Aktualności

Kolejne sezony bez Antonina Hajka

Niedawno zakończenie swojej kariery sportowej ogłosił 28 – letni czeski skoczek narciarski Antonin Hajek. Jest to spora niespodzianka dla kibiców, gdyż zawodnik nigdy wcześniej nie wspominał, że tak szybko rozważa opcję rezygnacji ze skoków narciarskich. Jak powiedział w oficjalnym oświadczeniu ma ku temu wiele powodów.

Przyczyny takiej decyzji

Zawodnik w wywiadzie dla skoky.net za przyczynę swojej decyzji podał słabe wyniki w sezonie letnim, jak i w konkursach Pucharu Świata. Przyznaje również, że istotnym powodem końca jego kariery są problemy ze zdrowiem, które uniemożliwiają mu regularne trenowanie.

„Chciałbym poinformować wszystkich o zakończeniu sportowej kariery. Powodów było wiele. Słabe wyniki w ostatnich konkursach oraz powracające problemy zdrowotne, które w ostatnich miesiącach uniemożliwiły mi regularny trening doprowadziły mnie do podjęcia takiej właśnie decyzji.”

Zawodnik w swojej wypowiedzi oprócz wyjaśnień swojego wyboru składa podziękowania m.in. rodzicom i szkoleniowcom za poświęcony czas i wysiłek w realizacji jego marzeń.

„Chciałbym podziękować Czeskiemu Związkowi Narciarskiemu, wszystkim trenerom, którzy wspierali mnie od dzieciństwa. Doświadczyłem w ciągu mojej sportowej kariery wielu wspaniałych chwil. Skoki kochałem od dzieciństwa. Jestem szczęśliwy, że miałem okazję być częścią drużyny narodowej przez 12 lat. Szczególne podziękowania chciałbym skierować do moich rodziców, którzy poświęcili mnóstwo czasu i wysiłków, abym mógł realizować swoje marzenia.”

Przebieg kariery czeskiego skoczka

Pierwsze punkty na arenie międzynarodowej zdobył mając 15 lat w Pucharze Kontynentalnym w Iron Mountain zajmując 11. pozycję. W Pucharze Świata zadebiutował 10 stycznia 2004 roku w Libercu, gdzie zajął 45. miejsce. Pierwsze podium miało miejsce rok później w zawodach LPK w Bischofshofen (3. pozycja). W tym samym roku pierwszy raz zapunktował w Pucharze Świata w Sapporo zajmując 47. lokatę. Największe osiągnięcie zawodnika to zajęcie 4. miejsca w zawodach PŚ (Sapporo) i tej samej lokaty w lotach w Bad Mitterndorf. Obecnie pozostaje rekordzistą Czech w długości skoku narciarskiego – 236m na skoczni w Planicy.


  • Źródło: berkutschi.com / skoky.net
  • Foto: Maja Gara

O autorze

Martyna Maleszewska