Aktualności

Co wiemy po kwalifikacjach w Innsbrucku?

Pierwsze kwalifikacje do konkursu skoków narciarskich w 2016 roku zakończone. Zawody na austriackiej Bergisel to wejście w decydującą fazę 64. Turnieju Czterech Skoczni. Energię gospodarza poczuł Michael Hayboeck, zajmując pierwsze miejsce. Tym samym Austriak zgłosił swoją kandydaturę do końcowego triumfu. Czy Peter Prevc i Severin Freund mogą czuć się zagrożeni?

Faworyci
W Garmich-Partenkirchen Severin Freund zastosował zagrywkę psychologiczną i zrezygnował z kwalifikacji. W Innsbrucku podobną taktykę obrał Peter Prec, rezygnując ze swojego kwalifikacyjnego skoku. Czy jest to dobry pomysł? W przypadku świetnie skaczącego Prevca nie ma żadnych przeciwwskazań do tego typu decyzji. Pozwoli to Słoweńcowi na krótki odpoczynek i regenerację sił przed dalszą częścią imprezy. Wygrana Hayboecka oznacza, że to on będzie rywalizował w parze z Prevcem. Kto wie, który z panów wyjdzie z tego pojedynku zwycięsko. Hayboeck nie tylko jest w świetnej formie, ale ma za sobą publiczność zgromadzoną pod skocznią. Z drugiej strony Prevc po zwycięstwie w Ga-Pa na pewno odzyskał pewność siebie i będzie bardzo mocny. W sobotnich kwalifikacjach szóstą lokatę zajął Severin Freund. Jednak to z pewnością nie jest ostatnie słowo Niemca na skoczni Bergisel. Do walki o podium mogą włączyć się Norwegowie: Anders Fannemel, Johann Andre Forgang czy Kenneth Gangnes. Cała trójka prezentuje dobre i solidne skoki. Być może miłą niespodzianą okaże się Domen Prevc, który w kwalifikacjach był drugi.

Przełamanie Polaków ?
Od początku sezonu mówi się, że polskim skoczkom potrzebny jest jeden dobry konkurs, który pozwoli się przełamać i zacząć dobrze skakać. Sobotnie kwalifikacje w wykonaniu biało-czerwonych wyglądały obiecująco. Dobre skoki Kamila Stocha, Stefana Huli i Dawida Kubackiego spowodowały, że znaleźli się w gronie zawodników rozstawionych jako faworyci konkursowych par. Maciej Kot również osiągnął zadowalający rezultat i pewnie awansował do konkursu głównego. Zdecydowanie słabiej zaprezentował się debiutujący w zawodach Turnieju Czterech Skoczni Andrzej Stękała. Skoczek z Zakopanego nie zdołał nawet zakwalifikować się do konkursu. W turnieju zastąpił Klemensa Murańkę, który nie przebrnął kwalifikacji do dwóch poprzednich konkursów. Jednak na razie ta zamiana skoczków nie przyniosła oczekiwanej poprawy. W skokach naszych zawodników widać nadal dużo niepewności, mimo wszystko sobotnie kwalifikacje należy zapisać na plus.

Daniel Andre Tande i Jurij Tepes w kłopotach
Podczas kwalifikacji zwycięzca pierwszego konkursu Pucharu Świata w tym sezonie Daniel Andre Tande oddał fatalny skok. W konkursie zobaczymy go tylko dzięki wysokiemu miejscu w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, które gwarantuje udział w zawodach. Oglądając skoki Norwega odnosi się wrażenie, że utracił niedawny blask i determinację. Być może to tylko chwilowy kryzys, ale obecne skoki Tandego nie pozwolą mu rywalizować z najlepszymi. Po słabych występach w Oberstorfie i Ga-Pa turniej przerwał Jurij Tepes i postanowił skupić się na spokojnych treningach. Również Gregor Schlierenzauer nie może wrócić na jeszcze nie tak dawno prezentowany poziom. Kolejnymi skoczkami, którzy obecnie nie prezentują dobrej dyspozycji są Andreas Kofler i Manuel Poppinger. Austriacy nie zdołali nawet przebrnąć kwalifikacji.

Sobotnie skoki Polaków pozwalają mieć nadzieję na interesujący konkurs w ich wykonaniu. Nie włączą się oni co prawda do walki o czołowe lokaty w klasyfikacji końcowej TCS, ale walka o triumf w 64. Turnieju Czterech Skoczni nawet bez biało-czerwonych będzie bardzo zacięta. Nie pozostaje nam nic innego jak oczekiwanie na niedzielne emocje.

Wyniki kwalifikacji w Innsbrucku

Program transmisji telewizyjnych

Pary konkursu TCS w Innsbrucku (03.01.2016):

26. LARINTO Ville – 25. STJERNEN Andreas

27. AIGNER Clemens – 24. SCHIFFNER Markus

28. GEIGER Karl – 23. AMMANN Simon

29. HILDE Tom  – 22. KUBACKI Dawid

30. FETTNER Manuel – JANDA Jakub

31. DESCOMBES SEVOIE Vincent – 20. WELLINGER Andreas

32. KOT Maciej – 19. WANK Andreas

33. SAKUYAMA Kento – 18. LANISEK Anze

34. ZOGRAFSKI Vladimir – 17. MATURA Jan

35. TOCHIMOTO Shohei – 16. HULA Stefan

36. BARTOL Tilen – 15. STOCH Kamil

37. HAZETDINOV Ilmir – 14. HAUER Joachim

38. HLAVA Lukas – 13. GANGNES Kenneth

39. KOBAYASHI Junshiro – 12. TAKEUCHI Taku

40. PEIER Killian – 11. ITO Daiki

41. SCHLIERENZAUER Gregor – 10. KASAI Noriaki

42. LAMY CHAPPUIS Ronan – 9. KOUDELKA Roman

43. ALTENBURGER Florian – 8. LEYHE Stephan

44. EGLOFF Luca – 7. FREITAG Richard

45. KORNILOV Denis – 6. FREUND Severin

46. NEUMAYER Michael – 5. FORFANG Johann Andre

47. TOLLINGER Elias – 4. KRAFT Stefan

48. GLASDER Michael – 3. FANNEMEL Anders

49. TANDE Daniel-Andre – 2. PREVC Domen

50. PREVC Peter – 1. HAYBOECK Michael


  • Źródła: informacja własna
  • Foto: Paulina Ziemiańska

O autorze

Justyna Gorzkowska