Aktualności

Skocznia w Oberstdorfie będzie powiększona

W ostatnich latach „mamuty” są stale powiększane. Rozmiar zmieniły obiekty w Vikersund, Bad Mitterndorf i Planicy. Gorsi nie chcą być w Oberstdorfie, gdzie dano zielone światło na modernizację skoczni do lotów narciarskich.
Oficjalna decyzja

17 lipca ogłoszono decyzję o tym, iż skocznia o aktualnym punkcie konstrukcyjnym wynoszącym 185 metrów zostanie przebudowana. Decyzję wydano na specjalnym spotkaniu, gdzie dyskutowali delegowani urzędnicy oraz politycy.


Powody przebudowy

Ostatni raz miasto znajdujące się na południu Niemiec gościło najlepszych skoczków świata w lutym 2013 roku. Kilka miesięcy później skocznia utraciła homologację. Po przebudowie obiekt im. Heiniego Klopfera ma ponownie być użytkowany w ramach Pucharu Świata, zaś w 2018 planowane są tam mistrzostwa świata w lotach narciarskich. To właśnie przyznanie czempionatu przez FIS było głównym impulsem do tego, by zacząć działać.Duże inwestycje

Projekt ten będzie kosztować około 13 milionów euro, a czas jego wykonania opiewa na koniec 2016 roku. 80% tej kwoty pokryją dotacje Rządu Federalnego i Bawarii. Reszta ma uzbierać się z datków od mieszkańców i darowizn. Jak na razie ruszyła procedura Biding, która odpowiada za znalezienie firmy zajmującej się modernizowaniem takich obiektów.Największa skocznia świata

Nad wszystkim będzie czuwać dobrze już znany Janez Gorisek. Słoweniec może poszczycić się przebudowaniem obiektu w Kulm, a także stworzeniem projektu Letalnicy. Oznajmił on, iż punkt konstrukcyjny będzie wynosił w niedalekiej przyszłości równe 200 metrów, natomiast rozmiar skoczni zostanie powiększony z 213 na 228 metrów. Oznacza to, że pod względem HS będzie to największy obiekt na świecie.


Pozostałe prace

Elementem, który na pewno ulegnie zmianie jest próg. Zostanie on skrócony o 7,5 metra i podwyższony o 5 metrów. Spowoduje to zmianę nachylenia rozbiegu oraz zmusi do poszerzenia zeskoku skoczni. Zmieniony zostanie również kąt w momencie lądowania na nieco bardziej płaski. Gniazdo trenerskie zostanie wybudowane na nowo, a wieża sędziowska ulegnie odnowieniu. Poprawione zostanie oświetlenie oraz tory lodowe. Remontu wreszcie doczeka się wyciąg krzesełkowy, który ma już 42 lata. W planach jest także nowy winda oraz ulepszony system weryfikacji odległości. Aby zawodnicy mieli dużo swobody i więcej miejsca dla siebie, w wiosce powstanie aż 35 domków z drewna.


Muzeum pod skocznią

Wszyscy w Oberstdorfie liczą na to, że pod skocznią otwarte zostanie muzeum o historii lotów narciarskich. Ma to uczynić Heini-Klopfer-Skiflugschanze jeszcze większą atrakcją turystyczną.


Aktualne rekordy

Jak wiadomo rekordem świata jest 251,5 metra ustanowione przez Andersa Fannemela w Vikersund, natomiast najdłuższym oddanym skokiem do tej pory w Oberstdorfie jest 226 metrów Roberta Kranjca. Nie jest to jednak oficjalny rekord, ponieważ Słoweniec nie ustał swojej próby. To samo uczynił jego rodak Peter Prevc lądujący pół metra bliżej. Identyczną odległość uzyskał w 2009 roku Harii Olli. Fiński skoczek zdołał jednak poprawnie wylądować i to on jest rekordzistą skoczni.


  • Źródło: skisprungschanzen.com
  • Foto: Katarzyna Służewska

O autorze

Michał Kardynał