Aktualności

Historia Pucharu Świata (cz.3)

Puchary Świata w latach 1985-1988 to kolejne sezony, w których wiodącym zawodnikiem był Matti Nyaekenen. To jednak również czas, podczas którego wysokie miejsca zajmują zawodnicy z Austrii. W czołówce pojawia się  także Miran Tepes.

Sezon 1985/1986

Jak to miało miejsce w kilku ostatnich sezonach, tak i tym razem rozpoczęcie sezony ma miejsce w Thynder Bay (CAN). Zarówno na skoczni K-89 jak i K-120 najlepszym zawodnikiem okazuje się Primoz Ulaga z Jugosławii. Tydzień później rywalizacja przenosi się Lake Placid (USA), gdzie na mniejszym obiekcie wygrywa Vegard Opaas, a na większym – Franz Neulaendtner. Ostatnim sprawdzianem przed TCS były zawody na skoczni Le Mont w Chamonic. Najlepszym zawodnikiem we Francji okazała sie Fin – Pekka Suorsa.

Zwycięzcą 34. Turnieju Czterech Skoczni, czyli prestiżowej imprezy przełomu roku, został Austriak – Ernst Vettori, który w poszczególnych konkursach był na 4., 2., 9. i 1. miejscu. W Oberstdorfie wygrał natomiast Pekka Suorsa (3. był Piotr Fijas), w Ga-Pa – Pavel Ploc, a w Innsbrucku – Jari Puikkonen.

Po niemiecko-austriackiej imprezie, przyszła kolej na 23. edycję Turnieju Czeskiego. Na Certaku W Harrachovie zwycięstwo odniósł Matti Nykaenenen, a na obiekcie Jested A w Libercu na najwyższym stopniu podium stanął 28-letni wówczas Piotr Fijas (ze względu na złe warunki pogodowe konkurs zakończono po 1. serii).

Pucharowa karuzela od naszych południowych sąsiadów przeniosła się do NRD, gdzie najpierw rywalizowano w Klingenthal (K-102), a później w Oberwiesenthal (K-90). Na obiekcie Aschbergschanze wygrał Matti Nykaenene, a na Fichtelbergschanze ex aequo Ulf Findeisen i Ernst Vettori.

Kolejnym przystankiem było odległe Sapporo. Zarówno na Miyanomori (K-90), jak i na Okurayamie (K-112) najlepszym zawodnikiem okazał sie Nykaenen. Warto tutaj jednak dodać, że na mniejszym obiekcie 3. lokatę wywalczył Piotr Fijas.

Po powrocie z Azji skoczków czekały dwa turnieje. Pierwszym z nich był Tydzień Lotów Narciarskich, który w 1986 roku odbył się w Vikersund, a padł łupem Andreasa Feldera, który wygrał oba konkursy na Vikersundbakken. Z północy Europy zawodnicy przenieśli się do Szwajcarii, by tam rywalizować w ramach Turnieju Szwajcarskiego. Imprezę tą wybrał Norweg – Rolf Age Berg, który był 1. w Sankt Moritz, 2. w Gstaad (wygrał Ernst Vettori), a w Engelbergu był poza podium. Na Gross-Titlis-Schanze triumf odniósł Andreas Felder.

Ostatnim testem przed mistrzostwami świata w lotach były konkursy w Lahti. Zarówno na mniejszym, jak i na większym obiekcie wchodzącym w skład kompleksu Salpausselka najlepiej spisał się reprezentant gospodarzy – Matti Nykaenen.

Mistrzostwa w Lotach Narciarskich, które w 1986 roku odbyły sie w na skoczni Kulm w Tauplitz, zdominowali Austriacy. Na dwóch czołowych miejscach stanęli bowiem reprezentanci gospodarzy – Andreas Felder i Frans Neulaendtner. Podium uzupełnił natomiast Matti Nykaenen.

Z Austrii pucharowa karuzela przeniosła się do Oslo, gdzie na Holmenkollbakken triumf odniósł Ernst Vettotri. Z norweskiej stolicy, skoczkowie przenieśli się na finałowe zawody do Planicy. Na obiekcie K-90 wygrał Matti Nykaenen, a na K-120 – Ernst Vettori. Kryształowa Kula po raz kolejny trafiła do rąk Fina – Matti Nykaenena, który tym razem uzbierał 250 punktów.

Sezon 1986/1987

Ósmy sezon Pucharu Świata rozpoczął się podobnie jak poprzedni, gdyż zawodnicy po pierwsze pucharowe punkty wybrali się do Kanady, gdzie na skoczni K-89 wygrał Jens Weissflog, a na K-120 – Matti Mykaenen. Kolejnym przystankiem było Lake Placid, gdzie triumfowali Vegard Opaas (K-114) i Ernst Vettori (K-86). Ostatnim sprawdzianem przed TCS, były zawody na skoczni Le Mont (K-94) w Chamonix. We francuskich zmaganiach najlepszym zawodnikiem okazał się Czech – Martin Svagerko.

35. edycja Turnieju Czterech Skoczni ponownie padła Łupem Ernsta Vettoriego, który w poszczególnych konkursach zajmowa 7., 7., 3. i 2. miejsce. W Oberstdorfie wygrał Vegard Opaas, w Ga-Pa – Andreas Bauer, w Innsbrucku – Primoz Ulaga, a w Bischofshofen – Tuomo Ylipulli.

Po turniejowych zmaganiach, pucharowa karuzela udała się do Szczerbkiego Plesa. Na skoczni K-114 triumf odniósł Ulf Findeisen, a na mniejszym obiekcie – Vegard Opaas. Z Czechosłowacji zawodnicy przenieśli się do NRD, gdzie odbył się tylko jeden z dwóch zaplanowanych konkursów. Podczas rywalizacji w Oberwiesenthal wygrał Ernst Vettori. Ze względu na złe warunki pogodowe, zawody w Oberhofie zostały odwołane.

Ostatnim sprawdzianem przed mistrzostwami świata w narciarstwie klasycznym były zawody w Sapporo. Na Miyanomori najlepszym zawodnikiem okazał się reprezentant gospodarzy – Akira Sato, a na Okurayamie triumf odniósł Primoz Ulaga. Warto tutaj zaznaczyć, że dwukrotnie na 2. stopniu podium stanął Miran Tepes.

MŚ w 1987 roku gościły na obiektach w Oberstdorfie. Na normalnym obiekcie medale zdobyli Jiri Parma, Matti Nykaenen oraz Vegard Opaas. Na dużej skoczni na podium stanęli natomiast Andreas Felder, Opaas, oraz Ernst Vettori. W rywalizacji drużynowej wygrali Finowie przed Norwegami i Austriakami.

Gdy emocje po najważniejszej imprezie sezonu już opadły, zawodnicy rozpoczęli tournee po Skandynawii. Na początek PŚ zawitał na kompleks skoczni Salpausselka w Lahti. Oba konkursy na skoczni K-88 wygrali reprezentanci gospodarzy, gdyż w pierwszych zmaganiach najlepszy okazał się Ari-Pekka Nikkola, a podczas drugich na najwyższym stopniu podium stanął Matti Nykaenen. Kolejnym punktem rywalizacji była Szwecja. Rywalizację zarówno w Örnsköldsvik, jak i w Falun, ponownie zdominowali Finowie. Na obiekcie Paradiskullen triumfował bowiem Nikkola, a na skoczni Lugnet – Nykkaenen.

Ze Skandynawii zawodnicy przenieśli się do Planicy, gdzie na obiekcie mamucim odbył się Tydzień Lotów Narciarskich. W pierwszym konkursie wygrał Andreas Felder, a w drugim (skróconym do 1. serii) Ole Gunna Fidjestoel (3. był Piotr Fijas). W klasyfikacji generalnej cyklu triumf odniósł Andreas Felder.

Po słoweńskich lotach, PŚ powrócił na północ Europy, gdzie w sezonie 1986/1987 odbyły zawody finałowe. Na pierwszy ogień poszły zawody na skoczni Marikollen w Raelingen, które wygrał Vegard Opass. Finał PŚ odbył się na obiekcie Holmenkollbakken w Oslo. Triumf na obiekcie K-105 odniósł Andreas Felder. Kryształowa Kula za wygraną w klasyfikacji generalnej PŚ trafiła tym razem do rąk Vegarda Opaasa, który łącznie uzbierał 218 punktów.

Sezon 1987/1988

Dziewiąty Puchar Świata, który odbył się w latach 1987-1988, zapoczątkowały po raz kolejny zawody na kompleksie skoczni Big Thunder mieszczących się Thunder Bay (CAN). Zarówno na mniejszym, jak i na większym obiekcie niepokonany był Matti Nykaenene. Z Kanady pucharowa rywalizacja przeniosła się do Stanów Zjednoczonych na skocznie K-114 i K-86 w Lake Placid. W obu konkursach nie miał sobie równych Pavel Ploc.

Z kontynentu amerykańskiego, zawodnicy przenieśli sie do Azji, gdzie odbyły się dwa konkursy w Sapporo. Na Miyanomori i na Okurayamie triumf odniósł Matti Nykaenen.

Po amerykańsko-azjatyckich zmaganiach, przyszła pora na 36. Turniej Czterech Skoczni. W klasyfikacji generalnej tej prestiżowej imprezy wygrał Matti Nykaenen, który triumfował w trzech z czterech konkursów (Ga-Pa, Innsbruck, Bischofshofen). W zawodach inaugurujących TCS na najwyższym stopniu podium stanął Pavel Ploc.

Ze względu na wysokie temperatury, a tym samym brak śniegu, konkursy na skoczni K-120 w Harrachovie zostały odwołane. Kolejnym punktem pucharowych zmagań był zatem konkurs na obiekcie K-95 w Gallio (ITA). Na ziemi włoskiej, triumf odniósł Ernst Vettori.

Z Włoch skoczkowie przenieśli się do Szwajcarii, gdzie odbył się Turniej Szwajcarski. W Sankt Moritz najlepiej spisał się nie kto inny jak Nykaenen, w Gstaad – Pavel Ploc, a w Engelbergu – Jens Weissflog. Cały turniej padł jednak łupem Matti Nykaenena.

Ze Szwajcarii rywalizacja przeniosła się do Calgary (CAN), gdzie na skoczków czekały zmagania o medale ZIO. Zarówno na skoczni K-89, jak i na K-114, złote medale trafiły do rąk Matti Nykaenena. Na mniejszym obiekcie Fin pokonał Pavla Ploca i Jiri Maleca, natomiast na większym Erika Johnsena i Matjaza Debelaka. W konkursie drużynowym na podium stanęła ekipa z Finlandii, Jugosławii i Norwegii.

Przerywnikiem miedzy dwoma ważnymi imprezami sezonu, były zawody na kompleksie skoczni Salpausselka w Lahti. Jak można było się spodziewać, rywalizację w ojczyźnie wygrał Matti Nykaenen, który stanął na najwyższym stopniu zarówno na K-90 jak i na K-114. W obu konkursach podia uzupełnili Szwed – Jan Boklöv i Norweg – Erik Johnson.

Drugą ważną imprezą sezonu 1987/1988 były mistrzostwa świata w lotach narciarskich, które po raz trzeci gościły na mamuciej skoczni w Oberstdorfie. Ze względu na zbyt silny wiatr, pierwszy konkurs został odwołany. Podczas drugiego dnia lotów najlepiej spisał się Ole Gunnar Fidjestoel, który tym samym zdobył złoto MŚwL. Medale trafiły również do rąk Promoza Ulagi i Matti Nykaenenea.

Z Niemiec pucharowa karuzela powróciła do Skandynawii, gdzie o kolejne punkty rywalizowano w Meldal i Oslo. Zarówno na Kløvsteinbakken, jak i na Holmenkollbakken na najwyższym stopniu stanął reprezentant gospodarzy – Erik Johnson.

Finałowe zawody PŚ odbyły się w Planicy, gdzie dwukrotnie najlepszy okazał sie Primoz Ulaga. Kryształowa Kula trafiła jednak do rak Matii Nykaenena, który w tym sezonie zdobył 282 punkty.


  • Źródło: FIS
  • Foto: Kacper Kolenda

O autorze

Katarzyna Służewska