Aktualności

Puchar Prezesa PZN: Już w ten weekend poskaczą w Zakopanem

Od 3 do 4 października polscy skoczkowie narciarscy i kombinatorzy norwescy powalczą o Puchar Prezesa PZN. Areną zmagań będzie Wielka Krokiew (HS-134 / K125) w Zakopanem.

Program zawodów

Sobota, 3 października 2015
8:30 – odprawa techniczna KN
9:30 – seria próbna – skoki do KN
10:00 – seria konkursowa skoków do KN
12:00 – bieg do KN
15:00 – odprawa techniczna (SN)
16:00 – seria próbna, po zakończeniu której rozpocznie się konkurs

Niedziela, 4 października 2015
10:00 – seria próbna, bezpośrednio po której rozpocznie się konkurs

Historia zawodów

Pierwsze zawody o Puchar Prezesa PZN zostały rozegrane w lipcu 2012 roku na skoczni w Wiśle-Malince. W tym samym roku odbyły się jeszcze dwa konkursy z tego cyklu, które również odbyły się w Beskidach. W klasyfikacji generalnej skoków narciarskich triumfował wówczas Łukasz Rutkowski przed Andrzejem Zapotocznym i Stefanem Hulą. Najlepszym kombinatorem okazał się natomiast Szczepan Kupczak. Rok później skocznia im. Adama Małysza w Wiśle była również gospodarzem trzech konkursów o Puchar Prezesa. W generalce skoków wygraną odniósł Krzysztof Miętus przed Arturem Kukułą i Mateuszem Kojzarem. W kombinacji norweskiej tym razem triumf odniósł Wojciech Marusarz. W 2014 roku natomiast odbyły się dwa konkursy tego cyklu – w sierpniu na skoczni w Wiśle, w październiku w Zakopanem. Triumfatorem cyklu został tym razem Jakub Kot, którego wyższość musieli uznać m.in. Andrzej Zapotoczny i Dawid Jarząbek.

Informacje o skoczni

Wielka Krokiew im. Stanisława Marusarza, która będzie areną zmagań podczas weekendowego Pucharu Prezesa, powstała w 1925 roku, a później była kilkakrotnie modernizowana. Dzięki obecności igielitu i sztucznego oświetlenia, możliwe jest przeprowadzanie na tym obiekcie zawodów zarówno latem jak i zimą, w dzień i w nocy. Trybuny okalające skocznię mogą pomieścić nawet do 50000 osób. Letni rekord skoczni należy do Norwega – Daniela Andre Forfanga, który podczas LGP w 2004 roku wylądował na 139,5 metra. Trzy lata później podczas zawodów tego samego cyklu, rekord ten został wyrównany przez Adama Małysza, a w 2013 roku tę samą odległość osiągnął Adam Ruda.


  • Źródło: PZN / skisprungschanzen.com / informacja własna
  • Foto: Kacper Kolenda

O autorze

Katarzyna Służewska