Aktualności

Problemy z plecami Lauri Asikainena

Lauri Asikainen będzie musiał zostać w Finlandii i zrezygnować z pierwszego obozu treningowego fińskiej kadry w Austrii. Powodem są nasilające się w ostatnim czasie bóle pleców. Potrzebne były specjalistyczne badania diagnostyczne.

Kontuzja Lauri Asikainena

„Razem z trenerami zdecydowaliśmy, że pozostanę w Finlandii i będę tu trenować. W domu będę mieć najlepsze warunki do kontynuacji treningu i rehabilitacji. W tym celu towarzyszyć mi będzie fizjoterapeuta, Janne Karppinen” – powiedział 27-latek w rozmowie z Fińskim Związkiem Narciarskim. Kontuzja nie wpłynie jednak znacząco na przygotowania do głównej imprezy sezonu zimowego, czyli Mistrzostw Świata w Lahti.

Reszta kadry narodowej i kadry juniorów wyruszyła dziś do Ramsau am Dachstein, rodzinnego miasta nowego trenera Andreas Mittera. Miejscowość i kompleks skoczni są również znane polskim skoczkom narciarskim. Więcej o Andreasie Mitterze przeczytacie TUTAJ. Sama sytuacja w fińskich skokach nie napawa optymizmem – niedawno karierę zakończył Janne Happonen.

Andreas Mitter wspomniał podczas swojej pierwszej konferencji prasowej w Finlandii w kwietniu, że tego lata jego podopieczni będą spędzać dłuższy okres czasu w środkowej Europie. Najważniejszym celem wizyty jest wykorzystywanie dobrych warunków treningowych. Ponadto istotne będą skoki na wielu różnych skoczniach, bez potrzeby dłuższych przejazdów.

Składy kadr Finlandii w sezonie 2016/17

13 kwietnia w Helsinkach odbyła się oficjalna prezentacja zespołu i trenera, a pod koniec kwietnia zostały ogłoszone składy kadr na kolejny sezon. W kadrze narodowej, oprócz kontuzjowanego Asikainena, jest kilku innych skoczków. Wśród nich widnieje nazwisko najbardziej utytułowanego Fina – Janne Ahonena. Są w niej także: Harri Olli, Ville Larinto, Jarkko Maeaettae i skoczkini Julia Kykkaenen.

Kadra juniorów składa się z 3 skoczków. Pierwszym jest Niko Kytoesaho, 16-letni mistrz Finlandii z normalnej skoczni z Lahti. Skład uzupełniają Andreas Alamommo i Eetu Nousiainen. Dodatkowymi skoczkami, niebędącymi w kadrze narodowej i juniorów są także: Ossi-Pekka Valta, Juho Ojala, Antti Aalto, Frans Tähkävuori, Elias Vänskä, Eetu Meriläinen i Janne Korhonen.


  • Źródła: informacja własna / YLE / berkutschi.com / fis-ski.com.
  • Foto: Maja Gara

O autorze

Radosław Matyjakowski