Aktualności

PŚ Zakopane: Richard Freitag liderem na półmetku, czterech Polaków w „10”!

Przed nami ostatni polski akcent w skokach narciarskich. Po wczorajszym udanym występie polskich skoczków, którzy stanęli na drugim stopniu podium, dziś także jest szansa na miejsce w czołowej trójce. Końca dobiegła pierwsza seria konkursowa, gdzie na miejscu lidera plasuje się Richard Freitag. Drugie i trzecie miejsce zajmuje Andreas Wellinger i Michael Hayboeck. Komplet biało-czerwonych w finale.

Mocny Freitag

Po wygranym konkursie drużynowym przez reprezentację Niemiec oraz po zwycięstwie Richarda Freitaga w serii próbnej poprzedzającej dzisiejsze zawody, liderem na półmetku okazuje się być wspomniany niemiecki skoczek. Podopieczny Wernera Schustera skoczył 132,5 m. Decyzja o tym kto będzie zajmował miejsce lidera zależała przede wszystkim od wiatru, którego wskaźnik wyraźnie się zmieniał w końcowej fazie pierwszej serii konkursowej. Przewaga Freitaga nad drugim zawodnikiem, którym jest Andreas Wellinger (130,5 m) wynosi 0,9 pkt.

Podium zamyka Michael Hayboeck. Austriak od początku rywalizacji na Wielkiej Krokwi prezentuje się z bardzo dobrej strony. Reprezentant Austrii skoczył 132,5 m i ma w swym dorobku 142,8 pkt.

Tuż za najlepszą trójką sklasyfikowanych jest dwóch skoczków – Daniel Andre Tande (132 m) i Markus Eisenbichler (133 m). Obaj zawodnicy uzyskali 141,9 pkt.

Kolejne cztery miejsca zajmują polscy skoczkowie. Szóste miejsce zajmuje Kamil Stoch (130,5 m / 140,8 pkt.), 7. Piotr Żyła (132,5 m / 140,1 pkt.), 8. Dawid Kubacki (129,5 m / 139,3 pkt.) i 9. Jan Ziobro (130 m / 138,8 pkt.).

Czołową „10” zamyka reprezentant Niemiec – Stephan Leyhe, który skoczył 128,5 m (138,4 pkt.).

Wyniki biało-czerwonych

Przez piątkowe kwalifikacje przebrnął komplet biało-czerwonych. Na zawody w Zakopanem trener Stefan Horngacher wytypował Jana Ziobro (38. miejsce w PŚ), Stefana Hulę (26. miejsce w PŚ), Dawida Kubackiego (20. miejsce w PŚ), Piotra Żyłę (9. miejsce w PŚ), Macieja Kota (5. miejsce w PŚ) i Kamila Stocha (1. miejsce w PŚ). 

Z siedemnastym numerem startowym na belce startowej zasiadł Jan Ziobro, który w serii próbnej poprzedzającej konkurs zajął 18. miejsce. Warunki przy skoku Polaka były niezbyt korzystne, wiatr wskazywał -0,6 m/s z tyłu skoczni. Reprezentant Polski skoczył 130 m i z dorobkiem 138,8 pkt. plasuje się na 9. pozycji.

Stefan Hula mający na swym koncie 103 punkty Pucharu Świata, w swojej pierwszej konkursowej próbie poszybował 124,5 m i wywalczył on awans do serii finałowej (125,6 pkt.). Polak sklasyfikowany jest obecnie na 25. miejscu.

Z bardzo dobrej strony zaprezentował się również kolejny z biało-czerwonych – Dawid Kubacki. Podopieczny Stefana Horngachera skoczył 129,5 m w bardzo niekorzystnych warunkach. Polski skoczek zajmuje wysokie 8. miejsce. 

W czołowej „10” Pucharu Świata znajduje się aż trzech zawodników z Polski. Jako pierwszy skoczył Piotr Żyła, który osiągnął 132,5 m. Polakowi towarzyszył wiatr z tyłu skoczni -0,16 m/s. Najlepszy z biało-czerwonych z wczorajszego konkursu, obecnie zajmuje 7. lokatę z dorobkiem 140,1 pkt.

Maciej Kot poszybował 127,5 m i po sumowaniu wszystkich punktów, wicelider polskiej kadry zajmuje 15. miejsce (133,9 pkt.).

Jako ostatni z grona polskich skoczków zaprezentował się lider PŚ Kamil Stoch. W serii próbnej Polak zajął 3. miejsce, teraz plasuje się na szóstej lokacie po skoku na odległość 130,5 m. Kamil do lidera, którym jest Richard Freitag traci 3,8 pkt.

Warunki na Wielkiej Krokwi 

Sezon skoków narciarskich 2016/2017 od pierwszego konkursu wydaje się być bardzo sprawiedliwy dla zawodników. W kontekście Turnieju Czterech Skoczni jedynie zawody rozegrane w Innsbrucku były jednoseryjne. 

Pierwsza seria konkursowa przeprowadzona została w całości z 13. belki startowej, a wiatr utrzymywał się z tyłu skoczni w efekcie zawodnicy otrzymywali bonifikatę w postaci dodatkowych punktów.

Transmisja TV

Ostatni konkurs z zakopiańskiego obiektu można obejrzeć za pośrednictwem transmisji telewizyjnej TVP Sport, TVP1 i Eurosport1. Druga seria konkursowa planowo powinna rozpocząć się o godzinie 17:10. 

Wyniki I serii:

PozycjaNazwisko, ImięOdległośćŁączna nota
1Freitag, Richard132.5144.6
2Wellinger, Andreas130.5143.7
3Hayboeck, Michael132.5142.8
4Tande, Daniel Andre132.0141.9
4Eisenbichler, Markus133.0141.9
6Stoch, Kamil130.5140.8
7Zyla, Piotr132.5140.1
8Kubacki, Dawid129.5139.3
9Ziobro, Jan130.0138.8
10Leyhe, Stephan128.5138.4
11Prevc, Domen129.0138.0
12Klimov, Evgeniy128.5137.3
13Descombes Sevoie, Vincent127.0136.1
14Geiger, Karl127.0135.2
15Kot, Maciej127.5133.9
16Polasek, Viktor126.5132.6
17Koudelka, Roman126.0132.2
18Prevc, Cene124.5131.5
19Prevc, Peter125.5130.9
20Kasai, Noriaki126.5130.6
21Stjernen, Andreas124.0129.7
22Ito, Daiki125.0127.3
23Janda, Jakub124.5127.0
24Fannemel, Anders125.5126.6
25Hula, Stefan124.5125.6
26Fettner, Manuel124.5125.5
27Damjan, Jernej122.0125.4
28Bresadola, Davide123.0124.8
29Kofler, Andreas124.0124.6
30Schiffner, Markus121.0122.3
31Kornilov, Denis123.0122.2
32Ammann, Simon120.5120.8
33Schlierenzauer, Gregor119.0119.9
34Kobayashi, Ryoyu120.0119.8
35Boyd-Clowes, Mackenzie119.0119.4
36Hilde, Tom119.5119.1
37Huber, Daniel122.0117.2
38Tepes, Jurij119.5116.0
39Maeaettae, Jarkko117.0115.5
40Pavlovcic, Bor118.5114.8
41Ahonen, Janne117.0114.1
42Forfang, Johann Andre116.0112.9
43Matura, Jan116.0110.8
44Colloredo, Sebastian114.0107.2
45Bickner, Kevin114.0106.5
46Osterc, Aljaz113.5104.5
47Rhoads, William113.5103.0
48Hauer, Joachim112.099.2
49Zhaparov, Marat110.099.1
50Hazetdinov, Ilmir110.098.3


  • Źródło: informacja własna / FIS
  • Foto: Maja Gara

O autorze

Paulina Kukurenda

Dodaj komentarz