Aktualności

Co warto zobaczyć w Wiśle? 6 ciekawych miejsc

Te informacje przydadzą się nie tylko oddanym kibicom skoków narciarskich, którzy właśnie przybyli na LGP w Wiśle, ale również innym turystom odwiedzającym rodzinne miasto Adama Małysza. Co robić kiedy przyjechaliśmy w Beskidy na więcej niż 2 dni? Poniżej prezentujemy Wam kilka miejsc wartych odwiedzenia.

Aleja Gwiazd Sportu

Aleja znajduje się na głównym deptaku przy wiślańskim rynku (Pl. Hoffa). Jest to miejsce upamiętnienia wielkich gwiazd sportu, które urodziły się w tym regionie (między innymi Adama Małysza). Spacerując po tym miejscu zauważymy nazwiska dobrze nam znane, ale również poznamy lub przypomnimy sobie imiona innych wybitnych sportowców.

Czekoladowa figura Małysza

Pozostając na Pl.Hoffa i w temacie sportu, możemy również zobaczyć rzeźbę naszego Orła z Wisły wykonaną w całości z czekolady. Wystarczy tylko wejść do Domu Zdrojowego. Dawniej ta figura nie była niczym chroniona, więc można było ją chociażby dotknąć, ale po odgryzieniu ucha przez jednego ze zwiedzających, postanowiono odnowić ją nieco i pozostawić w gablocie.

Muzeum narciarstwa

Jest to miejsce dla wszystkich fanów wszelkiego narciarstwa i nie tylko. W skład kolekcji wchodzi ponad 80 eksponatów, a wśród nich narty nawet z XIX wieku. Kibice skoków mogą także zobaczyć sprzęt na którym skakał sam Małysz. Ponadto można również zobaczyć sporą kolekcję sprzętu etnograficznego oraz fotografie związane z historią narciarstwa, a to wszystko zupełnie za darmo!

Rezerwat przyrody „Wisła”

To niezwykle i urocze miejsce, w którym można się nieco zrelaksować i podziwiać piękno natury. Wodospad, który się tam znajduje jest co prawda sztucznie wybudowany, ale mimo to zachwyca przechodniów. Stworzony w latach pięćdziesiątych, 8-metrowy wodospad ma na celu umożliwienie wędrówki ryb wzdłuż i w dół rzeki, co można zauważyć gołym okiem.

Zameczek Myśliwski Habsburgów

Wybudowany w 1855 roku drewniany domeczek był początkowo wykorzystywany dla potrzeb łowieckich, jednak dalsza historia potoczyła się nieco inaczej. W czasie II wojny światowej zameczek służył jako schronisko wykorzystywane przez przebywające w okolicy oddziały partyzanckie. Po wojnie przekształcono go w schronisko PTTK. Budynek ma więc długą i zawiłą historię, co tym bardziej zachęca do odwiedzenia.

Zamek prezydenta RP

Jest to ostatnie prezentowane przez nas miejsce, ale na pewno nie ostatnie warte odwiedzenia w Wiśle. Zamek wyróżnia się od pozostałych miejsc i jest jedną z większych atrakcji turystycznych. Dawniej była to rezydencja prezydenta Mościckiego, którą wybudowano ze składek społeczeństwa Śląska, jednak w czasie II wojny przejęli ją Niemcy i pełnił on funkcję rezydencji wypoczynkowej dla dostojników III Rzeszy. Obecnie jest to ponownie letnia rezydencja prezydenta RP. Zwiedzając zameczek napotkamy się na oryginalne wyposażenie domu z czasów Mościckiego, jakby czas się tam zatrzymał. Gabinet, salon kąpielowy…tam wszystko pozostało takie jak na początku XX wieku.

Jeśli Wy znacie inne interesujące miejsca w Wiśle i chcielibyście podzielić się informacjami o nich, zachęcamy do dyskusji pod artykułem.


  • Źródło: wisla.pl / informacja własna
  • Foto: Katarzyna Służewska

O autorze

Magdalena Patrycy