Aktualności

TCS Ga-Pa: Freund vs Prevc, czyli zapowiedź noworocznych zmagań

Noworoczny konkurs w Ga-Pa rozpocznie się już o 14:00, a poprzedzi go seria próbna. Zmagania zapowiadają się niezwykle ekscytująco. Na uwagę zasługuje zwłaszcza pojedynek pomiędzy Severinem Freundem, a Peterem Prevcem. A może to Michael Hayboeck, pozostający w cieniu rywalizacji niemiecko-słoweńskiej, zaskoczy kibiców na Grosse Olympiaschanze? W rywalizacji wezmą udział czterej reprezentanci Polski.

Najciekawsze pojedynki

Możemy spodziewać się dużych emocji już na początku, ponieważ w drugiej parze wystąpi jeden z naszych reprezentantów. Maciej Kot zmierzy się z Michaelem Neumayerem. Choć to właśnie Polak pokazał się z lepszej strony w kwalifikacjach, ciężko uznać go za murowanego faworyta. Jeśli jednak odda skok podobny do tego z pierwszej serii treningowej, ma ogromne szanse nie tylko na zwycięstwo w pojedynku, ale i dobrą lokatę.

Kolejną interesującą parę tworzą z pewnością Anze Lanisek oraz Andreas Wellinger. W Oberstdorfie skakali bardzo porównywalnie, w klasyfikacji Turnieju Czterech Skoczni plasują się na następujących po sobie miejscach. Choć według wyników kwalifikacji, w korzystniejszej sytuacji jest Słoweniec, także tutaj trudno wskazać faworyta, ponieważ w dwóch seriach treningowych, znacznie lepiej prezentował się reprezentant gospodarzy.

W pierwszej serii czeka nas wiele pojedynków „bratobójczych”, dotyczy to niestety również Polaków. W takim starciu zobaczymy Kamila Stocha i Stefana Hulę. Przy obecnej dyspozycji podopiecznych Łukasza Kruczka oraz wysokim poziomie rywalizacji, szczęśliwy awans z grona lucky loserów któregoś z nich wydaje się być nieosiągalny. O ile jeszcze jakiś czas temu, każdy stawiałby na pewne zwycięstwo Stocha, teraz jest to kwestia dyskusyjna.

Ciekawie zapowiada się także pojedynek na linii SchlierenzauerLeyhe. Wszyscy doskonale wiemy, że ogromne doświadczenie Gregora nie idzie w parze z jego aktualną formą. Biorąc pod lupę rezultaty osiągane przez obu zawodników w seriach treningowych oraz kwalifikacyjnej, Niemiec jak na razie wygrywa w stosunku 2:1. Czy Schlierenzauer doprowadzi do remisu wygrywając pojedynek? A może to Leyhe powiększy przewagę?

Ostatnim Polakiem, który pojawi się na rozbiegu podczas pierwszej serii, będzie Dawid Kubacki, który zmierzy się z Manuelem Fettnerem. Nasz reprezentant wcale nie znajduje się na straconej pozycji. W jednej z serii treningowych, pokazał, że stać go na naprawdę dobre skoki. Warto przypomnieć, ze ostatnim przeciwnikiem Fettnera był Maciej Kot. Miejmy nadzieję, że tym razem, punkt zostanie przyznany stronie biało-czerwonej.

Rywalizację w ostatniej parze, bez wątpienia, możemy określić jako starcie gigantów. Wydaje się, że to Peter Prevc jest w lepszej formie, ale nie zapominajmy, że Severin Freund ma nad nim aż lub tylko 7,3 pkt przewagi. Na zagrywkę taktyczną Niemca, Słoweniec odpowiedział wygraną w kwalifikacjach. Czy pójdzie za ciosem i zwycięży także w konkursie?

Program zawodów

Piątek, 1 stycznia 2016

12:30 – seria próbna
14:00 – konkurs (TVP 1 – 13:50, Eurosport 1 – 13:45)

Konkursowe pary:

26. MATURA Jan – 25. TEPES Jurij

27. NEUMAYER Michael – 24. KOT Maciej

28. GEIGER Karl – 23. STJERNEN Andreas

29. HLAVA Lukas – 22. LAMY CHAPPUIS Ronan

30. TAKEUCHI Taku – 21. TANDE Daniel Andre

31. WELLINGER Andreas – 20. LANISEK Anze

32. POPPINGER Manuel – 19. SAKUYAMA Kento

33. STOCH Kamil – 18. HULA Stefan

34. KRANJEC Robert – 17. WANK Andreas

35. SCHLIERENZAUER Gregor – 16. LEYHE Stephan

36. GRANERUD Halvor Egner – 15. PREVC Domen

37. JANDA Jakub – 14. HAUER Joachim

38. KLIMOW Jewgienij – 13. DESCOMBES SEVOIE Vincent

39. DESCHWANDEN Gregor – 12. AMMANN Simon

40. KUBACKI Dawid – 11. FETTNER Manuel

41. TOCHIMOTO Shohei – 10. ITO Daiki

42. SIEGEL David – HAYBOECK Michael

43. KRAUS Marinus – 8. FANNEMEL Anders

44. KORNIŁOW Denis – 7. KOUDELKA Roman

45. LARINTO Ville – 6. KASAI Noriaki

46. PASCHKE Pius – 5. FREITAG Richard

47. PEIER Killian – 4. GANGNES Kenneth

48. BOYD-CLOWES Mackenzie – 3. FORFANG Johann Andre

49. ZOGRAFSKI Władimir – 2. KRAFT Stefan

50. FREUND Severin – 1. PREVC Peter


  • Źródło: informacja własna
  • Foto: Maja Gara

O autorze

Natalia Żaczek