Aktualności

Pokal Cockta w Kranju i Mislinji

Już szósty rok z rzędu cykl zawodów Pokal Cockta zawitał do Słowenii. W miniony weekend 25 i 26 czerwca słoweńscy skoczkowie i skoczkinie rywalizowali podczas letnich konkursów. Zawodnicy skakali na skoczni w Kranju i Mislinji. Na podium znaleźli się m.in. Domen Prevc oraz Tilen Bartol. 

Pokal Cockta

Zawody tego cyklu rozgrywane są dwa razy w roku na słoweńskiej ziemi od 2010 roku. Tegoroczne letnie konkursy odbyły się kolejno w Kranju, jak i Mislinji. Zawodnicy rywalizowali ze sobą w trzech kategoriach: do lat 18, do lat 20 oraz w kategorii seniorzy. Szansę na wzięcie udziału w zawodach miały także panie.

Zmagania w Kranju

Mimo że od zakończenia sezonu zimowego minęły już trzy miesiące, nadal mamy w pamięci niezwykłe osiągnięcia Petera Prevca. Puchar Świata otworzył się także dla najmłodszego brata z rodziny Prevców. 16-letni Domen Prevc pojawił się na obiekcie Bauhenk HS-109, aby wziąć udział w zawodach Pokal Cockta. Pomimo że , jednak skok na odległość 97,5 m dał mu ostatnie miejsce na przysłowiowym „pudle”. Lepszy okazał się być młody Timi Zajc, który pokonał drugiego Aljaža Osterca o 8,6 pkt.

Wyniki konkursu w kategorii do lat 18:

 1. Timi Zajc – SSK Ljubno BTC – 123,1 pkt
 2. Aljaž Osterc – SSK Velenje – 114,5 pkt
 3. Domen Prevc – SK Triglav – 109,5 pkt

Zacięta walka trwała podczas rywalizacji w kategorii do lat 20. Tilen Bartol to skoczek, który znany jest przede wszystkim z rekordowego skoku na odległość 252 metrów. Słoweniec nie zdołał jednak ustać swojej próby. Mimo że na zawodach w Kranju nie skoczył tak daleko to zdołał wywalczyć zwycięstwo skacząc 107,5 m.

Wyniki konkursu w kategorii do lat 20:

 1. Tilen Bartol – SSK Sam Ihan – 129,5 pkt
 2. Jan Kus – SSK Llirija – 126,1 pkt
 3. Žiga Jelar – SK Triglav – 124 pkt

Wśród 26 zawodników, którzy wystartowali w najstarszej kategorii wiekowej, najlepiej spisał się Anže Lavtižar, który o 0,3 pkt pokonał Roka Justina. Podium uzupełnił regularnie startujący już w Pucharze Świata – Anže Lanišek.

Bardzo dobry występ miał także Matjaž Pungertar, który dzięki skoku na odległość 101,5 m zapewnił sobie 6. miejsce.

Seniorzy:

 1. Anže Lavtižar – ND Rateče Planica – 122,7 pkt
 2. Rok Justin – SSD Stol – 122,4 pkt
 3. Anže Lanišek – SSK Mengeš – 122,3 pkt

Pomimo że na zawodach w Kranju głównie startowali skoczkowie narciarscy, organizatorzy pomyśleli także o paniach. W zawodach wzięły udział tylko cztery skoczkinie. Najlepiej spisała się Eva Logar z klubu SSK Sam Ihan, która pokonała rywalki mając przewagę 8,4 pkt. Podium uzupełniły kolejno młoda Nika Križnar oraz Urša Bogataj.

Skoczkinie:

 1. Eva Logar – SSK Sam Ihan – 113,4 pkt
 2. Nika Križnar – SSK Alpina – 104,8 pkt
 3. Urša Bogataj – SSK Llirija – 101,9 pkt

Niedzielna Mislinja

W porównaniu do poprzedniego dnia tym razem rozegrano cztery dwuseryjne konkursy.

Najlepsze widowisko było podczas zawodów w kategorii do lat 18. Aljaž Osterc z klubu SSK Velenje pokonał kolegów aż o 17,5 pkt! Docenić należy jeszcze 9-ciu zawodników, którzy także przełamali granicę 200 pkt. Miejsce na podium wywalczyli także Timi Zajc, który dzień wcześniej wygrał w swojej kategorii oraz Kristjan Lesnik.

Wyniki konkursu w kategorii do lat 18:

 1. Aljaž Osterc – SSK Velenje – 266 pkt
 2. Timi Zajc – SSK Ljubno BTC – 248,5 pkt
 3. Kristjan Lesnik – SK Triglav – 242 pkt

Wśród skoczków zmagających się w konkursie do lat 20, pierwsze miejsce zajął Matevž Samec, który był najlepszy wśród startujących 15-stu zawodników. Tuż za nim na podium znalazł się Blaž Pavlič, zaś reprezentant klubu SSK Llirija Martin Capuder zajął 3. miejsce.

Wyniki konkursu w kategorii do lat 20:

 1. Matevž Samec – SSK Ljubno BTC – 233 pkt
 2. Blaž Pavlič – SSK Mislinja – 232 pkt
 3. Martin Capuder – SSK Llirija – 227 pkt

Szesnastu zawodników zasiadło na belce startowej w kategorii seniorów. Końcowe wyniki rywalizacji były zaskakujące. Ex aequo pierwsze miejsce zajęli Zak Silih oraz starszy brat Tilena, Gasper Bartol. Panowie zdobyli 244 pkt. Bardzo ciasno było także między trzecim i czwartym miejscem. David Krapež, który zajął 3. miejsce miał przewagę jedynie 1 pkt nad Anžem Lavtižarem.

Seniorzy:

 1. Žak Šilih oraz Gašper Bartol – SSK Sam Ihan – 244 pkt
 2. David Krapež – SSK Sam Ihan – 242 pkt

W porównaniu do zawodów przeprowadzonych w Kranju skład na podium pań się nie zmienił ale kolejność już tak. Zwycięstwo pewnie wywalczyła mistrzyni świata juniorów w rywalizacji drużyn mieszanych z 2016 roku – Nika Križnar. Drugie miejsce zajęła Urša Bogataj, zaś podium zamknęła Eva Logar.

Skoczkinie:

 1. Nika Križnar – SSK Alpina – 212,5 pkt
 2. Urša Bogataj – SSK Llirija – 194,5 pkt
 3. Eva Logar – SSK Sam Ihan – 192,5 pkt

 • Źrodło: smusko.adamsoft.si
 • Foto: Katarzyna Służewska

O autorze

Paulina Kukurenda