Aktualności

Szwajcarskie rewolucje

Berni Schoedler, dyrektor ds. skoków narciarskich w Szwajcarskim Związku Narciarskim, na miesiąc po zakończeniu sezonu zimowego 2014/2015 ogłosił składy poszczególnych kadr na nadchodzący sezon. Zmiany zaszły również w sztabach szkoleniowych.

Berni Schoedler, dyrektor ds. skoków narciarskich w Szwajcarskim Związku Narciarskim, na miesiąc po zakończeniu sezonu zimowego 2014/2015 ogłosił składy poszczególnych kadr na nadchodzący sezon. Zmiany zaszły również w sztabach szkoleniowych.

Nowy szkoleniowiec

Największe zmiany zauważalne będą w szwajcarskim sztabie szkoleniowym. Od sezonu 2015/2016, który rozpocznie wzmożony okres przygotować do ZIO w 2018 roku, głównym trenerem Szwajcarów zostanie Pipo Schoedler, który do tej pory współpracował głównie z zawodnikami, których widzieliśmy podczas zawodów Pucharu Kontynentalnego. Jego zastępcą będzie Niemiec – Ronny Hornschuh. Ze skoczkami startującymi w „kontynentalu” współpracować teraz będzie Roger Kamber, natomiast Martin Kuenzle, który zakończył w tym roku wieloletnią współpracę z kadrą narodową, powrócił do trenowania szwajcarskiej młodzieży.

Nowy główny szkoleniowiec nie krył radości związanej z nowym stanowiskiem. „Nie mogę się już doczekać współpracy z Ronnym Hornschuhem i jestem więcej niż przekonany, ze stworzymy silny sztab szkoleniowy”.

Kuenzle wspomoże młodzież

Wielkim zaskoczeniem może być fakt, że głównym szkoleniowcem Szwajcarów nie będzie już znany i lubiany Martin Kuenzle. Jednak, jak powiedział Berni Schoedler, jego doświadczenie może okazać się zbawienne dla szwajcarskiej młodzieży, z którą teraz będzie współpracował. „Przez kilka ostatnich miesięcy wraz ze sztabami szkoleniowymi podjęliśmy wiele decyzji na najbliższe trzy lata, czyli na okres do igrzysk olimpijskich. Jestem bardzo zadowolony, że mieliśmy możliwość zachowania całej wiedzy i doświadczenia sztabów, choć nastąpiły wewnętrzne roszady. Chcemy bowiem nadal zachęcać zawodników na wszystkich szczeblach do jeszcze lepszych treningów. Martin Kuenznle, który jest naszym najbardziej doświadczonym spośród naszych trenerów, powróci do współpracy z nasza młodzieżą, co może się okazać dla nich bardzo cennym doświadczeniem”.

Martin Kuenzle, który po siedmiu latach współpracy z zawodnikami na najwyższym szczeblu, wraca do szkolenia szwajcarskiej młodzieży. Nie jest to jednak dla niego żadna ujma, ale nowe wyzwanie, którego z wielką chęcią się podejmie. „Po siedmiu udanych i interesujących latach w Pucharze Świata z wielkim zaciekawieniem patrzę na czekające mnie wyzwania z młodzieżą, dzięki której podczas zimy będę mógł częściej pracować w samej Szwajcarii”.

Składy na sezon 2015/2016

Kadra narodowa: Simon Ammann, Gregor Deschwanden

Kadra A: Kilian Peier

Kadra B: Luca Egloff, Marco Grigoli, Pascal Kaelin, Gabriel Kaerlen, Andreas Schuler

Kadra C: Tobias Birchler

Kadra regionalna: Sabrina Windmueller

Co z Ammannem?

Obecny lider szwajcarskiej kadry narodowej – Simon Ammann – nie podjął nadal ostatecznej decyzji dotyczącej kontynuacji kariery. Jest jednak pozytywnie nastawiony do zmian, które zaszły w sztabach na wszystkich poziomach. „W chwili obecnej jestem na etapie rozmów, które zbliżają mnie do podjęcia ostatecznej decyzji. Nie mogę sie jednak doczekać zmian w dynamice na wszystkich szczeblach. Jednocześnie chciałbym podziękować mojemu dotychczasowemu trenerowi i przyjacielowi – Martinowi Kuenzlowi – za wspaniałą współpracę w minionych siedmiu latach. Uważam, że jego wiedza i doświadczenie są bardzo ważne dla naszej reprezentacji”.

Foto: Kacper Kolenda

Źródło: swiss-ski.ch

O autorze

Katarzyna Służewska