Aktualności

Elan i Fluege.de wycofują się ze świata skoków

Sezon zimowy 2015/16 dobiegł końca, a wraz z nim zakończył się pewien okres w historii tego sportu. Miesiąc temu dowiedzieliśmy się, że po wielu sukcesach i dużej liczbie wspieranych zawodników marka Fluege.de wraz ze swą niebieską siłą opuszcza arenę skoczni. Okazuje się, że taka sama przyszłość dotyczy słoweńskiej firmy Elan, z którą współpracowali m.in. najlepsi sportowcy minionej zimy – Peter Prevc i Sara Takanashi. 

Zaskakująca wiadomość

Dnia 18 marca 2016 roku na oficjalnej stronie portalu bookingowego Fluege.de, znanego dobrze w świecie skoków narciarskich, pojawił się wpis informujący, że marka ta zakończy po finałowych zawodach Pucharu Świata w Planicy działalność w tej dyscyplinie sportu. Sześcioletnia umowa na kooperację wygasała po ostatnim sezonie, jednak wcześniej nie spodziewano się, że Fluege.de faktycznie wycofa się z działalności.

Imponujące statystyki

Firma przez 6-letni okres współpracy wspierała ponad 120 zawodników z całego świata. W tym czasie skoczkowie skaczący na nartach „niebieskiej siły” zdobyli:

  • 6 medali olimpijskich (m.in. Andreas Wank oraz Andreas Wellinger), w tym aż 3 złote
  • 38 medali mistrzostw świata w skokach narciarskich i kombinacji norweskiej, w tym aż 15 złotych
  • 220 podiów.

Pozostałe sukcesy:

  • zwycięstwo reprezentanta Austrii Thomasa Dietharta w Turnieju Czterech Skoczni 2013/14
  • drugie miejsce Andersa Jacobsena z Norwegii sezon później
  • 251,5 metra Andersa Fannemela

Nart Fluege.de używał również wielokrotny mistrz świata i mistrz olimpijski Martin Schmitt, a Dieter Thoma (trzykrotny medalista olimpijski, pięciokrotny medalista mistrzostw świata, dwukrotny medalista mistrzostw świata w lotach, zwycięzca Turnieju Czterech Skoczni oraz zdobywca Pucharu KOP) pracował w fluege.de jako konsultant.

Elan także zmienia pole działania

Słoweński producent, według informacji podawanych przez media z tego kraju, w tym portal internetowy siol.net, również rozstaje się ze światem skoków narciarskich. Fakt ten jest o tyle zaskakujący, że zwycięzca klasyfikacji generalnej PŚ Peter Prevc i triumfatorka tego samego rankingu wśród kobiet Sara Takanashi – skakali właśnie na nartach Elana, co powinno być dla firmy bardzo korzystne. Wydawać się mogło, że producent zwiększy swoją aktywność, jednak wszystko wskazuje na to, że będzie dokładnie na odwrót. Elan podaje, że ma to związek ze zmianą kierunku strategicznego rozwoju marki.

Tym samym na rynku pozostaną dwie liczące się firmy produkujące narty do skoków narciarskich – Fischer i Sport 2000.


  • Angelika Uchacz i Przemysław Krawiec
  • Źródło: presse.fluege.de / siol.net
  • Foto: Aleksandra Bazułka / Maja Gara

O autorze

Angelika Uchacz