Aktualności

Mitter nowym trenerem Finów

Nie tylko polska reprezentacja w skokach narciarskich zmieniła głównego szkoleniowca. Przygotowania do kolejnego sezonu z nowym trenerem rozpoczną również Finowie. Jani Klingę na stanowisku zastąpił bowiem Andreas Mitter.

Kolejny Austriak w gnieździe trenerskim

Zimowy sezon 2015/2016 nie był zbytnio udany dla fińskiej reprezentacji. Najwyżej sklasyfikowanym z zawodników był bowiem Lauri Asikainen, który w generalce zajął ostatecznie 46. pozycję. Po zakończeniu sezonu, pierwszym krokiem Fińskiego Związku Narciarskie ku poprawie sytuacji, była zmiana szkoleniowca reprezentacji. Na stanowisku głównego trenera kadry, Jani Klingę zastąpi Andreas Mitter. Oficjalna prezentacja kadry narodowej Finlandii, wraz z nowym szkoleniowcem, nastąpi w połowie kwietnia w Helsinkach. Warto tutaj zaznaczyć, że Austriak będzie pierwszym w historii zagranicznym szkoleniowcem, który poprowadzi reprezentację z kraju tysiąca jezior.

Konieczne zmiany

Fiński Związek Narciarski ma w planach wprowadzenie licznych zmian, które mają głównie dotyczyć systemu szkoleniowego zawodników. Nie będzie to łatwe zadanie dla nowego szkoleniowca, gdyż już na początku 2017 roku w Lahti odbędą się mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym. Związek jednak ma zamiar podpisać umowę z Mitterem na okres dwóch lat, a możliwe, że zostanie ona przedłużona na kolejny rok.

Trenerska kariera Mittera

Andreas Mitter to 35-letni Austriak, który trenerską karierę rozpoczął w 2002 roku w klubie z Ga-Pa. Od 2012 roku odpowiadał za austriacką kadrę B, która rywalizowała głównie w zawodach PK.


  • Źródło: FIS
  • Foto: Katarzyna Służewska

O autorze

Katarzyna Służewska