TCS Ga-Pa: I trening dla Daniela Andre Tande, trzech Polaków w „10”!

Po emocjonującym konkursie w Oberstdorfie, dalsza rywalizacja w TCS przeprowadzona zostanie w Garmisch-Partenkirchen. Przed paroma minutami zakończył się pierwszy trening, który wygrał Daniel Andre Tande. Norweg zwyciężył skacząc 135,5 m i pokonał dwóch reprezentantów Niemiec – Stephana Leyhe i Markusa Eisenbichlera. Kamil Stoch tuż za wirtualnym podium.

Tande najlepszy, Kamil Stoch tuż za podium

Najmocniejszym ogniwem z grona wszystkich norweskich skoczków wydaje się być Daniel Andre Tande, który obecnie zajmuje 2. miejsce w Pucharze Świata tuż za Domenem Prevcem. W pierwszym treningu skoczył on 135,5 m i z dorobkiem 93,2 pkt. wygrał z dwoma niemieckimi zawodnikami. Stephan Leyhe zajął drugą lokatę po skoku na odległość 137 m, a podium uzupełnił Markus Eisenbichler (137 m / 90,3 pkt.).

Rozbieg przed skokiem Kamila Stocha skrócony został do 15. belki startowej, mimo wszystko Polak zdołał skoczyć 133,5 m i zajął 4. miejsce tuż za wirtualnym podium.

Kolejne dwa miejsca zajęli bracia Prevc – Peter był piąty (136 m / 88,9 pkt.), a Domen szósty (133 m / 88,1 pkt.).

Wicelider polskiej kadry Maciej Kot powrócił do dobrego skakania, w pierwszej próbie poszybował 135 m przy minimalnym wietrze z tyłu skoczni -0,15 m/s. Polski skoczek zajął wysokie 7. miejsce.

Siódmy zawodnik pierwszego konkursu TCS Piotr Żyła wylądował na 133 metrze i z dorobkiem 83,8 pkt. uplasował się na ósmej pozycji.

Miejsca w czołowej „10” wywalczył także 9. Richard Freitag (131,5 m / 83 pkt.) i 10. Vincent Descombes-Sevoie (131,5 m / 82,7 pkt.).

Wyniki pozostałych Polaków

Jako pierwszy z grona biało-czerwonych na belce startowej pojawił się Jan Ziobro, który startuje z numerem 10. Polak swoją próbę oddawał z osiemnastej belki startowej i uzyskał 133 m. Reprezentant Polski z wynikiem 79,2 pkt. w pierwszym treningu zajął 19. lokatę.

Klemens Murańka (nr 30) w niemal bezwietrznych warunkach skoczył 121,5 m (55,3 pkt.) do puntu konstrukcyjnego tracąc 3,5 metra. Po skokach 71 zawodników, Polak ostatecznie sklasyfikowany został na 59. miejscu.

Stefan Hula (nr 48) od początku sezonu uzbierał na swym koncie 70 pkt. Pucharu Świata. Podopieczny nowego trenera kadry narodowej oddał próbę na odległość 129 m z siedemnastej belki startowej za co z góry otrzymał +3,8 pkt. Polak zajął 33. lokatę.

Nieco bliżej od wspomnianego Piotr Żyły skoczył Dawid Kubacki. Polak poszybował 130,5 m (80 pkt.) i ukończył pierwszy trening w najlepszej „20”, na 16. miejscu.

Parametry skoczni Olympiaschanze

Skocznia na której odbędzie się drugi konkurs Turnieju Czterech Skoczni skonstruowana została w 2007 roku. Punkt konstrukcyjny usytuowany jest na 125 metrze, a rozmiar obiektu wynosi 140 m.

Oficjalnym zimowym rekordzistą Olympiaschanze jest Simon Ammann, który 1 stycznia 2010 roku poszybował tu 143,5 m.

Warunki w Ga-Pa

Od początku bieżącego sezonu skoków narciarskich, warunki atmosferyczne na różnorodnych skoczniach narciarskich są bardzo dobre. Konkurs w Oberstdorfie przeprowadzony został bez większych problemów. W Ga-Pa zawodnicy skaczą z wiatrem z tyłu skoczni, którego wartość sięga do -0,5 m/s.