Aktualności

Łukasz Kruczek dla Skoki24.pl: „O zmęczeniu u Dawida nie ma mowy”

Za polskimi zawodnikami dwa kolejne konkursy Letniego Grand Prix. Nie były one aż tak efektywne jak te wcześniejsze, więc wielu fanów zastanawia się nad przyczyną tego faktu. Po zawodach w Einsiedeln, Łukasz Kruczek podsumował dla nas te dwa konkursy, ocenił aktualną formę zawodników oraz opowiedział o planach urlopowych i dalszych występach w letnich zawodach.

 

Podsumowanie Courchevel i Einsiedeln

Po bardzo udanym początku sezonu letniego, nastąpiły dwa troszkę słabsze konkursy. Jak je ocenia Łukasz Kruczek? „Courchevel wypadło zdecydowanie nie po naszej myśli. Źle się ułożyło z warunkami w pierwszej serii i w pewnym sensie ułożyło to cały konkurs. Einsiedeln było kolejnym udanym konkursem”. Ponadto polski szkoleniowiec dodaje, że częściową przyczyną takiego stanu była pogoda. „W dużej części była loteryjna, ale błędy także były”.

 

Co z Kamilem?

Od początku lata Kamil Stoch prezentuje troszkę słabszą dyspozycję. Główną przyczyną jest rozregulowanie jego pozycji najazdowej, które nastąpiło po obozie treningowym pod koniec czerwca. Konkursy w Courchevel [9.miejsce] i Einsiedeln [3.miejsce] pokazały jednak, że nasz zawodnik jest na dobrej drodze ku poprawie tego błędu. „Jest to nawet taki trochę większy krok ku wysokiej formie”.

 

„Zmęczenie” Dawida?

Po serii zwycięstw w LPK w Kranju, MP i LGP w Wiśle oraz LGP w Hinterzarten, Dawid Kubacki zaliczył dwa słabsze występy [27. i 5. pozycja]. Łukasz Kruczek nie widzi jednak powodów do zmartwienia. „Sądzę, że uważny obserwator zauważył, iż Dawid był najdalej skaczącym zawodnikiem w Einsiedeln. Jedynie problem z telemarkiem w drugim skoku, odebrał zdecydowane zwycięstwo. O zmęczeniu nie ma mowy”.

 

LPK a LGP

Po rywalizacji w ramach LPK w Wiśle, Klemens Murańka został powołany do składu na zawody w LGP. Nie pokazał się jednak ze zbyt dobrej strony [39. i 20. miejsce]. Czy zatem między tymi dwoma cyklami jest aż taka wielka przepaść? „To są bardzo duże różnice i nie da się dokładnie porównać tych dwóch cykli”.

 

Zaskoczenie z postawy Freunda?

Severin Freund letnią rywalizację rozpoczął dopiero podczas zawodów w Hinterzarten. Od początku prezentuje jednak bardzo wysoką i równą pozycję. Nikogo jednak to nie dziwi. „Freund jest jednym z czołowych zawodników ostatnich lat i aktualnym zwycięzcą Pucharu Świata. Niespodzianka byłaby wówczas gdyby skakał bardzo słabo”.

 

Obóz w Oberstdorfie

Przed zawodami we Francji i Szwajcarii, polscy zawodnicy spędzili kilka dni w Oberstdorfie. Jak je ocenia Łukasz Kruczek? „Realizowaliśmy normalny program treningowy pod kątem zimy”.

 

Odpoczynek i dalsza rywalizacja

Konkursem w Einsiedeln zakończył się pierwszy etap LGP 2015. Jakie plany mają teraz nasi reprezentanci? „Najbliższe 10 dni spędzimy na krótkich wakacjach”. Będzie to jednak tylko krótka regeneracja sił, bo na zawodników czekają kolejne zawody LGP, a niektórych również LPK. „Kolejne zaplanowane zawody to LGP w Rosji. Możliwe też, że któryś z zawodników wystartuje w CoC”.


  • Źródło: informacja własna
  • Foto: Katarzyna Służewska

O autorze

Katarzyna Służewska