Aktualności

Wojciech Fortuna nominowany do nagrody Fair Play

Nagroda Fair Play to jedno z największych wyróżnień jakie może uzyskać utalentowany sportowiec, który swoją postawą powinien być przykładem do naśladowania dla innych. Wśród polskich reprezentantów nie brakuje bohaterów, którzy okazali wielkie serce we wsparciu potrzebującym. Jednym z nich jest dobrze wszystkim znany mistrz olimpijski z Sapporo – Wojciech Fortuna, który został zgłoszony przez „Przegląd Sportowy” i „Sport” do otrzymania tej prestiżowej nagrody.

Wojciech Fortuna jest nie tylko znanym skoczkiem narciarskim, który osiągnął ogromny sukces, ale także człowiekiem z wielkim sercem. Niejednokrotnie pomagał finansowo sportowcom w potrzebie, zresztą robi to od dłuższego czasu.

Sprzedał złoto olimpijskie

Na początku tego roku świat obiegła informacja o możliwości wylicytowania złotego medalu olimpijskiego Fortuny z Sapporo z 1972 roku. Tym wielkim gestem polski olimpijczyk chciał okazać wsparcie amerykańskiemu skoczkowi – Nicholasowi Fairallowi, który podczas kwalifikacji w Bischofshofen uległ poważnemu upadkowi. Po szczegółowych badaniach, diagnoza nie była optymistyczna. Zawodnik doznał złamania kręgosłupa oraz przemieszczenia kręgów w odcinku lędźwiowym, co spowodowało paraliż nóg. Leczenie okazało się bardzo kosztowne, bowiem początkowo wyceniono je na 50 tysięcy dolarów! W dodatku Amerykańska Federacja Narciarska nie mogła wystarczająco pomóc powodu braku środków finansowych.

W marcu medal został wykupiony przez znaną w Polsce markę 4F za 50 tysięcy dolarów. Fundusze uzyskane z tej aukcji zostały przeznaczone w połowie dla Nicholasa Fairalla oraz Natalii Czerwonki – polskiej panczenistki, która podczas przygotowań do nowego sezonu uległa wypadkowi i potrzebowała środków na leczenie. Złoty krążek z kolei został umieszczony w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.

Pomaga uzależnionym

W aukcjach charytatywnych polski skoczek brał udział już wcześniej wielokrotnie. To właśnie dzięki jego zaangażowaniu udało się udzielić wsparcia innym potrzebującym. Wojciech Fortuna przekazał kiedyś replikę złotego medalu na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, a także działał w fundacji „Dobra sprawa”. Jakby tego było mało, Fortuna spotyka się z młodzieżą oraz bierze udział w spotkaniach z osobami uzależnionymi od alkoholu. Jest także częstym gościem ośrodka Monar.

Nagrodę Fair Play przyznaje Polski Komitet Olimpijski w trzech różnych kategoriach. Zgłoszenie dla Wojciecha Fortuny dotyczy trzeciej kategorii, która brzmi następująco: „Wyróżnienie za promocję wartości fair play: dla osób, stowarzyszeń lub instytucji, promujących ideę fair play oraz szczególnie aktywnie działających w zakresie jej upowszechniania i wdrażania”.
Laureaci konkursu zostaną ogłoszeni w pierwszym kwartale 2016 roku.


O autorze

Paulina Kasjaniuk