Aktualności

By latać jeszcze dalej. Zmiany w Bad Mitterndorf

W 2015 roku  kolejny raz przebudowano mamucią skocznię w Bad Mitterndorf. Obiekt o nazwie Kulm jest gospodarzem tegorocznych mistrzostw świata w lotach narciarskich. 


Ponad 100 lat historii
Austriacka skocznia leży w Tauplitz obok większego Bad Mitterndorf, stąd powszechnie używane są obie nazwy. „Mamut” został wybudowany w 1908 roku i są na nim regularnie rozgrywane zawody Pucharu Świata oraz mistrzostwa świata w lotach. Skocznia nie posiada sztucznego oświetlenia.

Dalej i bezpieczniej?
W czerwcu 2014 roku rozpoczęto przebudowę obiektu. Ulepszenie skoczni dokonało się poprzez skrócenie rozbiegu o 23 metry oraz podwyższenie progu o niecałe 13 metrów. Dodatkowo zeskok został poszerzony o kilka metrów na całej jego długości. Podczas przebudowy przesunięto punkt K ze 185. na 200. metr i punkt HS z 200. na 225. metr. Koszt całej przebudowy wyniósł ponad 4 mln Euro. Pierwszy skok w Tauplitz oddał 8 stycznia 2015 Gregor Schlierenzauer, lądując na 190. metrze.

Następne zmiany zostały dokonane w minionym roku. Podwyższono bulę i zmieniono najazd na tory lodowe. Jak przyznają zawodnicy po pierwszych skokach, obiekt jest stosunkowo bezpieczny – głównie dzięki względnie niskiej paraboli lotu oraz torom, w których nie czuć wysokich prędkości.

Aktualny rekord skoczni wynosi 237,5 m. Należy do Severina Freunda, który uzyskał taką odległość 9 stycznia 2015 roku.


  • Źródło: fis-ski.com / informacja własna
  • Foto: Aleksandra Bazułka

O autorze

Aleksandra Legutko