Aktualności

Najdłuższe skoki świata [przegląd]

Loty narciarskie dostarczają wiele emocji samym zawodnikom, jak i kibicom. Na przestrzeni sezonów skoczkowie chcą latać coraz dalej, co skutkuje odległościami bliskimi ćwierć kilometra! Podczas zbliżającego się weekendu w Vikersund okaże się, czy obecny rekord pozostanie w rękach Norwega.

Fannemel z rekordem

Obecny rekord w długości skoku narciarskiego wynosi 251,5 metra, a należy on do Norwega Andersa Fannemela. 24-latek z Hornindal 15 lutego 2015 poszybował na tę odległość w Vikersund. Wybitnym osiągnięciem może pochwalić się również Peter Prevc. To właśnie Słoweniec złamał barierę 250 metrów. Nie mógł cieszyć się jednak ze światowego rekordu zbyt długo, gdyż następnego dnia odebrał mu go norweski zawodnik, poprawiając wynik o 1,5 metra. Warto zaznaczyć, że nieoficjalnym rekordem świata jest odległość uzyskana przez Dimitrija Vassilieva. Rosyjski zawodnik uzyskał aż 254 metrów w serii próbnej przed zawodami na Vikersundbakken w 2015 roku, jednak nie ustał swojej próby.

Polacy też latają daleko

Biało-czerwoni również mogą pochwalić się długimi lotami. Kamil Stoch 21 marca 2015 lądował na 238. metrze w Planicy, ustanawiając tym samym nowy rekord Polski. Okazję do poprawienia wyniku sprzed 4 lat będzie miał także Piotr Żyła, który swój rekord utrzymuje od 26 lutego 2012 roku, kiedy to w Vikersund poszybował na odległość 232,5 metra. Norweski obiekt wydaje się być szczęśliwy dla naszych zawodników, gdyż 211,5 metra także na Vikersundbakken uzyskał Maciej Kot. W tym sezonie tylko Dawid Kubacki może pochwalić się poprawieniem rekordu, ponieważ 15 stycznia bieżącego roku podczas mistrzostw świata w lotach na Kulm lądował na 208. metrze. Najstarszym rekordem jest 205 metrów z Planicy, gdyż Stefan Hula tą odległość uzyskał 19 marca 2009 roku.


  • Źródło: informacja własna
  • Foto: Maja Gara

O autorze

Paulina Ziemiańska