Aktualności

Polskie święto skoków. O Wielkiej Krokwi słów kilka

Już za 3 dni cykl Pucharu Świata zagości w Zakopanem. Jest to pierwszy polski „przystanek”, w którym nasi zawodnicy będą mieli okazję zaprezentować się przed własną publicznością. Zanim najlepsi skoczkowie przystąpią do rywalizacji, prezentujemy najważniejsze informacje na temat samego obiektu.

Trochę historii

Wielka Krokiew im. Stanisława Marusarza, bo o niej mowa, została zbudowana według projektu Karola Stryjeńskiego, a otwarta 22 marca 1925 roku. Jest to największa skocznia w Polsce, zaraz obok obiektu w Wiśle. Jej punkt konstrukcyjny został usytuowany na 120. metrze, natomiast rozmiar skoczni wynosi 134 metry. Posiada nawierzchnię igielitową do rozgrywania konkursów letnich oraz sztuczne oświetlenie, które jest wymagane podczas wieczornych zmagań. Rekordzistą obiektu jest Kamil Stoch, który podczas zimowych mistrzostw Polski w 2015 roku lądował na 141,5. metrze.

Konieczna przebudowa

W ostatnim czasie dużo mówi się o wymaganej modernizacji Wielkiej Krokwi. Problemy zaczęły się już ubiegłego lata, kiedy to kadra biało-czerwonych trenowała tam przed Letnią Grand Prix. Zawodnicy narzekali na zły stan torów najazdowych, które miały hamować skoczka przy najeździe na próg. Między innymi z tego powodu letni konkurs został odwołany. W trakcie Pucharu Świata organizatorzy zmagali się również z innymi problemami. W trakcie ubiegłego weekendu zawody z cyklu FIS Cup stały pod znakiem zapytania, gdyż nie została podpisana umowa przekazania obiektu do rozegrania zawodów niższej rangi. Na szczęście skończyło się tylko na obawach kibiców. FIS Cup odbył się bez przeszkód i wszystko wskazuje na to, że Puchar Świata również uda się rozegrać.

Tylko konkrety

Homologacja FIS dla Wielkiej Krokwi trwa do końca 2016 roku, dlatego niedługo po Pucharze Świata mają ruszyć prace renowacyjne. W planach jest montaż torów lodowych, odpowiednie wyprofilowanie rozbiegu i fragmentu zeskoku, wymiana oświetlenia rozbiegu i band oraz nagłośnienia, a także wymiana urządzenia, które jest odpowiedzialne za nawadnianie rozbiegu w trakcie konkursu. Szacunkowy koszt modernizacji polskiego obiektu wynosi 6 milionów złotych.

Program PŚ w Zakopanem:

Piątek, 22 stycznia 2016
15:30 – otwarcie bram skoczni
16:00 – oficjalny trening (2 serie)
18:00 – kwalifikacje

Sobota, 23 stycznia 2016
13:00 – otwarcie bram skoczni
14:45 – seria próbna
16:00 – drużynowy konkurs skoków PŚ

Niedziela, 24 stycznia 2016
13:00 – otwarcie bram skoczni
14:30 – seria próbna
16:00 – indywidualny konkurs skoków PŚ


  • Źródło: pzn.pl / informacja własna
  • Foto: Przemysław Krawiec

O autorze

Paulina Ziemiańska