Aktualności

Anssi Koivuranta chce zostać pilotem

Jeden z najbardziej lubianych skoczków narciarskich występujący w barwach Finlandii zawiesił karierę sportową w maju tego roku. Anssi Koivuranta nie określił jak długo będzie trwała przerwa w treningach na skoczni. Początkowo zakładał roczny odpoczynek, aczkolwiek wszystko może ulec wydłużeniu między innymi za sprawą spełnienia jednego z jego celów.

Anssi Koivuranta to jedyny zawodnik, który wygrał w zawodach Pucharu Świata zarówno w kombinacji norweskiej, jak i w skokach narciarskich. Największe sukcesy odnosił w pierwszej z dyscyplin, w której to miedzy innymi wywalczył brązowy medal Igrzysk Olimpijskich w Turynie z 2006 roku. Został także dwukrotnym medalistą mistrzostw świata oraz zdobywcą Pucharu Świata w sezonie 2008/2009. Niestety z powodów zdrowotnych utalentowany Fin musiał zrezygnować z kombinacji norweskiej. Od sezonu 2010/2011 występował w Pucharze Świata w skokach narciarskich. Pierwszego, i jak na razie jedynego, zwycięstwa doczekał się podczas konkursu wchodzącego w skład Turnieju Czterech Skoczni w Innsbrucku w 2014 roku.

Niespodziewanie w maju obecnego roku Fin postanowił zawiesić sportową karierę skoczka narciarskiego. Swoją decyzję tłumaczył brakiem motywacji. W wolnym czasie Anssi postanowił znaleźć sobie dodatkowe zajęcie.

„To już nie jest tajemnica. Od zawsze chciałem zostać pilotem. W listopadzie rozpocznę szkolenie pilockie w Helsinkach”- stwierdził podczas wywiadu dla seiska.fi.

Zawodnik nie wyklucza powrotu do rywalizacji za dwa lata, kiedy szkolenie ma się zakończyć.

Moja decyzja oznacza kilkuletnią przerwę od skakania, ale jestem wystarczająco młody, mam jeszcze czas na ewentualny powrót na skocznię. Janne Ahonen powrócił do sportowej rywalizacji w wieku 35 lat

Warto w tym momencie wspomnieć o posiadaniu licencji pilota miedzy innymi przez Martina Kocha, Thomasa Morgensterna czy Simona Ammanna.


 

O autorze

Paulina Kasjaniuk