udadzą się wcześniej wspomniani Kantyka i Podżorski, a także Krzysztof Leja, Dominik Kastelik i Dawid Jarząbek. Jeśli chodzi o kobiety, to będą reprezentować nas Kinga Rajda i Joanna Szwab.

Ubiegłoroczne wyniki

W zeszłym roku konkurs mężczyzn był mocno obsadzony. Na starcie pojawili się m.in. Johann Andre Forfang, Andreas Wellinger i Phillip Sjoeen. Wymienieni przed chwilą skoczkowie zajęli kolejno 1., 2. i 3. miejsce. Najlepszym z Polaków okazał się Przemysław Kantyka, zamykając czołową „10”. Siedem miejsc niżej sklasyfikowany został Krzysztof Leja, a tuż za nim znalazł się Andrzej Stękała. Adam Ruda nie wszedł do serii finałowej, zajmując odległą 46. pozycję.

W konkursie drużynowym najlepiej poradziła sobie reprezentacja Norwegii. Srebro zdobyli Niemcy, a brąz Austriacy. Polska znalazła się tuż za podium ze stratą 19.8 pkt do Austrii.

Jedyna reprezentantką Polski była Joanna Szwab. Zajęła ona dosyć pechowe, bo 31. miejsce, nie dające awansu do drugiej serii.

Zmiany w programie

Organizatorzy z powodu zbyt wysokich temperatur postanowili zrobić spore korekty w programie zawodów. Konkursy indywidualne miały pierwotnie odbyć się w czwartek, po kilku seria treningowych we wtorek i w środę. Wszystko zostało przeniesione na wtorek. Najpierw czekają nas treningi mężczyzn, potem seria próbna i konkurs. To samo tyczy się kobiet, lecz one pojawią się na skoczni nieco później.

Dalszy plan jest niepewny. Do rozegrania pozostaje jeszcze konkurs drużynowy mężczyzn i konkurs drużyn mieszanych. O decyzjach organizatorów będziemy Was na bieżąco informować.

Poniedziałek, 22.02.16

18:00 – odprawa techniczna

Wtorek, 23.02.16

8:30 – trening mężczyzn

9:30 – seria próbna mężczyzn

10:30 – konkurs mężczyzn

13:00 – trening kobiet

14:00 – seria próbna kobiet

15:00 – konkurs kobiet


  • Źródło: informacja własna
  • Foto: Kacper Kolenda

O autorze

Michał Kardynał