Aktualności

Powrót Stefana Horngachera do Polski [PRIMA APRILIS]

Początkowo z końcem sezonu 2018/19 zakończyła się praca Stefana Horngachera z kadrą A polskich skoczków. Jednakże dzisiaj Apoloniusz Tajner, prezes PZN podał informację, że trener nie porozumiał się z Niemcami i powróci do Polski.

 

Zmiana decyzji

Dzisiaj na specjalnej konferencji prasowej prezes PZN, Apoloniusz Tajner poinformował, że nastąpiła zmiana decyzji Austriaka. „Otrzymaliśmy wczoraj informację, że negocjacje Stefana z DSV (Niemieckim Związkiem Narciarskim) się zakończyły i ostatecznie nie doszło do porozumienia. Wycofujemy się z decyzji podjętej w ubiegłą niedzielę w Planicy. Uznaliśmy, że Michał Doleżal musi się jeszcze przygotować do powierzonej mu wcześniej funkcji. Cieszymy się z powrotu Stefana Horngachera”

Na konferencji był również dyrektor-koordynator PZN do spraw skoków narciarskich i kombinacji norweskiej, Adam Małysz. Dodał on, że przekonał do powrotu swojego przyjaciela. „Stefan obiecał, że doprowadzi Kamila Stocha i pozostałych naszych zawodników przynajmniej do Mistrzostw Świata w Lotach w Planicy. To ważne, ponieważ nasi skoczkowie osiągnęli w minionym sezonie bardzo dobre rezultaty. Szczególnie zwracam uwagę na dyspozycję Piotra Żyły oraz naszego mistrza świata z Seefeld z normalnej skoczni – Dawida Kubackiego. Kamil i spółka mają jeszcze sporo możliwości i nie zwracałbym uwagi na metrykę”.

Czterokrotny zdobywca Kryształowej Kuli wspomniał także o współpracy Austriaka z kadrami B i C prowadzonymi odpowiednio przez Macieja Maciusiaka i Wojciecha Topora. „Stefan w rozmowie ze mną dał do zrozumienia, iż interesuje go także zaplecze naszej kadry. Można to było zauważyć na przykład w zeszłym sezonie (TCS i Raw Air), kiedy udział wziął niespełna 20-letni Paweł Wąsek”.

Osiągnięcia Horngachera

Stefan Horngacher trenuje Polaków od sezonu 2016/17. W ciągu trzech lat osiągnął bardzo dużo sukcesów, wśród których można wymienić następujące:

  • Polska zdobyła dwukrotnie Puchar Narodów,
  • Piotr Żyła zdobył brązowy medal indywidualnie na MŚ w Lahti na dużej skoczni,
  • Kamil Stoch został mistrzem olimpijskim na dużej skoczni w Pjongczangu i wicemistrzem świata w lotach w Oberstdorfie 2018, zdobył Kryształową Kulę za sezon 2017/18, wygrał dwukrotnie Turniej Czterech Skoczni (65. i 66. edycję), Willingen Five 2018, Raw Air 2018, Planica Seven 2018, jest srebrnym medalistą MŚ w Seefeld na normalnej skoczni,
  • Polska drużyna została mistrzem świata na MŚ w Lahti, zdobyła brązowy medal na IO w Pjongczangu i na MŚ w Lotach w Oberstdorfie 2018,
  • Dawid Kubacki wygrał Letnią GP 2017, zdobył złoty medal na MŚ w Seefeld na normalnym obiekcie i zwyciężył po raz pierwszy w zawodach PŚ (Predazzo, 13.01.2019),
  • Maciej Kot zwyciężył w Letniej GP 2016 i odniósł pierwsze zwycięstwa w PŚ. Miało to miejsce w sezonie 2016/17 w Sapporo – ex aequo z Peterem Prevcem i w Pjongczangu. 
  • Pierwsze zwycięstwo drużynowe Polaków w cyklu PŚ (Klingenthal 2016) i na mamuciej skoczni (Planica 2019)

  • Źródło: informacja własna
  • Foto: Justyna Gorzkowska

O autorze

Radosław Matyjakowski

Dodaj komentarz