Aktualności

,,Prawdziwa szkoła to warsztat pracy”

Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Szczyrku oraz Zakopanem cieszą się coraz większa popularnością wśród młodzieży, która chce połączyć naukę ze sportem. To właśnie do tych szkół uczęszczali między innymi Kamil Stoch, Justyna Kowalczyk czy Piotr Żyła. Historia, rekrutacja, absolwenci i obecni uczniowie – to wszystko znajdziecie poniżej w artykule!


Szkoła Mistrzostwa Sportowego w Szczyrku
Historia szkoły sięga już roku 1977, kiedy to zostały powołane dwie szkoły podstawowe sportów zimowych – w Szczyrku oraz Istebnej. W niedługim czasie stwierdzono, iż utworzenie szkoły mistrzostwa sportowego w tak popularnym ośrodku narciarskim, jakim jest Szczyrk jest nieodzowne. Jedyną przeszkodą był brak funduszy oraz obiektu, w którym mogłaby mieścić się placówka. Prace nad utworzeniem 4-letniego liceum o profilu sportowym wznowiono dopiero w 1998 roku. Efekt był widoczny już rok później – w roku szkolnym 1999/2000 zostały powołane dwie klasy. Ze względu na skrócenie nauki licealnej do 3 lat, konieczne było powołanie gimnazjum. Od roku 2010 do chwili obecnej dyrektorem obu placówek jest Jarosław Konior – były skoczek, a także aktualny trener skoków narciarskich oraz kombinacji norweskiej w klubie LKS Klimczok Bystra. Od 1 września 2011 roku gimnazjum oraz liceum są szkołami publicznymi i podlegają Starostwu Powiatowemu w Bielsku-Białej.

SMS Szczyrk szkoli obecnie w 4 konkurencjach sportowych: skoki narciarskie, biegi narciarskie, kombinacja norweska oraz narciarstwo alpejskie.

Jak dostać się do SMS w Szczyrku?
O przyjęciu do szkoły decydują przede wszystkim testy sprawnościowe – Międzynarodowy Test Sprawności Fizycznej (ICSPFT) oraz Test Specjalistyczny. Kryteria naboru zostały podzielone na 4 dyscypliny oraz 2 kategorie: gimnazjum i liceum. O przyjęcie wcale nie jest łatwo! Międzynarodowy Test Sprawności Fizycznej obejmuje:

 • bieg na dystansie 50m
 • skok w dal z miejsca
 • biegi na dystansie 600m-1000m w zależności od płci oraz wieku
 • pomiar siły dłoni
 • zwis na ugiętych rękach
 • podciąganie w zwisie na drążku
 • biegi wahadłowe
 • siady z leżenia tyłem wykonywane w czasie 30s
 • skłon tułowia w przód.

Oprócz tego w każdej z 4 dyscyplin (biegi narciarskie, skoki narciarskie, kombinacja norweska oraz konkurencja alpejska) przeprowadzane są dodatkowe testy specjalistyczne. Pod uwagę brane są także wyniki uzyskane we wcześniejszej edukacji.

Szkoła Mistrzostwa Sportowego w Zakopanem
SMS w Zakopanem powołano w roku 1977. Pierwszym dyrektorem został Stefan Rogalski, który przez 15 lat inspirował i motywował uczniów do rozwoju intelektualnego, jak i sportowego. Rok 1992 nie był dobrym czasem dla zakopiańskiego sportu, spowodało to rozwiązanie SMS. Szkoła przetrwała, liceum zostało przeniesione i weszło w skład Zespołu Szkół Ogólnokształcących. W roku 1999 Starostwo Powiatowe w Zakopanem powołało Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego. Rok później powołano Zespół Szkół Mistrzostwa Sportowego. W jej skład wchodzi: Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego oraz Liceum Ogólnokształcące Mistrzostwa Sportowego. Od 23 marca 2002 roku szkoła nazywa nosi imię Stanisława Marusarza. Dyscypliny obecne w zakopiańskiej szkole to: biathlon, biegi narciarskie, łyżwiarstwo szybkie, narciarstwo alpejskie, skoki narciarskie i kombinacja norweska oraz snowboard.

Rekrutacja
O przyjęciu do szkoły decydują przeprowadzane testy sprawnościowe. Podczas naboru do gimnazjum brane są również pod uwagę wyniki z testu kompetencji, a do liceum wyniki egzaminów gimnazjalnych. Do obu oddziałów niezbędne jest zaświadczenie z badań lekarskich.

Pojedynek absolwentów
Która szkoła ,,wyprodukowała” lepszych zawodników? Porównajmy zatem absolwentów obu szkół. Spod skrzydeł SMS w Szczyrku aż do Soczi ,,wyfrunęli”: Piotr Żyła- dwukrotny brązowy medalista mistrzostw świata, czy Sylwia Jaśkowiec- brązowa medalistka mistrzostw świata z Falun. Inni znani sportowcy oraz absolwenci SMS w Szczyrku to m.in.: Stefan Hula, Bartłomiej Kłusek, Aleksander Zniszczoł, Krzysztof Biegun, Kornelia Marek czy Maciej Kreczmer.

Szkoła w Zakopanem bez wątpienia może być dumna ze swoich absolwentów – Kamila Stocha i Justyny Kowalczyk. Wśród byłych uczniów znalazł się również Jan Ziobro – olimpijczyk z Soczi i brązowy medalista konkursu drużynowego mistrzostw z Falun. Inni znani sportowcy oraz absolwenci SMS w Zakopanem to między innymi: Krystyna Pałka, Maciej Kot, Marcin Bachleda, Robert Mateja, Kamil Skrobot czy Wojciech Skupień.

„Nauczyliśmy się tu życia”
Jak Justyna Kowalczyk wspomina czas spędzony w tej szkole? „Bardzo miło. Gdybym ponownie miała wybierać, wybrałabym SMS Zakopane. Nauczyliśmy się tu życia! To był początek mojego sukcesu. Do Zakopanego zawsze wracam z sentymentem. Znam tu każdą ścieżkę i spotykam dobrych, życzliwych znajomych”.

Uczniowie SMS Szczyrk
Obecnie w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Szczyrku kształci się wielu młodych skoczków i skoczkiń narciarskich, którzy są nadzieją polskiego sportu. Są to między innymi: Patryk Hutyra, Tomasz Pilch, Patryk Pulkowski, Piotr Kudzia, Łukasz Stawowy, Jakub Chowaniec, Paweł Wąsek, Mateusz Dyrcz, Dawid Krupa, Paweł Stwora, Kinga Rajda, Anna Twardosz czy Joanna Szwab.

Uczniowie SMS Zakopane
Naukę w Szkole Mistrzostwa Sportowego im. Stanisława Marusarza wybrali m.in. Dawid Hreśka, Artur Wacławiak, Paweł Chyc, Andrzej Pałasz, Maciej Dziedzic, Paweł Gut czy Katarzyna Pałasz.


 • Źródło: smsszczyrk.pl / zsms.tatrynet.pl
 • Foto: Kacper Kolenda

O autorze

Aleksandra Legutko