Aktualności

Dotychczasowe występy Polaków w Klingenthal

Już jutro na skoczni Vogtland Arena odbędą się kwalifikacje do inauguracyjnego konkursu Pucharu Świata 2015/2016. Obiekt w Klingenthal jest dosyć specyficzny dla Polaków. Do tej pory nasi reprezentanci w Niemczech skakali w kratkę. Raz potrafili przejść samych siebie, natomiast drugim razem kompletnie zawieść.

Sezon 2006/2007

Przed XXI wiekiem miał miejsce jeden konkurs w Klingenthal, a było to w 1986 roku. Wówczas nie startował żaden Polak. Pierwszy raz mieliśmy okazję oglądać „swoich” podczas sezonu 2006/2007. Zawody skończyły się dla nas bardzo pozytywnie, ponieważ na najniższym stopniu podium stanął Adam Małysz. Prócz niego startowali jeszcze Piotr Żyła, Kamil Stoch i Robert Mateja. Pierwszy z nich zajął 20. miejsce, Kamil uplasował się na 24. pozycji, a Mateja niestety nie punktował.

Ilość punktów zdobyta przez polskich skoczków – 78

Sezon 2008/2009

Tym razem nie było już tak kolorowo. Do drugiej serii udało się awansować tylko Małyszowi, który ostatecznie zajął 9. lokatę. Rafał Śliż, Kamil Stoch oraz Stefan Hula nie zaprezentowali się na tyle, by zdobyć choćby punkt.

Ilość punktów zdobyta przez polskich skoczków – 29

Sezon 2009/2010

W konkursie brało udział trzech Polaków. Podobnie jak w zeszłym sezonie pierwsze skrzypce grał Adam Małysz. Tym razem „Orzeł z Wisły” musiał uznać wyższość Simona Ammanna, który był nieznacznie lepszy. 22. miejsce przypadło Grzegorzowi Miętusowi, a 44. Marcinowi Bachledzie.

Ilość punktów zdobyta przez polskich skoczków – 89

Sezon 2010/2011

Kamil Stoch, nakręcony pierwszym w karierze zwycięstwem, ponownie stanął na najwyższym stopniu podium, lecz tym razem na terenie naszych zachodnich sąsiadów. W czołówce znalazł się oczywiście Adam Małysz, który został sklasyfikowany na 7. miejscu. 29. był Stefan Hula, a Tomasz Byrt i Piotr Żyła zakończyli zmagania na pierwszej serii.

Ilość punktów zdobyta przez polskich skoczków –138

Stoch-Kamil-5  Kamil Stoch wygrał w Klingenthal 2 lutego 2011

Sezon 2012/2013

Nie Kamil Stoch, lecz Piotr Żyła okazał się tego razu najlepszym z Polaków. Lider naszej kadry co prawda oddał skok gwarantujący mu solidną lokatę i możliwość poprawienia wyniku, lecz został zdyskwalifikowany za nieprzepisowy kombinezon. Wyręczył go jednak „Wiewiór” oddając dwa dalekie skoki i zajmując 7. pozycję. Sześć oczek niżej uplasował się Krzysztof Miętus, a Maciej Kot wywalczył 13. lokatę.

Ilość punktów zdobyta przez polskich skoczków – 80

Sezon 2013/2014

To był jeden z najdziwniejszych, ale też najlepszych przynajmniej dla Polaków konkurs. Wiatr wypaczył konkurencję, jednych rzucając na dno, zaś drugich niosąc jak najdalej. Skorzystali z tego głównie Polacy, a w szczególności Krzysztof Biegun, który okazał się najlepszym zawodnikiem konkursu. Znakomicie spisali się także Piotr Żyła i Maciej Kot, zajmując kolejno 5. i 6. miejsce. W czołowej dziesiątce swoją obecność zaznaczył także Jan Ziobro po skoku na 134 m. Kamil Stoch nie miał już na tyle szczęścia i puszczony w bardzo złych warunkach – wylądował przed 120. metrem.

Ilość punktów zdobyta przez polskich skoczków – 214

Biegun3

Krzysztof Biegun został sensacyjnym triumfatorem inauguracji PŚ w sezonie 2013/2014

Sezon 2014/2015

Każdy miał nadzieję, że i tym razem Polacy zdominują rywalizację na Vogtland Arenie. Stało się jednak zupełnie inaczej. Pod nieobecność Kamila Stocha punkty zdołali zdobyć tylko Piotr Żyła (14. miejsce) oraz Maciej Kot (29. miejsce). Na całej linii zawiedli: Dawid Kubacki, Jan Ziobro, Bartłomiej Kłusek i Stefan Hula. Miejmy nadzieję, że w tym roku taki scenariusz się nie powtórzy.

Ilość punktów zdobyta przez polskich skoczków – 20


  • Źródło: informacja własna
  • Foto: Katarzyna Służewska

O autorze

Michał Kardynał