Aktualności

Co dalej z Kuusamo?

Podczas konferencji Międzynarodowej Federacji Narciarskiej w Zurychu, która odbyła się w dniach 8-9 kwietnia, postanowiono, że tym razem Kuusamo nie znajdzie się w kalendarzu Pucharu Świata 2016/2017. Jak do tej decyzji podchodzą organizatorzy i gdzie widzą szansę na organizację zawodów?

Walka z wiatrem
Podczas zawodów Pucharu Świata w Kuusamo, a dokładnie w małej, fińskiej Ruce, które miały się odbyć 27 i 28 listopada 2015 roku, głównym aktorem był wiatr. Skoczkowie nie zdołali oddać ani jednego skoku konkursowego. Dodatkowo przy zmiennych warunkach pogodowych, okazało się, że również tory najazdowe na Rukatunturi nie należą do najnowszych. To wszystko spowodowało, że komisja FIS odpowiedzialna za ułożenie wstępnego kalendarza na następny sezon, nie uwzględniła w nim zawodów w Kuusamo.

Co na to organizatorzy?
Mimo odbywających się co roku w tym samym terminie zawodów w kombinacji narciarskiej i biegach narciarskich, to skoki przynoszą najwięcej zysków. Dlatego organizatorzy obawiają się negatywnych skutków takiej decyzji i walczą o pozostanie w kalendarzu Pucharu Świata. Na modernizację dużego obiektu postanowili przeznaczyć 800 000 EUR. Za te pieniądze mają być zamontowane siatki przeciwwietrzene oraz nowy najazd i system mrożenia torów najazdowych. Dodatkową motywacją dla organizatorów jest to, że oprócz Mistrzostw Świata, które odbędą się w Lahti, we wstępnym kalendarzu Pucharu Świata nie uwzględniono żadnej innej fińskiej miejscowości.

Jest szansa?
Według wstępnego kalendarza tegoroczny Puchar Świata rozpocznie się wyjątkowo późno, bo dopiero na początku grudnia. Dzięki temu organizatorzy dostrzegają dla siebie szansę, aby Kuusamo mogło zainaugurować rywalizację najwyższej rangi jeszcze w listopadzie. Swój pomysł argumentują bardzo dobrymi warunkami naturalnymi, szczególnie wystarczającą ilością śniegu, która jest w Finlandii o tej porze roku niemal pewna.

Ostateczne decyzji dotyczące kalendarza Pucharu Świata na kolejny sezon poznamy podczas czerwcowego kongresu FIS, który odbędzie się w meksykańskim Cancun. To wtedy okaże się, czy Ruka dostanie szansę organizacji kolejnych zawodów najwyższej rangi.


O autorze

Justyna Gorzkowska