Mikołaj z Goleszowa w Wiśle

W sobotę 26 listopada na kompleksie skoczni w Wiśle Centrum odbyły się mikołajkowe zawody z cyklu „Mikołaj z Goleszowa”. Rywalizacja skoczków i skoczkiń odbywała się w ośmiu kategoriach. Uwzględniono także kategorię OPEN, w której mogliśmy oglądać sporą grupę tak zwanych „skoczków amatorów”.

Junior D (rocznik 2003 i 2004)

W tej kategorii najlepszy okazał się Michał Martynek. Skoczek reprezentujący klub LKS Olimpia Goleszów dwukrotnie uzyskał odległość 39,5 metra i otrzymał puchar za dwa najdłuższe skoki całej rywalizacji. Tuż za nim uplasował się Wojciech Troszoch, który reprezentuje klub WSS Wisła w Wiśle (39,5 i 38 metrów). Podium uzupełnił Miłosz Krzempek. Reprezentant klubu WSS Wisła w Wiśle wylądował na 39. i 38 metrze.

Junior E (rocznik 2005 i 2006)

Zwycięzcą wśród skoczków tej kategorii wiekowej został Wiktor Szozda, który reprezentuje klub WSS Wisła w Wiśle. Wygraną przyniosły mu skoki na odległość 39 i 37 metrów. Na drugim stopniu podium stanął reprezentant naszych południowych sąsiadów – Daniel Skarka. Skoczek na co dzień trenujący w klubie TJ Roznov nad Radhostem wylądował na 38. i 36. metrze. Trzecie miejsce wywalczył Antoni Orawski z LKS Olimpia Goleszów (35,5 i 36 metrów).

Chłopcy 2007 i 2008

Na pierwszym miejscu tej kategorii wiekowej mogliśmy zobaczyć Tymoteusza Cienciałę z klubu WSS Wisła w Wiśle. Zwycięzca oddał skoki dwa skoki na odległość 22 metrów. Drugie miejsce wywalczył Mikołaj Wantulok, który również jest reprezentantem klubu WSS Wisła w Wiśle. Skoczył on 22 i 21,5 metra. Podium uzupełnił Tymoteusz Dyduch z klubu LKS Klimczok Bystra (20,5 i 21,5 metra).

Chłopcy 2009 i młodsi

W najmłodszej kategorii wiekowej chłopców, najlepszy okazał się Adam Krenek. Reprezentant Czech trenujący w klubie TJ Roznov nad Radhostem, skoczył 10 oraz 10,5 metra. Tuż za nim został sklasyfikowany Marcin Waszek z LKS Olimpia Goleszów (9,5 oraz 10 metrów). Na najniższym stopniu podium, stanął Martin Opalka. Skoczek z klubu TJ Roznov nad Radhostem skoczył 8 oraz 8,5 metra.

Kategoria OPEN

Na starcie tej kategorii zameldowało się piętnastu zawodników. Wśród nich zwyciężył Przemysław Kuszel z klubu WSS Wisła w Wiśle, który skoczył 39 i 39,5 metra. Drugie miejsce, skokami na odległość 32. metrów,  wywalczył Paweł Stwora, który reprezentuje klub LKS Klimczok Bystra. Na trzecim stopniu podium stanął  Krzysztof Leśniak (30 i 31 metrów). Na starcie pojawił się także najstarszy uczestnik rywalizacji – Zbigniew Cieślar, tata jednej z polskich skoczkiń – Pauliny Cieślar.

Dziewczęta 2006 i młodsze

W tej kategorii rywalizowały tylko trzy skoczkinie. Zwyciężyła reprezentantka Czech – Sara Merendowa, która w pierwszy skoku wylądował na 8. metrze, a w drugim skoczyła 7,5 metra. Druga była również czeska skoczni, która trenuje w klubie TJ TZ Triniec – Helena Szurmanowa (7 i 8 metrów). Podium uzupełniła Nikola Kiersnowska z WSS Wisła w Wiśle, który skoczyła 3 oraz 3,5 metra.

OPEN I Dziewczęta

Zwyciężczynią wśród skoczkiń tej grupy została Klara Ulrichova z TJ Frenstat p.R. Czeska zawodniczka uzyskała 37,5 oraz 38,5 metra. Drugie miejsce przypadło Wiktorii Kiersnowskiej, która trenuje w klubie WSS Wisła w Wiśle (37 i 35,5 metra). Na najniższym stopniu podium, stanęła Sabina Król. Skoczkini z klubu AZS Zakopane uzyskała 33,5 oraz 34,5 metra.

OPEN II Dziewczęta

W drugiej kategorii OPEN, w której startowały skoczkinie, najlepsza okazał się Sara Tajner z klubu SS-R LZS Sokół Szczyrk (21 i 21,5 metra). Na drugim stopniu podium oglądaliśmy Karolinę Kiragę, która reprezentuje klub WSS Wisła w Wiśle i skoczyła 20,5 oraz 19 metrów. Trzecie miejsce zajęła Wiktoria Przybyła z SS-R LZS Sokół Szczyrk, który dwukrotnie lądowała na 19,5. metrze.

Pełne wyniki do pobrania są dostępne TUTAJ

Sobotnie zawody dla najmłodszych były organizowane przez klub LKS Olimpia Goleszów. Niestety, ze względu na zły stan tamtejszych skoczni rywalizacja została przeniesiona do Wisły. Mimo że w tym czasie oczy fanów skoków narciarskich skupione były bardziej na zawodach PŚ w Ruce, pod skocznię dotarła dość liczna grupa kibiców, która ochoczo dopingowała zawodników, będących przyszłością tego sportu.

Oprócz bardzo ładnej wiślańskiej pogodny, można był poczuć smaki przekąsek, które zostały przygotowane przez rodziny małych zawodników. Każdy chętny mógł wrzucić parę złotych, aby wspomóc organizację tego typu zawodów. Podczas ,,Mikołaja z Goleszowa” nie mogło zabraknąć pomocników Świętego Mikołaja oraz dodatkowych upominków dla skoczków i skoczkiń.