Aktualności

Rozstania i powitania, czyli zmiany po sezonie 2015/2016

Po sezonie zimowym 2015/2016 w świecie skoków narciarskich obserwowaliśmy wiele zmian. Niektóre drużyny pożegnały swoich dotychczasowych szkoleniowców i powitały nowych trenerów, a kilku zawodników zdecydowało się na zakończenie kariery.

Stefan Horngacher szkoleniowcem polskiej reprezentacji

Dla polskich kibiców skoków narciarskich niewątpliwie najważniejszym wydarzeniem  w sezonie była rezygnacja Łukasza Kruczka z roli trenera polskiej reprezentacji. Dotychczasowego szkoleniowca kadry „A” zastąpił Austriak Stefan Horngacher. Rozpoczął on już swoje pierwsze treningi z nowymi podopiecznymi. Jak przyznają sami zawodnicy, są widoczne zmiany w treningach, ale pierwsze wrażenia są pozytywne. 

Nowa praca Łukasza Kruczka

Ostatni sezon dla włoskich skoków narciarskich na pewno nie był udany. Najlepszym zawodnikiem w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata był Sebastian Colloredo, który zajął dopiero 63. miejsce. Włoski Związek Narciarski postanowił podjąć radykalne zmiany. Niespodziewanie ogłosił, że stanowisko trenera obejmie były polski szkoleniowiec Łukasz Kruczek.

Andreas Mitter nowym trenerem Finlandii

Fińscy skoczkowie, którzy niegdyś byli potęgą, od kilku sezonów spisują się poniżej oczekiwań. Nadszedł czas na zmiany. Nieradzący sobie z trudną sytuacją Jani Klinga postanowił zrezygnować z pełnienia funkcji trenera, a jego następcą został Andreas Mitter.

Koniec przygody ze skokami Neumayera

Michael Neumayer to doświadczony zawodnik. W Pucharze Świata zadebiutował pond 16 lat temu i chociaż nigdy nie udało mu się wygrać w zawodach PŚ, to na swoim koncie ma kilka sukcesów. Niemiecki skoczek już przed rozpoczęciem sezonu rozważał zakończenie kariery. Ostateczną decyzję o pożegnaniu ze skokami ogłosił na początku marca.

Młody Szwajcar odchodzi na sportową emeryturę

Marco Grigoli to 24-letni szwajcarski skoczek, który pomimo swojego młodego wieku, przez doznany uraz stopy został zmuszony do zakończenia kariery. Dla skoczka powrót do pełni zdrowia okazał się bardzo trudny. Dziesiątki godzin rehabilitacji nie przynosiły pożądanego efektu, a ciągły ból tylko utwierdził go w podjęciu decyzji. Szwajcar chce jednak nadal pozostać w świecie skoków i poznać ten sport z innej perspektywy.

Pożegnanie dwóch Niemców

Michael Dreher i Daniel Wenig to zwodnicy, którzy startowali głównie w zawodach Pucharu Kontynentalnego i FIS Cup. Zwykle zajmowali tam wysokie lokaty, jednak ostatni sezon nie był dla nich udany. Gorsze wyniki były główną przyczyną zakończenia kariery. Niemcy przyznali, że nadszedł czas na zdobywanie nowych celów.


  • Źródło: informacja własna
  • Foto: M.Gara, K.Służewska, K.Kolenda, A.Bazułka

O autorze

Asia Ciciora