Aktualności

W Zakopanem powstaną nowe skocznie

Kompleks trzech skoczni w Zakopanem, które są potocznie nazywane Średnią Krokwią są w fatalnym stanie, ale w najbliższym czasie powinno to ulec zmianie. W stolicy polskich Tatr mają zostać zbudowane praktycznie nowe obiekty, na miejscu tych obecnych. Wielką przeszkodą w realizacji inwestycji jest położenie Średniej Krokwi na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz obszaru Natura 2000.

Skocznie do likwidacji 

Obecny kompleks trzech skoczni w Zakopanem jest w fatalnym stanie technicznym. Drewniana konstrukcja rozbiegu K-90 grozi zawaleniem. Podczas silnych wiatrów wieża sędziowska chwieje się. Średnia Krokiew w tym stanie nadaje się jedynie do likwidacji, absolutnie nie do treningów skoczków, nie mówiąc już o przeprowadzeniu jakichkolwiek zawodów.

wieża sędziowska, Średnia Krokiew, Zakopane 1

Wieża sędziowska przy kompleksie Średniej Krokwi (styczeń 2015)

Nowe skocznie

W planach inwestycyjnych Centralnego Ośrodku Sportu jest budowa nowych skoczni, na miejscu kompleksu Średniej Krokwi.

Średnia Krokiew potrzebuje pełnej przebudowy. W tej chwili nadaje się do likwidacji. Trzeba wybudować całkowicie nowy obiekt. – przyznaje dyrektor COS-u

Kłopoty formalne

Ministerstwo sportu od wielu lat zapewnia, że ma przeznaczone środki pieniężne na budowę nowego kompleksu skoczni w Zakopanem. Obiekty te znajdują się na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz obszaru Natura 2000. Centralny Ośrodek Sportu już od ponad dwóch lat zmaga się z uzyskaniem różnych uzgodnień i decyzji, które pozwolą rozpocząć prace projektowe, a potem budowlane. „Tworzymy segregatory pełne pism i wcześniej czy później z pewnością tę inwestycję zrealizujemy.”- dodaje dyrektor zakopiańskiego COS-u – Jacek Bartlewicz. Największym paradoksem jest to, że nowy kompleks praktycznie nie wiele będzie się różnił od dotychczasowego, jeśli chodzi o położenie, czy oddziaływanie na środowisko.

W osi, w której funkcjonuje kompleks Średniej Krokwi, nic nie będziemy zmieniać. Robimy to w tej samej osi, nie wysadzamy skał. Nie przesuwamy obiektu. Inaczej będzie ustawiona skocznia 30-metrowa w stosunku do 60-metrowej i obie będą wydłużone. Wszystko jest w tej samej osi. Podobnie z koleją krzesełkową. – informuje Bartlewicz

Zakopane, Średnia Krokiew 1

Kompleks Średniej Krokwi (styczeń 2015)


  • Źródło: sport.wp.pl/ radiokrakow.pl/ sport.interia.pl/ informacja własna
  • Foto: Kacper Kolenda

O autorze

Kacper Kolenda